Pöydän putkirunko?

Anonyymi

Ajatuksena on ollut jo pitkään värkkäillä mahdollisesti itse moderni "pirttipöytä"-ryhmä. Siis yksinkertaiset täyspuupenkit ilman turhia koukeroita ja puukantinen metallijalkainen pöytä, jonka jalat eivät tule kulmissa polvien tielle - sanotaanko sitä sitten T- tai H-jalaksi? Liimapuulevystä siis, pöydän kansi jotain kovapuuta.

Metallijalka on mielikuvissani sellainen tukeva putkirunkoinen perusjalka, jota muistelen ainakin kouluissa ja vastaavissa joskus käytetyn. Päädyissä siis pystyputket tulee alas keskeltä ja yhtyvät lattiaa vasten tulevaan vaakaputkeen, niin että penkille pääsee päädystäkin istumaan näppärästi. Mieluusti saisi olla kohtuuhintainen käytetty runko, jonka tarvittaessa vaikka maalaisin.

Olen kierrellyt huonekaluliikkeitä, kierrätysmyymälöitä ja vastaavia, mutta en ole moista jalkaa/pöytää löytänyt. Yhdestä uusien kalusteiden kaupasta löysin huonolaatuisen, mutta ehkä melko sopivan - pelkkä runko oli tietysti tilaustavaraa ja hinta kallis eikä edes juuri koko pöytää halvempi.

Onko tuollaisia vanhoja putkijalkoja (enää?) edes olemassa, vai olenko kuvitellut omiani? Mistä moisen voisi löytää?

1

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hitsaustaitoinen poikaystävä tuollaisen sinulle jo piankin tekisi. Tosin voit löytää valmiinkin vaikka Tori.fi:stä, joku firma saattaa uusia kalustoaan ja sieltä hyvällä tuurilla löytyy valmis pöytä johon halutessasi voit pöytälevyn ruuvata millaisen haluat. Tosin hintaa sille voi tulla sillekin melkoisesti ja työtä tulee. Onhan sinulla kakikki työkalut ja paikka, missä saat roskitta vapaasti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1551
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      971
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe