Ihan kiva herätys aamutuimaan. Omakotitalomme naapurissa olikin joku vanhempi herra sitten pihaa putsaamassa.
Leikkasi nurmikkoa raivaussahalla jossa 2-t moottori. Leikkasi melkoisen kovilla kierroksilla ja perheemme heräsi.
Mittasin melu-apilla desibelejä ja pihamme kahvipöydässä niitä oli 79 dB
Kerroin herralle olevani taloyhtiön isännöitsijä ja totesin, että kaupungissa ei ole suotavaa herättää perhettä metsätyökoneiden melulla lauantaiaamuna raskaan työviikon jälkeisenä lepoaikana.
Herra pyysi pitämään suuni kiinni kun en asioista mitään ymmärrä.
Vastasin, että uskon mittarin lukemaan ja pyysin lopettamaan melun tuottamisen.
Kerroin myös, että kaupungeissa käytetään 4-t koneilla varustettuja hiljaisempia ruohonleikkureita ja tarpeen vaatiessa sähkökäyttöisiä trimmereitä ja moottorisahoja sekä konepuukkoa isompien harvennusten kanssa.
Vastasi, että lähde nyt kun kohta alkaa tapahtumaan.
Pientä melua pukkaa
9
317
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko ollut yhtä kantaaottavainen näiden yöllisten "luukuttajien" kanssa? Vai eikö sellainen moottoreiden tahallinen ulisuttaminen ole lainkaan häiritsevää yöaikaan, kaupukiolosuhteissa mielestäsi? Onko perheesi herännyt sellaiseen meluun aamuyöstä?
- Anonyymi
Tuo idioottimainen 2-t mopojen luukuttelu ei onneksi kuulu meille asti liiaksi.
Tuo on asia johon noiden lasten vanhempien pitäisi puuttua mutta lasten käyttäytyminen on perintöä vanhemmilta joten vanhemmat tuskin puuttuvat lasten mopokivaan.
- Anonyymi
Saattaa olla että on painettu jutut ja naama mieleen. Muistan joskus kokeneeni samaa ja selvinneeni ettei toistunut avoimella keskustelulla.
Ilkeäis tehdä itsestä ihan pelleä. - Anonyymi
Sain loppupelissä puhumalla miehen ensin hiljenemään ja sitten lähtemään kun homma oli "valmis".
- Anonyymi
Mihin aikaan aamusta tämä häiriö tapahtui?
- Anonyymi
Alkoi kahdeksan jälkeen. Mielestäni pointti oli kuitenkin se, että melu esti nukkumisen ja lauantain vieton kotona ja pihalla.
Ongelman ydin oli se, että tekijä ei ollut ammattilainen jolla olisi ollut työhön sopivat työkalut. Hän ei myöskään osannut käyttää työkalujaan fiksusti. Esimerkiksi jos käyttää raivaussahaa ruohonleikkaukseen, niin ei sitä tarvitse huudattaa ihan 100-lasissa.
Toisaalta voihan mopoautoa hinata rekan nupilla jos haluaa. - Anonyymi
hellanduudelis kun on rankkoja pulmia.
- Anonyymi
Ei vissiin varsinainen pulma mutta kyllä minua ainakin ketuttaisi 80db melu täysillä huutavasta 2-t moottorista, siis melu ja haju aamukahvin mausteena.
- Anonyymi
Vanhoilla patuilla on vielä kai jotain 70-luvulla ostettuja itäsaksalaisia puutarhakoneita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä5211792Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san374737Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2542865Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1502654- 1151772
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo19115840 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.210917- 78866
- 82860
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv66821