Lähes miljardi veronmaksajien rahaa tuohonkin, kaikki tukiaiset yhteensä ovat huomattavasti enemmän kuin tukijullit myöntää, 5mrd ylittyy reippaasti, riittääkö edes 8mrd kun otetaan huomioon kaikki erilaiset tuet ja verovähennykset, jopa metsän ostot vähentävät verotuksessa.
"Selvityksessä huomautetaan, että YEL-rahaston seurauksena seuraavaksi samaa voisivat vaatia maatalousyrittäjät. Heidän eläkkeitään valtio tukee vieläkin suuremmalla summalla: 763 miljoonalla eurolla vuodessa."
https://www.iltalehti.fi/talous/a/242cfc25-acc9-481b-a4ab-96839cf8d7ad
Ei muidenkaan yrittelijöiden eläkemaksut kuulu valtiolle, pelkkä kansaneläke elleivät halua itse eläkemaksujaan maksaa.
Tukijullien eläkkeisiin 763 miljoonaa euroa vuodessa
5
198
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi eivät jo vaatisi? Kun tätä vaatii jopan oikeat yrittäjät?
- Anonyymi
Oikeissa yrittäjissä on pienyrittäjiä pienllä tuloilla, mutta paremmin menestyvillä oma vikansa elleivät masa eläkemaksujaan, tukijussit miljardien tukiaisilla ja valtavalla metsäomaisuudella eivät myöskään tarvitse muita maksamaan eläkkeitään.
- Anonyymi
Onhan se loogista, että kun on koko elämänsä (ties monennessako polvessa) elänyt yhteiskunnan maksamien tukien varassa, niin tietenkin yhteiskunta maksaa myös eläkkeet.
- Anonyymi
”Yritystukia jaetaan miljardeja euroja vuodessa.”
https://yle.fi/uutiset/3-10597377
”Selvityksessä huomautetaan, että valtio rahoittaa yrittäjien eläkkeitä eli YEL-järjestelmää jo nykyisin huomattavilla summilla. Summa on kohonnut jo noin 420 miljoonaan euroon vuodessa ja tulee kasvamaan.
Selvityksessä huomautetaan, että YEL-rahaston seurauksena seuraavaksi samaa voisivat vaatia maatalousyrittäjät. Heidän eläkkeitään valtio tukee vieläkin suuremmalla summalla: 763 miljoonalla eurolla vuodessa.
Jos yrittäjien eläkerahastosta haluttaisiin niin suuri, että se riittäisi poistamaan valtion lisätuen tarpeen, tarvittaisiin rahastoon 18 miljardin euron pääoma. Tällöinkin rahaston vuotuisen reaalituoton tulisi olla 3,5 prosenttia.
Sen sijaan vastaava maatalousyrittäjien eläkerahasto edellyttäisi 15 miljardin euron potin.”
https://www.iltalehti.fi/talous/a/242cfc25-acc9-481b-a4ab-96839cf8d7ad
På- Anonyymi
Jos kepulit saisi päättää tai marin tarvitsisi niitä säilyttääkseen hillotolppansa niin sinne menisi 15 mrd että hujahtaa. Onneksi on fiksumpia estämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1924764
- 383331
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.312844Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412758- 252388
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682257Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192058Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311790Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391735Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.801404