Olen ollut kuntoutustuella noin neljän vuoden ajan. Hain taas jatkoa kuntoutustuelle tuttuun tapaan, mutta jostain syystä minulle myönnettiin vain yhden kuukauden jatko, normaalin 12kk sijaan.
Minulle annettiin kaksi mahdollisuutta, valittaa päätöksestä tai tehdä uusi hakemus uuden B-lausunnon kanssa (vaikka edellinen B-lausunto on vain 2kk vanha),
Onko kenelläkään täällä kokemusta siitä kumpaa kannattaisi lähteä nyt työstämään KELAn ja Työeläkelaitoksen kanssa? Sulkeeko tai vaikeuttaako jompi kumpi vaihtoehto toista? Eli jos esim lähden, mahdollisesti useita kuukausia-vuosia kestävään valitusrumbaan, niin estääkö tämä uuden hakemuksen käsittelyn jommassa kummassa paikassa koska "valitus on käsiteltävänä" tjmv?
Mielestäni on täysin absurdia että minulle myönnettiin vain yhden kuukauden verran lisää kuntoutustukea. Ei tuo kuukausi muuta mitään ja tilanteeni on täysin sama kuin aikaisemminkin. Ja kirsikkana kakun päällä pitäisi hankkia uusi B-lausunto kun 2kk vanha ei enää muka kelpaa! En minä ehdi tuon yhden kuukauden ajan saada edes lääkärinaikaa joka voisi lausunnon minulle kirjoittaa, saatika se että uuden hakemuksen käsittelyssä menee se 2kk vähintään.
Työeläkelaitokselta tai KELAlta en ole saanut apua asiaan, toistelevat vaan papukaijana tuota "Kyllä, sinulle on myönnetty kuukausi lisää. Jos tahdot hakea jatkoa niin uusi hakemus ja B-Lausunto. Voit myös valittaa päätöksestä 30 vuorokauden kuluessa".
Kaikki neuvot ja kokemukset vastaanvanlaisesta tilanteesta olisivat erittäin tervetulleita.
Kuntoutustukihakemus hylätty
6
1297
Vastaukset 6
- Anonyymi
Kysyisin oikeusaputoimistosta, saisiko sieltä juristin hoitamaan asiaa.
- Anonyymi
Katsovat, että 4 vuodessa täytyy jo tapahtua jotakin!
- Anonyymi
Ja kun neljän vuoden ajan ei mm. covidin takia ole ollut mahdollista saada psykoterapeuttia Kelan vaativaan lääkinnälliseen kuntoutukseen ja terveydentila on vaan huonontunut vuosi vuoden jälkeen, on loogista pistää lääkärin mukaan pysyvästi työkyvytön työttömäksi työnhakijaksi!
Silti kiinnostaisi tietää vaikuttaako valitus uuden hakemuksen käsittelyyn jotenkin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kun neljän vuoden ajan ei mm. covidin takia ole ollut mahdollista saada psykoterapeuttia Kelan vaativaan lääkinnälliseen kuntoutukseen ja terveydentila on vaan huonontunut vuosi vuoden jälkeen, on loogista pistää lääkärin mukaan pysyvästi työkyvytön työttömäksi työnhakijaksi!
Silti kiinnostaisi tietää vaikuttaako valitus uuden hakemuksen käsittelyyn jotenkin?Jos tekee valituksen, uusi hakemus saatetaan katsoa valituksen liitteeksi. Tietty, jos uudessa hakemuksessa / lääkärinlausunnossa ilmenee jotain sellaista ratkaisevaa, mitä ei ole aiemmissa hakemuksissa / valituksissa ilmmennyt voidaan koko asia/ hakemus oikaista eduksi kaikkineen alusta asti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos tekee valituksen, uusi hakemus saatetaan katsoa valituksen liitteeksi. Tietty, jos uudessa hakemuksessa / lääkärinlausunnossa ilmenee jotain sellaista ratkaisevaa, mitä ei ole aiemmissa hakemuksissa / valituksissa ilmmennyt voidaan koko asia/ hakemus oikaista eduksi kaikkineen alusta asti.
Mutta onko vaarana että uutta hakemusta ei käsitellä ollenkaan valituksen aikana ja joudun odotella 6-12kk valituksen käsittelyä ennenkuin asiaan (valitukseen ja uuteen hakemukseen) tulee mitään päätöstä?
Niinkuin tässä tilanteessa ilmeisesti kävi?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/minnakuusjrvi/265273-ala-erehdy-valittamaan-kelan-paatoksista/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta onko vaarana että uutta hakemusta ei käsitellä ollenkaan valituksen aikana ja joudun odotella 6-12kk valituksen käsittelyä ennenkuin asiaan (valitukseen ja uuteen hakemukseen) tulee mitään päätöstä?
Niinkuin tässä tilanteessa ilmeisesti kävi?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/minnakuusjrvi/265273-ala-erehdy-valittamaan-kelan-paatoksista/Kuten klo. 15.47 kommentoin uusi hakemus voidaan katsoa valituksen liitteeksi, ellei uudessa hakemuksessa/lääkärinlausunnossa ole mitään sellaista ratkaisevaa uutta seikkaa, jonka voidaan katsoa vaikuttavan hylkypätökseen siten, että koko hakemus oikaistaan eduksi alusta alkaen. Jos aiot valittaa, tee se valitusajan puitteissa ja hanki siihen vielä uutta lääketieteellistä selvitystä. Jos haluat, että asiasi käsitellään uudelleen ilman valituksen käsittelyaikaa, tee uusi hakemus sen jälkeen, kun valitusaika on kulunut umpeen, siihen myös tietysti liitteeksi uutta lääketieteellistä selvitystä.. Jos uutta lääkäri lausuntoa ei hanki, on vaarana, että katsotaan, että asiaan ei ole esitetty mitään sellaista uutta, että päätöstä voidaan oikaista. Mitään ei voi taata, jokaisella on eri tilanne ja erilaiset sairaudet ym, joten nämä hakemus/valirusasiatkin ovat kaikki yksilöllisiä, ja päättävä taho katsoo, onko hakemuksella/ valituksella aihetta muuttaa päätöstään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881364
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut1891147- 741019
- 77917
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su344797- 59767
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t168764Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.208740Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t5707- 43645