Paljonko menee sähköä maalämpö talossa

Anonyymi

Meillä suorasähkölämmitys ja vesivaraaja .semmoinen talohan on nyt kirottu kun suora sähkö.
Neliöitä autotallin kera 125.
Mutta ilmalämpöpumppu varaava takka ja puukiuassauna löytyy.
Autotallis pidän talvella noin 10 astetta.
Sähköa menee 12000 kwh kylminä talvina ja 10 000 lämpimänä talvena.
Puut tulee omasta metsästä.
Paljonko menee maalämpö tai ilmavesilämpölämmitys taloissa teillä.

12

984

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla maalämpö.
      150 neliötä ja sähköä menee saman verran kun sulla.

    • Anonyymi

      Minullakin on nimellisesti suorasähköläm, mutta jos tulisijoissa paljon polttaa ja veden kulutus minimissä niin kyllä pienellä menee. Jos vielä puuhella ja viitsii siinä parissa kympin kattilassa lämmittää käyttövettä ja puuhellassa ruokaa tehdä niin mennään jo tosi pienellä sähköllä.

      • Anonyymi

        "Tosi pieni" ilmoittaa asian melkein millin tarkkuudella. "Aika vähän" ei olisi ollenkaan niin tarkka.


    • Anonyymi

      Et ole näköjään käyttänyt niitä puita.
      Jos käyttäisin niin sähköä menisi alle 10 000 kWh.

      • Anonyymi

        Pääsin noin 11000kwh/v 110m2 talossa jossa kulma jussi pikkuinen lämmittämässä mutta oli sähkökiuas. Veten lotraajia oli yht 6kpl. Talo 2008 valm ja oli aika kova talvi . Puita poltin korillisen/ vrk noin 16kg


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääsin noin 11000kwh/v 110m2 talossa jossa kulma jussi pikkuinen lämmittämässä mutta oli sähkökiuas. Veten lotraajia oli yht 6kpl. Talo 2008 valm ja oli aika kova talvi . Puita poltin korillisen/ vrk noin 16kg

        Autotalli oli varastokäytössä joka talon yhteydessä ja siellä noin 10c


    • Anonyymi

      MLP, Patteriverkosto, 230m2, 17000kWh.

    • Anonyymi

      Omituinen lämmitysmuoto maalämmön kera insinöörillä??

    • Anonyymi

      Tuohon sähkönkulutukseen vaikuttaa niin moni asia, kuten talon sijainti pohjoinen vs. etelä-suomi, ilmansuunnat taloon nähden, montako henkilöä talossa asuu ja kuluttaa, kerrosmäärä, eristysvahvuudet, lattialämmitys vs patterit jne. Ei suoraan voi sanoa, että jossain talossa maalämpö toimisi lainkaan optimaalisesti.

      Olen asunut 7 vuotta 2012 rakennetussa 1-kerroksisessa talossa Itä-Suomessa. Seinissä 25cm eristys, lattiassa 30cm, yläpohja 50cm. Puulämmitteinen sauna, iso takka-leivinuuni, Enerventin iv-kone pyörivällä kennolla ja Oilonin maalämpö vesikiertoiseen lattialämmitykseen yhdistettynä. Asuinneliöitä 140 m2 ja sen lisäksi 55m2 autotalli, jossa 14 asteen lämmöt talvella. Kokonaissähkönkulutus kaikkien vuosien keskiarvolla 9200 kWh.

      Sen jälkeen olen asunut samalla paikkakunnalla 3 vuotta 1997 rakennetussa 1-kerroksisessa talossa. Seinissä 20cm eriste, lattiassa 20cm, yläpohja 50cm. Sähkökiuas saunassa, 90-luvun iv-kone ristivirtakennolla, iso leivinuuni. Koko talossa suora sähkölämmitys lattialämmöllä ja sähköpattereilla, lisänä Mitsubishi ilmalämpöpumppu. Asuinneliöitä 100m2 ja lämmin autotalli 35m2, jossa talvella reilu 10 astetta. Kokonaissähkön kulutus noin 18000 kWh tuon 3 asuinvuoden keskiarvolla. Puuta poltettu saman verran, kuin aiemmassa maalämpö talossa.

      Eli vaikka neliöitä on paljon vähemmän, niin tämä pienempi suorasähkö talo vie paljon enemmän sähköä. Tiedän, että autotalli on aikamoinen syöppö, kun sitä suoralla sähköllä lämmittää, mutta tarvitsen harrastustilaa ja siinä on vesipiste, niin ei voi kylmäksi päästää.

      • Anonyymi

        Onko autotallin oltava läpi vuoden lämmin? Minusta EI! Miksi autotallin pitäisi olla lämmin muulloin kun että olet itse siinä tallissa huoltamassa /pesemässä sitä autoasi?


    • Anonyymi

      Muutama taustatieto vertailun helpottamiseksi:
      - 2010 valmistunut 189m2 omakotitalo, tilavuus 560m3. Yleensäkin kannattaisi verrata kuutiotilavuuksia eikä pelkkiä pinta-alaneliöitä
      - 2 kerrosta, huonekorkeus 260 alakerrassa, 250 yläkerrassa
      - huonelämpö talvella n. 20 astetta
      - 2 aikuista ja 4 lasta, (joista 2 suorastaan lotraa suihkussa)
      - seinissä 250 mm mineraalivillaa sekä 12mm huokoinen kuitulevy eristeenä
      - yläpohjassa 500mm mineraalivillaa
      - ikkunat 4-lasiset
      - puukiuas, takkaleivinuuni (Kermansavi). Puuta kuluu n. 6 m3 lähinnä saunassa. Halvan sähkön aikaan ei niin paljon poltettu kuin nyt. Menee ehkä 8-9 m3 tänä talvena
      - Joensuun seudulla
      - Maalämpöpiirit kaivettu maahan 120cm syvyyteen, lounaaseen aukeava loiva tontti
      - Lämpöpumppu Lämpöässä v10.5. Täystehoinen maalämpöpumppu. Kerran huollettu jolloin vaihdettiin 30€ rele. Vaihtotyö maksoi 50€.
      - vesikiertoinen lattialämmitys molemmissa kerroksissa
      - lämmön talteenotolla varustettu ilmanvaihto

      Sähköä kuluu keskimäärin 11000 kwh/vuosi. 13 vuoden (=114 000 h) aikana lämpöpumppu on pyörinyt mittarin mukaan 10800 tuntia (eli n. 9,5% kokonaisajasta). Sähkövastukset eivät ole olleet kertaakaan päällä tänä aikana.

      Sähköä on kulunut kokonaisuudessaan 140804 kwh ja lämpöpumpun ottoteho on 3 kw. Jos oikein laskin, niin 10800 tunnin käyttötunnin aikana lämpöpumppu on ottanut sähköä 32400 kwh, eli 23% kaikesta sähköstä. Lisäksi sähköä kuluu kiertovesipumppuihin jotain 15% (3 kpl) ja ilmanvaihtoon jotain 8%.

      Joitain lisälaitteita on ymmärtääkseni vielä jotka syövät lämpöpumpussa sähköä, mutta kaikenkaikkiaan n. puolet sähköstä menee lämmöntuottoon, lämpimän veden tuottoon sekä kiertovesipumppuihin ja puolet kaikkeen muuhun. Lämmön talteenotolla varustettu ilmanvaihto on ollut merkittävä sähkönsäästäjä maalämmön lisänä. Ei olla vielä ajastettu maalämmön käyttötunteja halvoille tunneille, mutta säätimessä olisi kellotoimintokin.

      Onko kulutus paljon vai vähän? Sanotaanko että ollaan oltu tyytyväisiä. Kunhan lapset muuttavat pois kotoa niin sähköä saattaa jopa säästyä noista lukemista.

    • Anonyymi

      Eteläisessä Suomessa, OK talo 160m2 ja VILP pyörii. Varastossa patteri muuten vesikiertoinen lattialämmitys. 4 henkinen perhe. Kulutus ollut 14-15000kwh vuositasolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2642
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      73
      2241
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1641
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      49
      1106
    5. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      947
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      280
      944
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      68
      829
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      15
      824
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      759
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      741
    Aihe