Ajatuksena on ollut jo pitkään värkkäillä mahdollisesti itse moderni "pirttipöytä"-ryhmä. Siis yksinkertaiset täyspuupenkit ilman turhia koukeroita ja puukantinen metallijalkainen pöytä, jonka jalat eivät tule kulmissa polvien tielle - sanotaanko sitä sitten T- tai H-jalaksi? Liimapuulevystä siis, pöydän kansi jotain kovapuuta.
Metallijalka on mielikuvissani sellainen tukeva putkirunkoinen perusjalka, jota muistelen ainakin kouluissa ja vastaavissa joskus käytetyn. Päädyissä siis pystyputket tulee alas keskeltä ja yhtyvät lattiaa vasten tulevaan vaakaputkeen, niin että penkille pääsee päädystäkin istumaan näppärästi. Mieluusti saisi olla kohtuuhintainen käytetty runko, jonka tarvittaessa vaikka maalaisin.
Olen kierrellyt huonekaluliikkeitä, kierrätysmyymälöitä ja vastaavia, mutta en ole moista jalkaa/pöytää löytänyt. Yhdestä uusien kalusteiden kaupasta löysin huonolaatuisen, mutta ehkä melko sopivan - pelkkä runko oli tietysti tilaustavaraa ja hinta kallis eikä edes juuri koko pöytää halvempi.
Onko tuollaisia vanhoja putkijalkoja (enää?) edes olemassa, vai olenko kuvitellut omiani? Mistä moisen voisi löytää?
Pöydän putkirunko?
Anonyymi
1
205
Vastaukset
- Anonyymi
Hitsaustaitoinen poikaystävä tuollaisen sinulle jo piankin tekisi. Tosin voit löytää valmiinkin vaikka Tori.fi:stä, joku firma saattaa uusia kalustoaan ja sieltä hyvällä tuurilla löytyy valmis pöytä johon halutessasi voit pöytälevyn ruuvata millaisen haluat. Tosin hintaa sille voi tulla sillekin melkoisesti ja työtä tulee. Onhan sinulla kakikki työkalut ja paikka, missä saat roskitta vapaasti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512