Kauppalehdessä oli juttua Polar night energy nimisestä firmasta ja sen käänteen tekevästä uudesta innovaatiosta - vaan tuo ei ole todellakaan mikään uusi innovaatio.
Olin 90-luvulla alkupuolella töissä maatiloille paljon LVI-alan urakoita tehneessä firmassa ja Huittisten seudulla tuli vastaan useampikin sikatila joka säilöi lämpöä maahan kaivettuihin hiekalla täytettyihin 25m3 bulkkisäiliöihin. Yhdelläkin tilalla oli neljä tällaista säiliötä maahan kaivettuna ja yhdellä tilalla säiliöitä latasi lisäksi oma tuulimyllykin. Itsekin silloin siitä innostuin ja meilläkin on ollut vuodesta 94 40-jalan merikontti hiekkaa täynnä maahan haudattuna lämminvesivaraajan korvaajana.
Siihen aikaan tuolle kaikki naureskeli ja sanoivat että hiekalla täytetyissä säiliöissä ei ole mitään järkeä, vaan ne pitäisi olla vedellä täytetty. On se aika kummaa kun siihen aikaan ei yleisemmin ymmärretty hiekan lämmönvaraus kykyä, mutta silloin sähkö maksoikin vain murto-osan nykyisestä ja siirrosta ei veloitettu, kun verkot omisti paikalliset sähkölaitokset.
Mutta tuo ei siis todellakaan ole mikään uusi innovaatio.
tarttiuppi
7
110
Vastaukset
- Anonyymi
Yhteen aikaan oli myynnissä hiekkätäytteisiä massavaraajia, jotka olivat tavallisen pyörillä olevan sähköpatterin näköisiä. Meilläkin tällainen patteri on edelleen mökillä pitämässä peruslämpöä talvisin. Patteri tuli hankittua joskus 80-luvun lopulla.
Periaate on sama kuin tässä tamperelaisten "keksinnössä" tosin mittakaava eri. - Anonyymi
Enää aniharvoin keksitään mitään kokonaan uutta. Eiköhän suurin osa keksinnöistä ole jo olemassa olevien keksintöjen erilaisia sovelluksia.
- Anonyymi
Mitenkähän tästä sovelluksesta otetaan tota lämpöä? Siirto ei oikein voi vedellä toimi, jos hiiekkamassan lämpö menee 14C paremmalle puolelle.
- Anonyymi
Tuossa varmaankin pitäisi lukea 140C!?
- Anonyymi
Kuten täälläkin sanottu, niin idea ei ole minkään arvoinen vaan onnistunut kaupallinen toteutus. Jännä nähdä miten tämän käy.
- Anonyymi
Ehkä tyhmintä mitä valkoinen mies keksii on kaivaa ehjä merikontti maahan ja täyttää hiekalla. Parhaimmillaan se on tavaran varastoinnissa ja kuljetuksessa.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342694Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2562264Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?171383- 1151052
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003- 94995
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13892Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55788Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50741Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277732