Selviytymistä/energian säästöä

Anonyymi

Luonnon antmia täälä syödään, sähkölasku kuntaa viedään, marjan poiminnasta
saadut rahat alkoon viedään, kyllä valtio huolen pitää omistaa

10

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voidaanko kaurapuuroa pitää luonnonantimena. Ja kananmunia. Onhan niistä kyllä maksettu rahaa bisneksen rattaisiin

    • Anonyymi

      Helsinki kun asuu vuokra talossa.On viellä nivelrikot ymm. Ei ajokortia ei autoa,Ei miehen rahoja.Ei lesken eläkettä.Ei perintörahoja. Itse viljeltyjä tai metsästä poimituna,unohtamatta kalastus: Maan antimia ei syö.Ostaa kaupasta mihin on varaa.Säkö laskunkin maksat Mikä tippu kerran kukausi tiedote Helen Suora maksuna tililitä.SE ET HELEN SAA SÄHKÖLAKUN KERRAN KUKAUSI HALUTESSA. Köyhän helpompi maksaa.Kuin ottaisi laskun 3kk, tai 6kk välein.

      • Anonyymi

        Jaksamista :(


    • Anonyymi

      Monestiko kävit marjassa tänä kesänä?
      Vara oli mahdolliset rahat viedä viinakauppaan? Ja valtion pitäisi silti tukia jakaa vai?
      Siili

    • Anonyymi

      Marjassa sienessä tulisi käytyä ihan muuten kun varvas kipeä ei huvita, metsä on rauhoittava paikka vaikka siitä saatu hyöty on pientä.
      Valittaminen ei toinna se kun ei paranna, talous tilannetta, menoja voi karsia kukin tahollaan, Marin auttaa minkä voi. Huimat sähkölaskut ei varmaan pysyviä, öljyn hinta laskenut, sitä myöten bensan hinta,.

      Terveys on rahaa arvookkaampaa, myös mielen terveys jaksamisessa.

      pe

      • Anonyymi

        Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
        Siili


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
        Siili

        Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂

        Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
        Siili


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
        Siili

        Ei estä ei! Muistisairaita Kekkonen, Koivisto, Ahtisaari mm. Eivätkö ole käyttäneet aivojaan😳


    • Anonyymi

      Samppanjasosialisti (engl. champagne socialist), myös salonkisosialisti ja salonkikommunisti, on halventava nimitys puoluekannaltaan vasemmistolaisesta poliitikostalähde?. Termillä viitataan poliitikon tekopyhyyteen: hänen väitetään työväenhenkisistä mielipiteistään huolimatta elävän itse porvarillista elämää.

      Käsitettä champagne socialist eli samppanjasosialisti ovat käyttäneet Isossa-Britanniassa lähinnä työväenpuolueen poliittiset vastustajat, ja sana on lainautunut Suomeenkin; vanhastaan Suomessa on käytetty saksan kielestä lainattuja sanoja salonkikommunisti ja salonkisosialisti (saks. Salonsozialist). Ranskassa käytetään ilmausta gauche caviar eli kaviaarivasemmisto.

      Vastaavantyyppisiä ilmauksia käytetään muissakin maissa:

      Ruotsissa rödvinsvänster eli punaviinivasemmisto
      Yhdysvalloissa latte liberal ja limousine liberal eli latte-liberaali ja limusiiniliberaali
      Australiassa chardonnay socialist valkoviinilajikkeen mukaan
      Tanskassa Kystbanesocialist eli rantaratasosialisti (Kystbane kulkee rikkaiden asuinalueiden ohi)
      Irlannissa smoked salmon socialist eli savulohisosialisti.
      Seurapiirien sosialismiharrastuksia arvosteli venäläinen sosialisti Aleksandr Herzen teoksessaan Vastarannalta (1855):

      ”He siellä nälkään kuolevat eivätkä ketkään muut, – – kun taas me istumme yläkerrassa ja keskustelemme sosialismista šamppanjan ja leivonnaisten äärellä.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2748
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2549
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2257
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1464
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1450
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      230
      1204
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1158
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      371
      1089
    Aihe