Kauppalehdessä oli juttua Polar night energy nimisestä firmasta ja sen käänteen tekevästä uudesta innovaatiosta - vaan tuo ei ole todellakaan mikään uusi innovaatio.
Olin 90-luvulla alkupuolella töissä maatiloille paljon LVI-alan urakoita tehneessä firmassa ja Huittisten seudulla tuli vastaan useampikin sikatila joka säilöi lämpöä maahan kaivettuihin hiekalla täytettyihin 25m3 bulkkisäiliöihin. Yhdelläkin tilalla oli neljä tällaista säiliötä maahan kaivettuna ja yhdellä tilalla säiliöitä latasi lisäksi oma tuulimyllykin. Itsekin silloin siitä innostuin ja meilläkin on ollut vuodesta 94 40-jalan merikontti hiekkaa täynnä maahan haudattuna lämminvesivaraajan korvaajana.
Siihen aikaan tuolle kaikki naureskeli ja sanoivat että hiekalla täytetyissä säiliöissä ei ole mitään järkeä, vaan ne pitäisi olla vedellä täytetty. On se aika kummaa kun siihen aikaan ei yleisemmin ymmärretty hiekan lämmönvaraus kykyä, mutta silloin sähkö maksoikin vain murto-osan nykyisestä ja siirrosta ei veloitettu, kun verkot omisti paikalliset sähkölaitokset.
Mutta tuo ei siis todellakaan ole mikään uusi innovaatio.
tarttiuppi
7
150
Vastaukset
- Anonyymi
Yhteen aikaan oli myynnissä hiekkätäytteisiä massavaraajia, jotka olivat tavallisen pyörillä olevan sähköpatterin näköisiä. Meilläkin tällainen patteri on edelleen mökillä pitämässä peruslämpöä talvisin. Patteri tuli hankittua joskus 80-luvun lopulla.
Periaate on sama kuin tässä tamperelaisten "keksinnössä" tosin mittakaava eri. - Anonyymi
Enää aniharvoin keksitään mitään kokonaan uutta. Eiköhän suurin osa keksinnöistä ole jo olemassa olevien keksintöjen erilaisia sovelluksia.
- Anonyymi
Mitenkähän tästä sovelluksesta otetaan tota lämpöä? Siirto ei oikein voi vedellä toimi, jos hiiekkamassan lämpö menee 14C paremmalle puolelle.
- Anonyymi
Tuossa varmaankin pitäisi lukea 140C!?
- Anonyymi
Kuten täälläkin sanottu, niin idea ei ole minkään arvoinen vaan onnistunut kaupallinen toteutus. Jännä nähdä miten tämän käy.
- Anonyymi
Ehkä tyhmintä mitä valkoinen mies keksii on kaivaa ehjä merikontti maahan ja täyttää hiekalla. Parhaimmillaan se on tavaran varastoinnissa ja kuljetuksessa.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 26824480
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?462154- 1961555
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1381437- 281219
- 122978
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex84811Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82776- 75698