Mestarin työtahti - erään jalkakäytävän tarina

Olipa kerran kerrostalo joka valmistui joulukuussa 2018. Ainut tie talolle on jyrkkä, ja nouseva isolla mutkalla. Erityisesti ylös ajavat autot ovat aiheuttaneet lukuisia vaaratilanteita kävelijöille ja pyöräilijöille, etenkin talviaikaan jolloin tien viereen pakkautunut lumi on pakottanut liikkumaan aivan liian lähellä ohi ajavia autoja.

Loka/marraskuun vaihteessa 2020 asfalttimiehet ilmaantuivat viimein paikalle. Työ aloitettiin mäen alkupäästä. 1/3 osaa jaksoivat tehdä kunnes häipyivät helvettiin.

Kesäkuussa 2021 paikalle ilmaantui taas parkkiin asfalttikone. Tällä kertaa tehtiin 2/3 osaa valmiiksi ja häivyttiin taas paikalta.

11 kuukautta myöhemmin oli tullut aika tehdä virallinen valitus Kuopion kaupungille asiasta. Lyhyt vastaus kertoi jalkakäytävän/pyörätien valmistuvan syksyyn mennessä. Pari viikkoa myöhemmin ilmestyi alueelle ensin Mestarin auto, sitten merkintöjä maahan, kaivinkone ja työt alkoi.

Pääsääntöisesti hommaa on hoitanut yksi ihminen jolla välillä on ollut toinen ihminen apuna. Tokihan heinäkuussa oli lomailun aika ja sen ainoan vakituisen lomaillessa työmaa seisoi lähes kolme viikkoa tyhjänä aina elokuun puolelle asti. Nyt taas odotellaan sitä viimeistä silausta eli asfalttia.

Talon valmistumisesta on 3 vuotta ja lähes 9 kuukautta. Tietyömaan aloituksesta on 1 vuosi ja 10 kuukautta. Savolainen projekti on saanut uuden käsitteen - lopettamista vaille valmis.

9

960

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko tämä talo Puijonlaaksossa?

    • Anonyymi

      On taas jollain runosuoli sykkinyt.

      • Anonyymi

        Kuten sulla!


      • Anonyymi

        Pytty rytisee oikein...


    • Anonyymi

      Semmoistahan Kuopiossa on ollut ennenkin, 80-luvulla eräs puu ehti kuolla, ennenkuin viranomaiset saivat puunsuojelumääräyksen tehdyksi kaikenmaailman lausunto- ja puoltokierrosten takia. Karpo teki jutunkin siitä.
      Kyllä olisi Karpolla vielä paljon asiaa tässä maassa...

    • Täällä vielä odotellaan sitä asfalttia.

    • No niin, tänään asfalttia ilmestyi katuun viimeinkin. Tosissaan sai jännätä ehtiikö ennen lumentuloa.

    • Anonyymi

      Aloitus on hauskempi lukea kun sen mielessään kuvittelee Hannu Karpon kertomaksi :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      366
      1378
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      58
      864
    3. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      860
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      115
      844
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      51
      710
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      691
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      671
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      48
      566
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      54
      553
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      108
      503
    Aihe