Lapsia ei enää saa haluta

Anonyymi

"Voisi ajatella, ettei tähän maailmaan ole mitään järkeä haluta lapsia."

"Olenkin todistanut kahvipöytäkeskusteluja, joissa huokaistaan helpotuksesta, kun sisko on jo täyttänyt vanhempien odotuksen lapsenlapsista. Suunnitellaan, miten itse ollaan vain cooleja setiä ja tätejä, jotka tarjoavat aikanaan ensimmäiset lonkerot."

"Tässä ajassa on sivistynyt ja tiedostava teko jälkipolvia kohtaan jättää heidät tekemättä. Joissain piireissä se on muuttumassa normaaliksi, jonka vierellä hiljenee se, joka vielä kantaa ummehtuneita vauvahaaveita."

https://www.satakunnankansa.fi/kolumnit/art-2000009027542.html

1

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aihe, jonka koen osittain totena. Luulen että on myös hieman paikkakunta-, sekä elintasokohtaista miten lasten hankkimista katsotaan.
      Itse asun pienellä paikkakunnalla ja olen keskituloinen, kuten suurin osa ystävistänikin. Kyllä täällä vielä valtaosa tuntuu hankkivan ja haluavan lapsia, näissä samoissa piireissä kun taas korkeammin koulutetut ja varakkaammat jättävät lapset tekemättä. Sitten taas pienempi tuloiset, työttömät ja elämänkoululaiset tuntuvat sikiävän minkä ehtivät.

      Itse en lapsia halua, koen juurikin että tähän maailman tilanteeseen on hulluutta hankkia jälkikasvua. Maailma on jo nyt aivan liian ylikansoittunut eikä tälle pallolle mahdu enää yhtään lisää tallaajaa. Sodat, ilmastonmuutos, luonnokatastrofit, nälänhädät jne. Tuhoavat maapalloa niin hirveää vauhtia, että itse en jaksa uskoa että elämää ylipäätänsä on välttämättä enää niinkään pitkään että tällä hetkellä syntyvät lapset ehtisivät elää elämänsä loppuun. Ja jos ehtivät, niin se tulee olemaan vaikeaa ja pahimmassa tapauksessa kärsimystä. Miksi haluaisin omia lapsia tänne hankkia vain kärsimään ja elämään pelossa tai pahimmassa tapauksessa vain kuolemaan!?

      Ainut järkevä syy, joskin melko tunteeton, hankkia lapsia on se että joku maksaisi vielä meidänkin eläkkeet ja hoitaisi meidät vanhana. Siitä syystä olen kiitollinen että joku vielä lapsia haluaa hankkia. Olisi toki hauskempaa joskus kuulla jonkun sanovan suoraan että joo päätettiin nyt hankkia lapsi että tulevaisuus olisi vanhana turvattu, ja tiedostettaisiin samalla ne riskit miltä lapsen tulevaisuus valitettavasti suurella todennäköisyydellä näyttäisi. Sen sijaan että suolletaan sitä sokeaa sinisilmäistä vaaleanpunaista unelmaa miten vaan halutaan vauvoja koska vauvat on niiiiiin söpöjä iiih.... ja samalla suljetaan silmät oikealta maailmalta ja leikitään että kaikki on hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7387
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3673
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2882
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2474
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      188
      1847
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe