Pennun sisäsiisteys opinnot

Anonyymi

Omistan n. 5 kuukautta vanhan Pomeranian pennun. Ongelmana on, ettei pentu opi sisäsiistiksi. Vahingot vielä ymmärtäisi, mutta kun pentu ei suostu tekemään asioitaan ulos OLLENKAAN. Pisimmillään pentu on pidätellyt 13 tuntia, kunnes pääsi takaisin kotiin ja alkoi pissata jo sylissäni kun astuimme ovesta sisään. Jos ollaan ulkona pitkään ja "joutuu pidättelemään" kunnes päästään kotiin niin alkaa jo itkeä hätäänsä,mutta silti jääräpäisesti odottaa kotiin pääsyä.

Siitä asti kun hän on tullut meille niin pihalla on laukottu koko ajan, joten mahdollisuuksien puutteista ei ole kyse. Nyt toki niitä on vähemmän kun ollaan miehen kanssa palattu lomilta töihin,mutta edelleen ollaan ulkona paljon.

Pentu on ollut meillä kaksi kuukautta ja ulos tehnyt tänä aikana asiansa yhteensä 5 kertaa. Joka kerta on tällöin kehuttu ja annettu namuja, mutta 5 krt/2kk ei ole tarpeeksi jotta jotain oppisi.

Hän on kiintynyt pissaamaan aina jollekkin alustalle (kasvattajalla oli tällaisia). Otettiin eläinlääkärin neuvosta pois käytöstä jo yli kuukausi sitten, ja on otettu niitä ulos mukaan, ilman vaikutusta. Alustojen pois ottaminen on siinä mielessä vielä vaikeuttanut tilannetta meidän kannalta, että enää pentu ei nuuski ja pyöri ennen toimitustaan, vaan pissaa ja kakkaa nyt spontaanisti ilman ennakkovaroitusta lattialle.

Ollaan youtubesta katsottu videoita ja luettu netistä yhtä jos toista ohjetta ilman mitään tuloksia ja alamme olla epätoivoisia. Kun yritämme googlettaa vinkkejä, niin tekstiä tulee siitä että vahinkoja sattuu,mutta meillä tilanne on enneminkin niin että ulos tulee ne vahingot.

Olemme pohtineet, että pentu oli aiemmin paljon arempi kun tuli meille,ja mietitty sen mahdollisuutta, että ehkä ulkona on ollut niin pelottavaa ettei ole sitten kyennyt rentoutumaan vessahommiin. Asumme kerrostalossa ja melko vilkkaalla alueella,mutta olemme löytäneet muutamia rauhallisia paikkoja ilman liikaa hulinaa.

Olemme myös miettineet, että hän on oppinut mahdollisesti nyt väärinpäin, ja ajattelee että on ihan ehdotonta tehdä toimitukset sisälle,ja nyt pitäisi saada opetettua tämä uskomus pois.

Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa? Onko antaa jotain vinkkiä? Minulla ja miehellä alkaa loppua voimat kun jokainen vapaa hetki pitää viettää ulkona koiran kanssa ilman tulosta. Vapaapäivänä olisi kiva tehdä muutakin kuin hillua ulkona 14 tuntia ilman tulosta.

Koira myöskin tekee koko ajan asioitaan yhä harvemmin,mikä lisää taas haastetta. Tulostaan asti hän on ollut enemmän se tyyppi,että pissaa harvoin mutta paljon kerralla.

Jos jollain olisi antaa jotain hieman epätavallisempia vinkkejä, tai olisi kokemusta asiasta niin olisin enemmän kuin kiitollinen näistä. Vastaan mielelläni lisäkysymyksiin mikäli jokin asia selostuksessani jäi epäselväksi.

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen ollut täsmälleen samassa tilanteessa. Sekin oli pomeranian ja 7 kuinen. Otimme yhteyttä ammattilaiseen, valitettavasti sekään ei auttanut. Pyysimme "kasvattajalta" rahat takaisin, muttei hän antanut kuin puolet. Niin sanotun kasvattajan luona oli hakiessamme koiraa muitakin pomeranianeita ja pissa-alustat oli siellä. Olisihan se pitänyt arvata, että on joku rahan perässä oleva😮‍💨... Muut pomeraniat olivat jo ihan aikuisia ja pissialustat sisällä... Harmi kun emme tajunneet jo pentua hakiessa, hän ei siis oppinut sisäsiistiksi ja jouduimme hänestä luopumaan...🥺
      Joten neuvoni on, ottakaa yhteyttä ongelmakoirakouluttajaan. Jos ei auta niin en usko että enää oppii siistiksi... Kerrothan miten asiassa kävi?

    • Anonyymi

      Entä jos koetat käyttäytyisikö koira kuten kotikissat eli laittaisit sille hiekkalaatikon kylppäriin? Tehköön sinne tarpeensa ja lenkkeilette liikunnan vuoksi, tekipä mitään tai ei. Toki luovuttaa ei vielä kannata vaan jatkaa opettamista määrätietoisesti.
      Onko kukaan kokeillut koskaan poikakoiralle tehdä pissitolppaa suihkutilan viemärin kohdalle johon voisi nostaa koipee? Tosin sellainen pitäisi suihkulla huuhtoa ettei ala haista älyttömän paljon ja epävarmaa sekin kuinka suurelle alueelle ne roiskeet lentäisivät tai leviäisikö pissi käpälissä muuallekkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe