Vajaa 4 vuotta vanha Avensikseni bensaläpän vivun varsi (sisällä kuskin penkin alakulmassa) on umpiruosteessa. En ole uskaltanut vilkaista mitä löytyy huopamaton alta. Onkohan vivusta unohtunut pintakäsittely kokonaan vai onko kumimattojen alle jäänyt kosteus tehnyt tehtäväsä rakenteissakin?
Kumimatot ovat todella onnettomat talvella, lumi sulaa todella helposti maton alle eikä kosteus pääse itsekseen maton alta pois.
Kumimatot ovat todella onnettomat talvella, lumi sulaa todella helposti maton alle eikä kosteus pääse itsekseen maton alta pois.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse otin maton ja verhoilun pois tarkistaakseni ettei vaan olisi jo pohja mätä mutta kuinka ollakaan jostain kumman syystä ainoastaan tuo vipu oli ruosteessa. Arvelin ruostumisen johtuneen juuri noista pirun kumi matoista ja ostinkin tilalle kankaiset jotka kuivuvat jos kastuvat.
........"takaluusteri". Mulla oli tunkki ruosteessa ja syynä lienee kondenssivesi, joka majaili ( kumitulpat veks ja vesi pois)tunkin kotelossa ja varapyörän kotelossa. Kesällä aion ruostesuojata em. paikat.
Mul on avansis vuosimallia 2002 ja oon ajanu yli 600 000 kilsaa ja ilman ongelmia(ajan työkseni)
TARKOITIN VUOSIMALLIA 2000
Mikä malli on avansis? Miten 2,5 v. vanhalla autolla voi olla ajettu 600 000 km? Et ainakaan yksin ole voinut ajaa noin paljon. Joillain rekkaautoilla ajetaan n. 300 000 km./v. Silloin siinä on ainakin 3 kuljettajaa.