Karhujahtien piti alkaa 20 elokuuta maakunnissamme, mutta se tyssäsi ennen aloittamista Tapiola luonnonsuojelujärjestön valituksiin, jonka toimeenpanijana toimii Leena Iivonen.
Ajattelen, että valitukset ovat tahallista kiusantekoa metsästäjiä ja karjatalouselinkeinon harjoittajia kohtaan, niin kuin susien metsästyslupienkin epääminenkin on, vaikka kyseinen järjestö kieltää motiiviensa asiassa olevan noin.
Karhujahti tyssäsi..
10
920
Vastaukset
- Anonyymi
No joo.. Van jokohan karhujahtienkin kanssa käy samalla tavalla, että kontiot kellistetään salakaatoina, niin kuin monet sudetkin on kellistetty. Vanhoja, lihaan koteloituneita hauleja on löydetty laillisesti kaadetuista susista. Mutta laittomasti kaadettuja hukkia ei ole, noin loogisesti ajatellen, kukaan patologi päässyt tutkimaan, koska raadot on haudattu turpeen alle, tai painon avulla lammen pohjamutiin.
- Anonyymi
Karhujahdit taitavat olla kuluvan syksyn osalta ns. 'menneen talven lumia'. Meinaan kun metsästysaika on lyhyt ja luvista valitetaan, niin metsästysaika ehtii päättyä. Ja valittajat hykertelevät räpylöitään läpytellen ja henkseleitään paukutellen.
Muka luonnonsuojelijoita. Paskanmarjat ne mitään luonnonsuojelijoita ovat. Tyhjännauravia ilkiöitä ja kiusaajia, koska valtaa käytetään vallankäytön vuoksi..- Anonyymi
Itse vuosi sitten pohjois-hämeessä vastaavan valituksen kokeneena karhujahti siirtyi muutamalla viikolla kunnes hallinto-oikeus kumosi valituksen ja jahtiin päästiin. Karhu kaadettiin heti. Sama tulee käymään p-karjalassakin parin viikon viiveellä ja sillä kannalla ampuvat lupansa muutamassa päivässä myös.
Metsästyslaissa on metsästyksen häirintä pykälä joka olisi sovellettavissa näihin valituksiin halutessaan. Nyt on myös netissä kansalaisaloite asian tiimoilta missä valituksille halutaan saattaa loppu, koska kyse on tietoisesta kiusanteosta.
Käykää allekirjoittamassa. Onhan se erikoista, että luvat tulee tietoon jo aikaisin heinäkuussa, mutta valitukset luvista tehdään juuri jahtikauden kynnyksellä.
Ai ei ole tietoista häirintää? Salli mun nauraa.
Anarkiaa vastaan on nyt taisteltava entistä kovemmin. Metsästys on nyt hyväksytympää kuin koskaan, mutta pieni anarkisti ryhmä yrittää sitä mustamaalata.
Maalataan nyt tuo porukka nurkkaan ja heidän kanssaan ei neuvotella kuten ei terroristienkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse vuosi sitten pohjois-hämeessä vastaavan valituksen kokeneena karhujahti siirtyi muutamalla viikolla kunnes hallinto-oikeus kumosi valituksen ja jahtiin päästiin. Karhu kaadettiin heti. Sama tulee käymään p-karjalassakin parin viikon viiveellä ja sillä kannalla ampuvat lupansa muutamassa päivässä myös.
Metsästyslaissa on metsästyksen häirintä pykälä joka olisi sovellettavissa näihin valituksiin halutessaan. Nyt on myös netissä kansalaisaloite asian tiimoilta missä valituksille halutaan saattaa loppu, koska kyse on tietoisesta kiusanteosta.
Käykää allekirjoittamassa. Onhan se erikoista, että luvat tulee tietoon jo aikaisin heinäkuussa, mutta valitukset luvista tehdään juuri jahtikauden kynnyksellä.
Ai ei ole tietoista häirintää? Salli mun nauraa.
Anarkiaa vastaan on nyt taisteltava entistä kovemmin. Metsästys on nyt hyväksytympää kuin koskaan, mutta pieni anarkisti ryhmä yrittää sitä mustamaalata.
