Olen pitemmän aikaa jo haikaillut ulkomaille reissutöihin lähinnä ruotsiin tai norjaan. Ainuana ongelmana vaan että aika kivenalla tuntuvat olevan paikat tällä hetkellä ei löydy esimerkiksi yhtään työnhaku ilmoitusta jossa etsitään rakennusmiehiä/asentajia ruotsiin
Siispä mistä kannattaa lähteä kyselemään töitä ja tai tietoa mahdollisista työpaikoista? Ideana siis suomalaisen firman kirjoille mennä.
Rakennustöihin ruotsiin/norjaan
2
1048
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kestät pimeyttä, kylmyyttä ja muutenkin kovia sääolosuhteita, niin etsi töitä täältä Norjan Finnmarkista. Lupautumalla ympärivuotiseksi ulkotyöläiseksi parannat mahdollisuuksiasi työllistyä tänne ja saat hieman anteeksi puutteellista kielitaitoakin.
"Suomalaisen firman töihin"??? En todellakaan suosittele. Olet heikolla jäällä ja menetät noin 7 e joka työtunti. Ennemminkin sitten täkäläisen vuokrafirman töihin, jolloin siinäkin menetät noin neljä euroa / tunti. Sieltä on muutama sitten "ponnahtanut" suoraan pääurakoitsijan töihin ainakin minun työnantajalleni. Ko vuokrafirmoilla on täälläkin hieman kirjava maine. Tyytyväisimpiä ovat olleet Workshopin kautta olevat. Eli siellä varmaan homma jokatapauksessa toimii varmuudella. Ylivoimaisesti paras ratkaisu on hakeutua suoraan täkäläisen firman töihin.
Jos aiot siis tulla Norjalaiseen työelämään pidemmäksi aikaa, niin tee ne "kylmät kalkkunat" ja suoraan paikallisen väen sekaan. Ei aluksi tunnu helpolta, mutta kahden vuoden jälkeen huomaat, että ainoa nopea ja oikea tapa siihen paljonpuhuttuun "kotoutumiseen". Lähes me kaikki Finskit olemme näin tehneet, ja siitä se hyvä maineemme täällä pääosin muodostuukin.
"Kotouttamistahan" ei edes ole olemassa. Ainoastaan kotoutUMINEN.
Kommenttini ei perustu luettuun. Se perustuu kokemukseen.
Siis KOKEMUKSEEN! - Anonyymi
Suomalaisen firman kirjoille?? Suhtaudu varauksella siihen. Turvallisinta ainakin täällä Norjassa on opetella hieman kieltä ja hakeutua paikalliseen rakennusliikkeeseen. Suomalaisten firmojen toiminnassa täällä on suuri kirjo. On varmasti asiallisiakin, mutta tavannut myös palkkojaan (turhaan) odottavia Suomalaisia paljon. Täkäläisessä rakennusliikkeessä palkkasi on todennäköisesti hieman parempi etkä ainakaan tule "silmään kustuksi".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909