Moikka! Tarvitsisin apua en tiedä mikä alapäätäni vaivaa:( mulla on ollut tosi kauan välilihan alueen iho rikki. Se punoittaa ja näyttää kauhealle. Siinä ei ole mitään näppyjä vaan punoittaa ja raapiessa siitä irtoo vähän niinkuin kuollutta ihoa. Käytän e pillereitä voisiko tämä välilihan ihmeellinen punoitus ja pienet haavaumat johtua siitä(kuivuudesta)? Vai onko kyseessä esim. hiiva. Minua ei kuitenkaan kutita mitenkään erikoisesti . olen yrittänyt käyttää apteekista ostettua rasvaa alapäälle mutta ei meinaa lähteä millään.
Alapää vaiva
5
910
Vastaukset
- Anonyymi
Voi hyvin olla hiiva. Ostapa apteekista hiivatesti ja jos osoittautuu hiivaksi, niin osta hiivaiselle iholle siveltävä voide, ehkä myös emätinkapseli.
Jos noilla ei parane parissa viikossa, kyse on jostain muusta kuin hiivasienestä. Silloin lääkäriin! - Anonyymi
Herpes voi myös oirehtia haavaumina ja punoituksena.
- Anonyymi
Jos iho punoittaa välilihan ja peräaukon ympärillä ja on kostean tuntuinen, kyse on hautumasta. Hautuma ohentaa ihoa ja kun raavit sitä, syntyy kierre. Tavallinen perusvoide tai apteekista saatava mieto hydrokortisonivoide auttavat useimpia tässäkin vaivassa. Sitkeämmissä tapauksissa tarvitaan lääkärin määräämää vahvempaa kortisonivoidetta.
- Anonyymi
Vakojäkälä?
- Anonyymi
Valkojäkälä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824464Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2053595Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1373415Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2292703"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212331Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432318Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös782170- 482083
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112076Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01973