Kang-Fu, vanha peli vuodelta 1996 AGA-Amigoille, johon eivät 16-bittiset konsolit pystyneet

Anonyymi

Peli on sen verran iso että vaatii CD-aseman A1200/A4000:lle ja toimii myös CD32 pelikonsolilla, joka siis oli Commodoren epäonnistunut CD-pelikonsoli.

Peli käyttää samanaikaisesti dualplayfieldiä ja HAM-moodia, ja värejä on pelissä yli 1000, en tiennyt että tämä on edes mahdollista. Lisäksi grafiikat ovat hires-resoluutiossa, eli 640x256, tavanomaisen 320x256 sijasta.

Musiikki soitetaan CD:ltä, jolloin ilman miksausta saa samanaikaisesti ääniefektit ja musiikki päällekkäi ilman CPU-tehon käyttämistä 4 äänikanavalla.

https://m.youtube.com/watch?v=MlSxVDVEXKI

Ongelma vain oli että tämä peli on helvetin huono, mutta siis AGA-Amigoissa on potentiaalia, joka pesee mennen tullen 16-bittiset Megadrivet ja Super Nintendot niiden omilla alueilla eli tasohyppelypeleissä. Koska ne eivät pysty vastaaviin resoluutioihin ja värimääriin kuin AGA-Amigat.

2

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö AGA-Amigoissa HAM-tilaa voinut käyttää myös hires-tilassa ? Ainakin muistelen lukeneeni niin. Teknisenä taidonnäytteenä tuo kyllä on ihan vaikuttava, mutta spritet ovat aika amatöörimäisiä (esimerkiksi se kana...)

      • Anonyymi

        HAM-tilan resoluutiossa ei ole mitään kummallista , sillä AGA:ssa kaikki näyttötilat voidaan valita kolmen eri resoluution mukaan, eli lores, hires, superhires.

        Se, mikä ihmetyttää on että HAM-tilaa voidaan käyttää yhdessä dualplayfieldin kanssa (?) joka periaatteessa rajoittaa värimäärän 16 16 väriin, jos meillä on kaksi riippumatonta playfieldiä, jossa 4 bittitasoa kummassakin. HAM8-tila sen sijaan vaatii kaikki 8 bittitasoa yhdellekin playfieldille, mutta pelissä on selvästi kaksi playfieldiä, ja pelissä myös mainitaan että dualplayfieldiä käytetään, voisihan tuon toisen kerroksen periaatteessa myös kopioida vaikka blitterin avulla päälle, mutta se veisi tehoa, ja pelissä on kuitenkin 50 FPS ruudunpäivitys.

        Eli molemmat playfieldit siten ehkä pystyvät käyttämään samaa HAM8-väripalettia? Pitäisi testata itse, muistaakseni HAM dualplayfield ei toiminut ainakaan A500:lla , ja sillä pystyi käyttämään vain lores-tilaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      2017
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1932
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1475
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1281
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1239
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe