Miksi IT-alalla vaaditan nopeaa oppimiskykyä, vaikka opinnoissa riitti, että asiat opitaan suhteellisen rauhassa ja kunnolla? Sain yliopistossa arvosanoja 3, 4 ja 5 kun 5 on maksimi, mutta töissä kengänkuvan takalistoon kun opin liian hitaasti. Vai olisiko pedagogiikasta hyötyä, että oppisin oppimaan nopeammin?
Onko ohjelmoija superoppija?
7
409
Vastaukset
- Anonyymi
se on enempikin kyky/taito oppia ohjelmointiin liittyviä asioita. Kun aikansa puuhailee ohjelmoinnin kanssa niin aivot hyvällä tuurilla kehittyvät vastaavasti. Esimerkiksi se että tieto tallettuu taulukkorakenteeseen ja taulukosta toiseen pompitaan pointerien ja osoittimien avulla. Taulukot tavallansa leijuvat visuaalisesti omassa päässä. Jotkut oppivat sen visualisoinnin nopeasti, mutta he jotka eivät kykene visualisoimaan ovat isossa pulassa. Tulee seinä vastaan. Ohjelmointi on enempikin visualisointikyky kuin muistilaji. Samalla tavalla myös hyvä kuvataiteilija visualisoi kuvattavan asian/tilanteen/tunteen joka näkyy sisäisenä leijuvana mielikuvana, Sen jälkeen taiteilija kopioi näkemänsä mielikuvan kankaalle.
- Anonyymi
Liian tunnollinen oppija opettele asioita perusteellisemmin ja tähän menee aikaa. "Nopea oppija" opettelee jotain pintapuolisesti ja häkkää jotain kasaan, ei niinkään laadukasta, mut siis "jotain", ja koko homma pitää tehdä kohta uusikisi, mutta pomolle voi näyttää, et kato mä osaan jo tehdä tätä kun olen niin nopea oppimaan.
Enemmän kyse onkin siis taktiikasta kuin siitä, että joku on super nopee ja toinen on hirveen hidas.
Vaihda sinäkin "nopean oppijan"-taktiikaan, eli älä niin välitä laadusta vaan pelasta oma hanurisi tekemällä äkkiä jotain kasaan ja sitten meet käytäville vaahtoamaan, et "kattokaa jätkät mitä mä tein, osaan jo tänkin homman".
Nopeesti jotain älytöntä kasaan ja sit vaan hirvee itse-markkinointi -kampanja päälle! Näin menestyjä toimii työelämässä. Älyäkään ei niin hirveesti edes tarvita . Merkittävin taito on itsekritiikin puute ja kyky estottomaan itsekehuun ilman mitään saavutuksia.- Anonyymi
Masentavan totta tämä kehotus. Tärkeintä alalla on, että pystyt elämään impostor-syndrooman kanssa. Tosiasiahan on, ettei kukaan pysty 100% hallitsemaan kymmeniä tuhansia koodirivejä, vaan on vain opittava olemaan vakuuttava vaikka tietää vain marginaalisesti mistä puhuu. Onneksi se vastapuoli tietää yleensä vielä vähemmän.
- Anonyymi
Väitäisin suhteet ja kontaktit on tärkeintä.
- Anonyymi
En usko oppimisnopeuden riippuvan suhteista.
- Anonyymi
Pitää olla nopea lukemaan, löytämään nopeasti ne artikkelit tms. lähteet, joita kannattaa lukea ja pitää lisäksi pystyä omaksumaan lukemansa ja lisäksi muistaa omaksumansa ja oppimansa. Tämä kaikki siksi, että teknologiat muuttuu koko ajan ja urakierron aikana saattaa joutua tekemään töitä aiemmin tekemiensä teknologioinsa kanssa, jotka sinun oletetaan osaavan. Eli kun opit uutta, vanha ei saa unohtua. Siinä saattaa käydä pää ahtaaksi.
- Anonyymi
Ja pitää osata hyödyntää sekä hakukoneita että nyt myös tekoälyä. Hyvästä muistista ja nopeasta oppimiskyvystä on paljon hyötyä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814338
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381313Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941176- 1161125
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683- 63653