ulkolasi huurussa

Anonyymi

Uudet pihla ikkunat huurtuvat ulkoa. Nyt yöllä ollut kylmä 8 niin kaikki ikkunat ovat huurussa ulkoa. Ikkunat on kiinteät kolmilasiset, eli niiden välejä ei voi avata. Nyt yhteen ikkunaan paistaa aurinko ja se alkaa kuivua.. Onkohan ikkunoissa jokin vika?? talossani on eteisessä yksi vanha ikkuna ja se ei ole huurussa

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ikkunoissa on sellainen vika, ettei niiden läpi karkaa lämpöä. Ulkopinta jäähtyy etenkin pilvettöminä öinä, kun lasin pinnasta säteilee lämpöä avaruuteen. Sama ilmiö vetää autojen tuulilasit huurteeseen ja tien pinnat jäähän (jos ilman lämpötila lähellä nollaa).

      Vanhoissa ikkunoissa ja "jatkuva huurteenpoisto" päällä, kun niiden läpi karkaa runsaasti lämpöä = pintalämpötila > ilman lämpötila.

      • Anonyymi

        no voihan vihtori.. ikävän näkönen kun kaikki ikkunat huurussa eikä näe kunnolla ulos :(


      • Anonyymi

        voiko tätä huurtumista jotenkin ehkäistä ????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        no voihan vihtori.. ikävän näkönen kun kaikki ikkunat huurussa eikä näe kunnolla ulos :(

        kyllä ne kuivuvat kunhan ilma lämpenee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        voiko tätä huurtumista jotenkin ehkäistä ????

        Jälkikäteen on paha tehdä mitään. Uusia ikkunoita on saatavana myös "huurumattomalla" ulkolasilla. Silloin uloimmassa lasissa on selektiivipinnoite, joka vähentää lämpösäteilyä ja lasin jäähtymistä. Tiedä sitten, miten pinnoite kestää ulkoilmassa. Normaalisti nämä pinnoitteet ovat suojassa selektiivilasielementin sisällä.


    • Anonyymi

      IKKUNAN ULKOPINNAN HUURTUMINEN
      Ikkunan ulkopinnan huurtuminen on yleistynyt nykyaikaisten energiatehokkaiden ikkunoiden myötä. Energiatehokkaat ikkunat eivät läpäise lämpöä
      ulospäin. Näin ulkolasin ulkopinta voi jäähtyä esim. yöllä ilmaa viileämmäksi ja
      aamulla lämpenevä kostea ulkoilma tiivistyy siihen. Ilmiö korostuu rakennuksissa, joissa ikkuna on aukealla seinällä eikä ikkunan edessä ole puustoa tai
      muita rakennuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6324
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5398
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4264
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4122
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      66
      3890
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      74
      1208
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      323
      1068
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      57
      1014
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      860
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      811
    Aihe