Luonnon antmia täälä syödään, sähkölasku kuntaa viedään, marjan poiminnasta
saadut rahat alkoon viedään, kyllä valtio huolen pitää omistaa
Selviytymistä/energian säästöä
10
154
Vastaukset
- Anonyymi
Voidaanko kaurapuuroa pitää luonnonantimena. Ja kananmunia. Onhan niistä kyllä maksettu rahaa bisneksen rattaisiin
- Anonyymi
Helsinki kun asuu vuokra talossa.On viellä nivelrikot ymm. Ei ajokortia ei autoa,Ei miehen rahoja.Ei lesken eläkettä.Ei perintörahoja. Itse viljeltyjä tai metsästä poimituna,unohtamatta kalastus: Maan antimia ei syö.Ostaa kaupasta mihin on varaa.Säkö laskunkin maksat Mikä tippu kerran kukausi tiedote Helen Suora maksuna tililitä.SE ET HELEN SAA SÄHKÖLAKUN KERRAN KUKAUSI HALUTESSA. Köyhän helpompi maksaa.Kuin ottaisi laskun 3kk, tai 6kk välein.
- Anonyymi
Jaksamista :(
- Anonyymi
Monestiko kävit marjassa tänä kesänä?
Vara oli mahdolliset rahat viedä viinakauppaan? Ja valtion pitäisi silti tukia jakaa vai?
Siili - Anonyymi
Marjassa sienessä tulisi käytyä ihan muuten kun varvas kipeä ei huvita, metsä on rauhoittava paikka vaikka siitä saatu hyöty on pientä.
Valittaminen ei toinna se kun ei paranna, talous tilannetta, menoja voi karsia kukin tahollaan, Marin auttaa minkä voi. Huimat sähkölaskut ei varmaan pysyviä, öljyn hinta laskenut, sitä myöten bensan hinta,.
Terveys on rahaa arvookkaampaa, myös mielen terveys jaksamisessa.
pe- Anonyymi
Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
Siili - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
SiiliYhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂
Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
Siili - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
SiiliEi estä ei! Muistisairaita Kekkonen, Koivisto, Ahtisaari mm. Eivätkö ole käyttäneet aivojaan😳
- Anonyymi
Samppanjasosialisti (engl. champagne socialist), myös salonkisosialisti ja salonkikommunisti, on halventava nimitys puoluekannaltaan vasemmistolaisesta poliitikostalähde?. Termillä viitataan poliitikon tekopyhyyteen: hänen väitetään työväenhenkisistä mielipiteistään huolimatta elävän itse porvarillista elämää.
Käsitettä champagne socialist eli samppanjasosialisti ovat käyttäneet Isossa-Britanniassa lähinnä työväenpuolueen poliittiset vastustajat, ja sana on lainautunut Suomeenkin; vanhastaan Suomessa on käytetty saksan kielestä lainattuja sanoja salonkikommunisti ja salonkisosialisti (saks. Salonsozialist). Ranskassa käytetään ilmausta gauche caviar eli kaviaarivasemmisto.
Vastaavantyyppisiä ilmauksia käytetään muissakin maissa:
Ruotsissa rödvinsvänster eli punaviinivasemmisto
Yhdysvalloissa latte liberal ja limousine liberal eli latte-liberaali ja limusiiniliberaali
Australiassa chardonnay socialist valkoviinilajikkeen mukaan
Tanskassa Kystbanesocialist eli rantaratasosialisti (Kystbane kulkee rikkaiden asuinalueiden ohi)
Irlannissa smoked salmon socialist eli savulohisosialisti.
Seurapiirien sosialismiharrastuksia arvosteli venäläinen sosialisti Aleksandr Herzen teoksessaan Vastarannalta (1855):
”He siellä nälkään kuolevat eivätkä ketkään muut, – – kun taas me istumme yläkerrassa ja keskustelemme sosialismista šamppanjan ja leivonnaisten äärellä.”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2164917Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html344093Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2393890Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353087Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1593073Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis642970Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162761Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos692625Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962389En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132185