lopettaa tämä iänikuinen vastaan asettelu sekarotuiset/rotukoirat, tilastollisesti kun molemmat ovat ihan yhtälailla sairaita/terveitä.
Voidaan ajatella,jos kaksi sairasta rotukoiraa sekoituu, voi syntyä sairaita pentuja, mutta yhtähyvin niitä yllätyksiä tulee tutkituissakin koirissa.
Vaikka itse voin tituleerata itseäni "rotukasvattajaksi",hyväksyn silti sekarotuisetkin.
Mielummin katson ,että perheessä on yksi rakastettu sekarotuinen, kuin että kerrostalo-asuntoon on ahdettu 4-5 rotukoiraa,jotka eivät saa riittävästi huomiota,kuin näyttelyreissuilla.
Voidaan ajatella,jos kaksi sairasta rotukoiraa sekoituu, voi syntyä sairaita pentuja, mutta yhtähyvin niitä yllätyksiä tulee tutkituissakin koirissa.
Vaikka itse voin tituleerata itseäni "rotukasvattajaksi",hyväksyn silti sekarotuisetkin.
Mielummin katson ,että perheessä on yksi rakastettu sekarotuinen, kuin että kerrostalo-asuntoon on ahdettu 4-5 rotukoiraa,jotka eivät saa riittävästi huomiota,kuin näyttelyreissuilla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
totta joka sana minkä kirjoitit. Ikävää sellainen vastakkain asettelu onkin, kun riita on kovimmillaan kukaan ei lue mitä toinen kirjoittaa , vaan jatkaa sitä samaa vain.
Eihän oikeassa elämässä tällaista asettelua edes ole, vaan tuntuu kuin täällä vain tästä väännetään. Meidänkin alueella on paljon Seropeja eikä me mitään riidellä, päin vastoin. Eivät he minua katso nenäänsä pitkin vaikka lauman rotukoiria kera kuljenkin, kuten en minäkään heitä. Kuulumiset vaihdetaan jne. Kuten normaaliin elämään kuuluukin. Ja mikäli toinen apua tarvitsee niin autetaan.
Suurin tappelu taitaa syntyä siitä kun nämä sekarotuisten väkisin pennuttajat kyselevät neuvoja täällä. Jossain heidän niitä kyllä pitäälin kysyä jos se seropi narttu on pakko saada tiineeksi mutta voisivat tehdä sen eläinlääkärillä sillä samalla reissulla kun tutkituttavat ne vanhemmat.
Itselläni on seropi narttu, sen on joku sen menneisyydessä pannuttanut, mutta ei enää.
Meille on tulossa seropi uros pentu ja varmuuden vuoksi toinen koirista leikataan ennen narttuni seuraavaa juoksua.
Jos me kaikki alkaisimme nähdä vain koiria ja jätettäisiin nämä tittelit pois niin ehkä sitten tämä vastakkain asettelu kuolisi pikku hiljaa...
On ihmisen tekopyhyyttä ja ylpeyttä nämä tittelit. Sekarotuinen ja rotukoira, mitä väliä sillä viimekädessä on jos koiraansa tosiaan rakastaa sen itsensä takia eikä sen miten hyvälle se näyttää ulos päin...
Jos nyt oikeasti et ole ymmärtänyt mitä tarkoittaa se että, palstan nimi on SEKAROTUISTEN PALSTA = sekarotuisista keskustelua ja silloin jos jollakulla on maalaisjärjen mukaan oikeus täällä keskustella seropeista ja kaikesta seropeihin liittyvästä, niin eiköhän juuri näillä seropien omistajilla tai niitä koiriksi itselleen aikovilla ?!
Itse olen todella tympääntynyt siitä että tällä palstalla on alusta asti pahinpaa mölyä pitäneet ja muita kirjoittajia halveksuneet/piinanneet juuri nämä ROTUKOIRAIHMISET joille on monta ihan omaa rotukohtaista palstaa!
Voittehan te pitää niitä palopuheitanne oman rotunne palstoilla paperittomista ja antaa sekarotuisista pitävien ja niistä keskustella haluavien olla rauhassa eikö?
Pahimpia suunsoittajia täällä on eräät itseään kovasti kasvattajina mainostavat ihmiset joilta en rehellisyyden nimissä koiraa ostaisi koska antavat jatkuvalla narinallaan itsestään ERITTÄIN epämielyttävän kuvan kaiken kaikkiaan!
jaksat jatkaa tätä riitaa täällä edelleen. Eikö aloittajan viesti sanonut mitään. Olet ilmeisesti jähmettynyt tuohon ajattelutapaasi lopullisesti sääli, sillä koira on koira oli sitten rotu tai moni rotuinen.
Riita johon ei loppua tule on juuri tuo sinun asenteesi. Tälläkin palstalla on oikeus keskustella, kuten tekin käytte yleistä koiria palstalla ynnä rotu palstoilla.
Yhtä tulehtuneet aiheet saa missä palstalla vain aikaiseksi.
Tuntuu kuin et näkisi metsää puilta.
"Voittehan te pitää niitä palopuheitanne oman rotunne palstoilla paperittomista"
Koska paperittomat lasketaan sekarotuisiksi, niin niistä kuuluukin keskustella juuri täällä.
"Jos nyt oikeasti et ole ymmärtänyt mitä tarkoittaa se että, palstan nimi on SEKAROTUISTEN PALSTA = sekarotuisista keskustelua"
Ja sekarotuisistahan täällä suurimmaksi osaksi keskustellaankin. Keskustelu ei ole kylläkään aina sekarotuisia puolustelevaa, mutta eihän sen pitäisikään, koska muuten se ei olisi edes keskustelua. Kyllä negatiivisistakin asioista pitää pystyä puhumaan.
Luitko sinä nimimerkitön edes kirjoitustani?Saati muitten? Eikö tässä juuri ollut kyse vastakkain asettelun lopettamisesta?
Tiedoksi sinulle, monulla on kotona sekarotuinen ex-varju joka on minulle hyvin rakas ja mielestäni "nämä kasvattajaksi itseään tituleeraavat" siis ihmiset joilla on kymmenien vuosian kokemus koirista ovat puhuneet nimenomaan sekarotuisten järjetöntä pennuttmista vastaan ja tehtailusta.
Opettele lukemaan ja ymmärtämään lukemasi ennen kuin kommentoit palstalla!!
Mielestäni kaikilla on oikeus keskustella KAIKILLA palstoilla!!
Sitä paitsi en minä ainakaan tänne tule rotukoirista keskustelemaan. Tai no, ehkäpä jos asia liittyy jotenkin palstan aiheeseen, eli juuri sekarotuisiin!