Selviytymistä/energian säästöä

Anonyymi

Luonnon antmia täälä syödään, sähkölasku kuntaa viedään, marjan poiminnasta
saadut rahat alkoon viedään, kyllä valtio huolen pitää omistaa

10

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voidaanko kaurapuuroa pitää luonnonantimena. Ja kananmunia. Onhan niistä kyllä maksettu rahaa bisneksen rattaisiin

    • Anonyymi

      Helsinki kun asuu vuokra talossa.On viellä nivelrikot ymm. Ei ajokortia ei autoa,Ei miehen rahoja.Ei lesken eläkettä.Ei perintörahoja. Itse viljeltyjä tai metsästä poimituna,unohtamatta kalastus: Maan antimia ei syö.Ostaa kaupasta mihin on varaa.Säkö laskunkin maksat Mikä tippu kerran kukausi tiedote Helen Suora maksuna tililitä.SE ET HELEN SAA SÄHKÖLAKUN KERRAN KUKAUSI HALUTESSA. Köyhän helpompi maksaa.Kuin ottaisi laskun 3kk, tai 6kk välein.

      • Anonyymi

        Jaksamista :(


    • Anonyymi

      Monestiko kävit marjassa tänä kesänä?
      Vara oli mahdolliset rahat viedä viinakauppaan? Ja valtion pitäisi silti tukia jakaa vai?
      Siili

    • Anonyymi

      Marjassa sienessä tulisi käytyä ihan muuten kun varvas kipeä ei huvita, metsä on rauhoittava paikka vaikka siitä saatu hyöty on pientä.
      Valittaminen ei toinna se kun ei paranna, talous tilannetta, menoja voi karsia kukin tahollaan, Marin auttaa minkä voi. Huimat sähkölaskut ei varmaan pysyviä, öljyn hinta laskenut, sitä myöten bensan hinta,.

      Terveys on rahaa arvookkaampaa, myös mielen terveys jaksamisessa.

      pe

      • Anonyymi

        Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
        Siili


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
        Siili

        Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂

        Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
        Siili


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
        Siili

        Ei estä ei! Muistisairaita Kekkonen, Koivisto, Ahtisaari mm. Eivätkö ole käyttäneet aivojaan😳


    • Anonyymi

      Samppanjasosialisti (engl. champagne socialist), myös salonkisosialisti ja salonkikommunisti, on halventava nimitys puoluekannaltaan vasemmistolaisesta poliitikostalähde?. Termillä viitataan poliitikon tekopyhyyteen: hänen väitetään työväenhenkisistä mielipiteistään huolimatta elävän itse porvarillista elämää.

      Käsitettä champagne socialist eli samppanjasosialisti ovat käyttäneet Isossa-Britanniassa lähinnä työväenpuolueen poliittiset vastustajat, ja sana on lainautunut Suomeenkin; vanhastaan Suomessa on käytetty saksan kielestä lainattuja sanoja salonkikommunisti ja salonkisosialisti (saks. Salonsozialist). Ranskassa käytetään ilmausta gauche caviar eli kaviaarivasemmisto.

      Vastaavantyyppisiä ilmauksia käytetään muissakin maissa:

      Ruotsissa rödvinsvänster eli punaviinivasemmisto
      Yhdysvalloissa latte liberal ja limousine liberal eli latte-liberaali ja limusiiniliberaali
      Australiassa chardonnay socialist valkoviinilajikkeen mukaan
      Tanskassa Kystbanesocialist eli rantaratasosialisti (Kystbane kulkee rikkaiden asuinalueiden ohi)
      Irlannissa smoked salmon socialist eli savulohisosialisti.
      Seurapiirien sosialismiharrastuksia arvosteli venäläinen sosialisti Aleksandr Herzen teoksessaan Vastarannalta (1855):

      ”He siellä nälkään kuolevat eivätkä ketkään muut, – – kun taas me istumme yläkerrassa ja keskustelemme sosialismista šamppanjan ja leivonnaisten äärellä.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      256
      1832
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1308
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      209
      1239
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1105
    5. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      913
    6. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      64
      893
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      884
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      826
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      790
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      783
    Aihe