Kauppalehdessä oli juttua Polar night energy nimisestä firmasta ja sen käänteen tekevästä uudesta innovaatiosta - vaan tuo ei ole todellakaan mikään uusi innovaatio.
Olin 90-luvulla alkupuolella töissä maatiloille paljon LVI-alan urakoita tehneessä firmassa ja Huittisten seudulla tuli vastaan useampikin sikatila joka säilöi lämpöä maahan kaivettuihin hiekalla täytettyihin 25m3 bulkkisäiliöihin. Yhdelläkin tilalla oli neljä tällaista säiliötä maahan kaivettuna ja yhdellä tilalla säiliöitä latasi lisäksi oma tuulimyllykin. Itsekin silloin siitä innostuin ja meilläkin on ollut vuodesta 94 40-jalan merikontti hiekkaa täynnä maahan haudattuna lämminvesivaraajan korvaajana.
Siihen aikaan tuolle kaikki naureskeli ja sanoivat että hiekalla täytetyissä säiliöissä ei ole mitään järkeä, vaan ne pitäisi olla vedellä täytetty. On se aika kummaa kun siihen aikaan ei yleisemmin ymmärretty hiekan lämmönvaraus kykyä, mutta silloin sähkö maksoikin vain murto-osan nykyisestä ja siirrosta ei veloitettu, kun verkot omisti paikalliset sähkölaitokset.
Mutta tuo ei siis todellakaan ole mikään uusi innovaatio.
tarttiuppi
7
174
Vastaukset
- Anonyymi
Yhteen aikaan oli myynnissä hiekkätäytteisiä massavaraajia, jotka olivat tavallisen pyörillä olevan sähköpatterin näköisiä. Meilläkin tällainen patteri on edelleen mökillä pitämässä peruslämpöä talvisin. Patteri tuli hankittua joskus 80-luvun lopulla.
Periaate on sama kuin tässä tamperelaisten "keksinnössä" tosin mittakaava eri. - Anonyymi
Enää aniharvoin keksitään mitään kokonaan uutta. Eiköhän suurin osa keksinnöistä ole jo olemassa olevien keksintöjen erilaisia sovelluksia.
- Anonyymi
Mitenkähän tästä sovelluksesta otetaan tota lämpöä? Siirto ei oikein voi vedellä toimi, jos hiiekkamassan lämpö menee 14C paremmalle puolelle.
- Anonyymi
Tuossa varmaankin pitäisi lukea 140C!?
- Anonyymi
Kuten täälläkin sanottu, niin idea ei ole minkään arvoinen vaan onnistunut kaupallinen toteutus. Jännä nähdä miten tämän käy.
- Anonyymi
Ehkä tyhmintä mitä valkoinen mies keksii on kaivaa ehjä merikontti maahan ja täyttää hiekalla. Parhaimmillaan se on tavaran varastoinnissa ja kuljetuksessa.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2895445- 705026
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484136- 513830
- 413458
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873107Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv692972- 382130
- 442081
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272068