Maalataan nyt tuo porukka nurkkaan ja heidän kanssaan ei neuvotella kuten ei terroristienkaan.Uutisissa selvisi, että asiassa valituksiaan laatii vain aloituksessa mainittu Tapiola konserni, jolla on myös joissakin kaupungeissa alajärjestöt mm. Savon -ja Pohjois-Karjalan maakunnissa. Että helppoahan sen valituksen laatiminen on, kun istuksii turvallisesti neljän seinän sisällä tietsikan ääressä, eikä tarvitse lehmiään paimentaa ja suojella pedoilta.
- Anonyymi
Karhu jahti kestää "Kaksi"vuorokautta.Ei ,Liitoskuntien metsätäjät tiedä minne mennä etsimään nallea.Karhu luvat pitää saada seuroille ja näiden vuokramaille.
Ei tästä mitään tule ,joutuu lähtemään vieraidenseurojen alueelle Karhujahtiin.
Joissa häilää nämä alueen tunteneet 100 hirven kaatajat.Kovin ovat tietäviä missä Karhut asustaa,lähdetään jo yöllä passeihin mukamas.Siellä sitten vieraspaikkakuntalainen harhailee,puutuvan tekniikan ja kompanssin kannssa metsäteillä. (Sen pituinen se!) Kaksi kaatolupaa.Molemmat kaatu . - Anonyymi
Suomi on oikeusvaltio ja päätöksistä on lupa valittaa, pitääkin olla niin kauan kun seuraava oikeusaste valitusluvan myöntää. Tämä johtaa siihen, että lupamenettelyprosessia korjataan siten, että valituksiin ehditään vastaamaan ennen kauden alkua. Lisäksi nyt kaatamatta jäävät luvat menevät ensi kaudelle jos karhukannat kasvavat kuten on ajateltu. Myös valittajan on kannettava vastuu jos valitus katsotaan aiheettomaksi ja että tuossa tapauksessa määrätään tuntuva rangaistus.
- Anonyymi
Miksi valittaa ja kuluttaa eurojaan? Metsästäjillä tulee olla järki päässä,mikä on oikein ja mikä väärin.Metsästysseuroilla omilla vuokramaillaan pitää metsästys omilla jäsenillään.Eikä päästää puolivaltakuntaa kylille rallittamaan.Maanomistajien tuleekin ottaa Metsästysseuroilta päätösvallan pois vuokraamiltaan metsästysalueilta,tämä siksi että kylät kävisivät autioituvassa Suomessa kiinnostaviksi ja paluumuuto kunniksi. Tunkeilijat tulee ajaa pois.liitos kuntien kasvaessa.Tämä metsästys on mennyt jo nyt "Harrastus"voitoiseksi,joten nämä "KYLÄT" jotka pystyvät pitämään metsästysseuransa ja alueensa riista voitoisen tulevat
menestymään jatkossakin.Maanomistajan maan arvo riistaa vilisevässä metsissä on arvokas
sitä kannattaa vaalia.Metsästysseurat kyllä tietävät Karhukannat alueillaan.näihin vain yritetään ulkopuolelta vaikuttaa.Kyllä oman seuran jäsenet pystyy vuokraaluellaan karhukannat pitämään kurissa.
- Anonyymi
Eihän näistä metsästysseura valita vaan poikkeusluvista valittavat metsästyksen vastustajat. Alleviivaan sanaa metsästyksenvastustajat, sillä monet näistä nimittävät itseään harhaanjohtavasti luonnonsuojelijaksi.
Metsästysseurahan on maanomistajien yhteenliittymä. Ei niissä maattomia ole kuin korkeintaan maanomistajien lapset, joten maanomistajat päättävät jo nyt asioista. Vieraita on jäsenen vieraat ja heidän saalis on pois kutsujan saaliskiintiöstä.- Anonyymi
Kyllä ainakin niissä kahdessa seurassa johon kuulun on maattomiakin jäseniä. Itsekkään en toisen seuran alueelta omista maata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ainakin niissä kahdessa seurassa johon kuulun on maattomiakin jäseniä. Itsekkään en toisen seuran alueelta omista maata.
Sama juttu, kuulun myös seuraan jonka alueelta en omista maata, mutta eipä ole karhuja ja hirviporukkaan ei ole asiaa. Toisaalta kuulun maanomistajana toiseen seuraan ja sen alueella on myös suurriistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897