Alapää vaiva

Anonyymi

Moikka! Tarvitsisin apua en tiedä mikä alapäätäni vaivaa:( mulla on ollut tosi kauan välilihan alueen iho rikki. Se punoittaa ja näyttää kauhealle. Siinä ei ole mitään näppyjä vaan punoittaa ja raapiessa siitä irtoo vähän niinkuin kuollutta ihoa. Käytän e pillereitä voisiko tämä välilihan ihmeellinen punoitus ja pienet haavaumat johtua siitä(kuivuudesta)? Vai onko kyseessä esim. hiiva. Minua ei kuitenkaan kutita mitenkään erikoisesti . olen yrittänyt käyttää apteekista ostettua rasvaa alapäälle mutta ei meinaa lähteä millään.

5

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi hyvin olla hiiva. Ostapa apteekista hiivatesti ja jos osoittautuu hiivaksi, niin osta hiivaiselle iholle siveltävä voide, ehkä myös emätinkapseli.

      Jos noilla ei parane parissa viikossa, kyse on jostain muusta kuin hiivasienestä. Silloin lääkäriin!

    • Anonyymi

      Herpes voi myös oirehtia haavaumina ja punoituksena.

    • Anonyymi

      Jos iho punoittaa välilihan ja peräaukon ympärillä ja on kostean tuntuinen, kyse on hautumasta. Hautuma ohentaa ihoa ja kun raavit sitä, syntyy kierre. Tavallinen perusvoide tai apteekista saatava mieto hydro­kortisonivoide auttavat useimpia tässäkin vaivassa. Sitkeämmissä tapauksissa tarvitaan lääkärin määräämää vahvempaa kortisonivoidetta.

    • Anonyymi

      Vakojäkälä?

    • Anonyymi

      Valkojäkälä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe