Kannattaako vaihtaa pörssisähköstä pois?

Anonyymi

Vuoden 2021 kulutukseni oli 11455,1 kWh.
Päiväsähköä käytin 55% ja yösähköä 45%.

Sopimus monta vuotta vanha toistaiseksi voimassa oleva Fortum Tarkka:
-Spot 0,3c/kWh
-perusmaksu 2,99€/kk

Laskin fortumin laskut yhteen 2021 vuodelta =
1 118,22 € ( perusmaksut = 35,88€) = 1 154,1 €
Sähkönsiirto maksoi yhteensä = 809,22 €
Nämä yhdessä, eli sähkön kokonaiskustannus vuonna 2021 oli = 1 963,32 € (11455,1 kWh)

Eli kilowattituntihinnaksi siirtoineen, veroineen yms. kaikkine maksuineen vuonna 2021 muodostuu vain:
0,17139 €/kWh, joka ei ole pahakaan!

Vertailin hintoja nyt tänään, ja halvin oli sellainen jossa arvioitu vuosikustannus tuolle 2021:n kWh määrälle oli: 3 883 €, mikä on melkein tuplasti entinen.

Asiallisia vastauksia arvostaisin kovasti! Tässä on ihan pää pyörällä oltu näiden hintapelien kanssa monta päivää :)

16

2317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      itse en uskaltaisi ottaa talveksi pörssisähköä. Kiinteähintainen neljä kertaa vuodessa vaihtuvahintainen toistaiseksi voimassaoleva tuntuu järkevimmältä. Pörssisähkön kattohinta on 4 e/kWh ja jos talveen tulee kovia vähätuulisia pakkasjaksoja, niin silloin ollaan helisemässä pörssisähkön kanssa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Miten kaikki köyhät työlaiset pärjää? Jos palkka on 1700-2000€/kk brutto? Jos kuukauden työstä jäi 2 vuotta sitten sillä palkalla käyttörahaa 100-200€, kun ei turhia ostele, niin mites nyt kun parin vuoden takaisesta on polttoaineiden hinta tuplaantunut ja sähkönhinta taitaa olla jo 3-4 kertaistunut?

        Ihmettelen tätä nykymaailman menoa, ihmiset ajetaan ihan tyhjätaskuiksi ja kuilun partaalle henkisesti. Itsemurhien määrä tulee lisääntymään.

        Mutta toisaalta vähemmälläkin pärjää jos panostaa edes vähän henkiseen hyvinvointiin. Ja jos opettelee olemaan edes jonkun verran kiitollinen siitä kaikesta hyvästä mitä itsellä jo valmiiksi on. Kyllä nyt ravistellaan Suomea, sekä koko Eurooppaa.

        Vaan mielelläänhän maksan vaikka 4 kertaista hintaa sähköstä ja elän vaikka makaroonilla, kuin jos että olisi sota. Mutta kyllä tässä kansa köyhdytetään nyt.


    • Anonyymi

      Kannattaa vaihtaa...!

    • Anonyymi

      Terve, sähkönmyyjänä viimeiset vuodet olleena niin ehdottomasti suosittelen pörssisähkön pitämistä. Arvelen että olette itsekin siihen tulokseen tullut laskelmien kanssa :) Ilman muuta.

      • Anonyymi

        Paholaianen numerosi on 666 paina numero yksi jos kysymyksessä on sähkösopimus, paina kaksi jos kysymyksessä on henkivakuutuus.


      • Anonyymi

        Pörssisähkö huitelee lähes sadassa kWh yhä enemmän,. Viimeaikainen kaaos euroopassa voi olla pysyvää pitkiäkin aikoja. Pörssisähköä ei saa mikään taho rauhoittumaan, paineet on ylöspäin ei alas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paholaianen numerosi on 666 paina numero yksi jos kysymyksessä on sähkösopimus, paina kaksi jos kysymyksessä on henkivakuutuus.

        Juuri näin, kumpaakin saa ja kalliiseen hintaan ja provikat taskuun namnam


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pörssisähkö huitelee lähes sadassa kWh yhä enemmän,. Viimeaikainen kaaos euroopassa voi olla pysyvää pitkiäkin aikoja. Pörssisähköä ei saa mikään taho rauhoittumaan, paineet on ylöspäin ei alas.

        Pörssisähkö on alle 1 sentistä noin sataan senttiin/kWh. Jos pystyy ajiottamaan kulutustaan niin pörssisähkö on halvin, muuten ei.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti kannattaa vaihtaa pois. Tuntipörssisopimus on tähän saakka ollut välillä jopa edullinen jos on pystynyt hyödyntämään tehokkaasti yöajan halvat tunnit eli varaamaan lattialaattaan, pattereihin ja vesivaraajaan lämpöä halvemmalla. Nyt kyllä näyttää pahasti siltä, että halvan sähkön ajat on ohi myös yöllä ja viikonloppuisin. Se mihin kannattaa vaihtaa on sitten toinen juttu, sen näkee vasta sitten myöhemmin kannattiko valinta.

    • Anonyymi

      Kannattaa
      .. jouluna kun kinkut paistuu ja joulukuuset valaistuu niin sähkön hinta on lähempänä euroa kwh.... Suomalaiset tuntien mitää sähkönssäästöbuumia ei tule...

    • Anonyymi

      Laskin pörssisähkön ennusteiden mukaan vuoden 2024 huhtikuuhun asti.

      Jos vaihtaisi nyt 33,86c/kWh 18kk sopimukseen, säästäisin ensi talven kalleimpina 7 kuukautena 900€, mutta sen jälkeen 2023 huhtikuusta 2024 huhtikuuhun (12kk aikaa) tulisi takkiin 2160€, pörssisähköön verrattuna. Eli tuolla määräaikaisella 18kk sopparilla on pitkä häntä josta tulee takkiin sitten kun ensi keväänä pörssisähkön hinta palautuu alle 20c/kWh hintoihin.

      Eli jos ennustegraafit pörssisähkön keskimääräisille kuukausihinnoille pitävät paikkansa vuoteen 2024 asti, voin valita pidänkö pörssisähkön ja maksan ensi talvena 900€ ylimääräistä ja sitten seuraavan vuoden aikana säästän 2160€, vai haluanko säästää tänä talvena 900€ ja maksaa siitä ilosta seuraavan vuoden aikana 2160€.

      Nyt ei enää saa mistään halvempia sopimuksia kuin tuo 33,86c/kWh 18kk.

      Ajattelin että jos pitäisin pörssisähkön ja olisin talven yli kylmässä ja kävisin suihkussa joka 3s päivä nopeasti, enkä saunoisi ollenkaan...

    • Anonyymi

      Minulla on likimain sama kulutus ja jakauma kuin aloittajalla ja tein heinäkuun alussa kaksivuotisen määräaikaisen sopimuksen 16,60 ja 12,10 senttiä/kWh. Sen jälkeen hinnat ovat nousseet reippaasti enkä usko, että ensi kesänäkään pörssisähkössä päästään paljoa tuon tason alle. Suorasähkölämmittäjä kun ei voi paljoa kulutustaan rajoittaa ja kesällä ei paljoa sähköä kulu.

    • Anonyymi

      Kannattaako - tyyppiset kysymykset ovat jo lähtökohdiltaan tuomittu tuhoon. Eikä vähiten Suomi24:ssä, missä persu-sana liitetään kaikkiin keskusteluihin. Jouduin esimerkin takia siihen syyllistymään nyt itsekin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      60
      5130
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      28
      3749
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      71
      3500
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2858
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      94
      2752
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2690
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      13
      1921
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1716
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1508
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      155
      1380
    Aihe