Selviytymistä/energian säästöä

Anonyymi

Luonnon antmia täälä syödään, sähkölasku kuntaa viedään, marjan poiminnasta
saadut rahat alkoon viedään, kyllä valtio huolen pitää omistaa

10

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voidaanko kaurapuuroa pitää luonnonantimena. Ja kananmunia. Onhan niistä kyllä maksettu rahaa bisneksen rattaisiin

    • Anonyymi

      Helsinki kun asuu vuokra talossa.On viellä nivelrikot ymm. Ei ajokortia ei autoa,Ei miehen rahoja.Ei lesken eläkettä.Ei perintörahoja. Itse viljeltyjä tai metsästä poimituna,unohtamatta kalastus: Maan antimia ei syö.Ostaa kaupasta mihin on varaa.Säkö laskunkin maksat Mikä tippu kerran kukausi tiedote Helen Suora maksuna tililitä.SE ET HELEN SAA SÄHKÖLAKUN KERRAN KUKAUSI HALUTESSA. Köyhän helpompi maksaa.Kuin ottaisi laskun 3kk, tai 6kk välein.

      • Anonyymi

        Jaksamista :(


    • Anonyymi

      Monestiko kävit marjassa tänä kesänä?
      Vara oli mahdolliset rahat viedä viinakauppaan? Ja valtion pitäisi silti tukia jakaa vai?
      Siili

    • Anonyymi

      Marjassa sienessä tulisi käytyä ihan muuten kun varvas kipeä ei huvita, metsä on rauhoittava paikka vaikka siitä saatu hyöty on pientä.
      Valittaminen ei toinna se kun ei paranna, talous tilannetta, menoja voi karsia kukin tahollaan, Marin auttaa minkä voi. Huimat sähkölaskut ei varmaan pysyviä, öljyn hinta laskenut, sitä myöten bensan hinta,.

      Terveys on rahaa arvookkaampaa, myös mielen terveys jaksamisessa.

      pe

      • Anonyymi

        Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
        Siili


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ja avainasemassa on myös oma vastuu toiminnastaan. Ei voi vain heittäytyä ja odottaa että joku muu hoitaa. Ollaanko opittu liian hyvälle?
        Siili

        Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhtä ympäripyöreetä kun, että muistisairautta ei tule, kun vain käyttää aivojaan😂

        Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
        Siili


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niihän ne sanoo. Neuvotaan lukemaan täyttämään sanaristikoita ym. Ei estä tautia tulemasta.
        Siili

        Ei estä ei! Muistisairaita Kekkonen, Koivisto, Ahtisaari mm. Eivätkö ole käyttäneet aivojaan😳


    • Anonyymi

      Samppanjasosialisti (engl. champagne socialist), myös salonkisosialisti ja salonkikommunisti, on halventava nimitys puoluekannaltaan vasemmistolaisesta poliitikostalähde?. Termillä viitataan poliitikon tekopyhyyteen: hänen väitetään työväenhenkisistä mielipiteistään huolimatta elävän itse porvarillista elämää.

      Käsitettä champagne socialist eli samppanjasosialisti ovat käyttäneet Isossa-Britanniassa lähinnä työväenpuolueen poliittiset vastustajat, ja sana on lainautunut Suomeenkin; vanhastaan Suomessa on käytetty saksan kielestä lainattuja sanoja salonkikommunisti ja salonkisosialisti (saks. Salonsozialist). Ranskassa käytetään ilmausta gauche caviar eli kaviaarivasemmisto.

      Vastaavantyyppisiä ilmauksia käytetään muissakin maissa:

      Ruotsissa rödvinsvänster eli punaviinivasemmisto
      Yhdysvalloissa latte liberal ja limousine liberal eli latte-liberaali ja limusiiniliberaali
      Australiassa chardonnay socialist valkoviinilajikkeen mukaan
      Tanskassa Kystbanesocialist eli rantaratasosialisti (Kystbane kulkee rikkaiden asuinalueiden ohi)
      Irlannissa smoked salmon socialist eli savulohisosialisti.
      Seurapiirien sosialismiharrastuksia arvosteli venäläinen sosialisti Aleksandr Herzen teoksessaan Vastarannalta (1855):

      ”He siellä nälkään kuolevat eivätkä ketkään muut, – – kun taas me istumme yläkerrassa ja keskustelemme sosialismista šamppanjan ja leivonnaisten äärellä.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      144
      14427
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5630
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      60
      4246
    6. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      4150
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      21
      3916
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe