Raskaalla kalustolla sotaa vaikeampi voittaa

Anonyymi

Nyt on jo kuultu Venäjän ja Ukrainan sodan parhaimmat välineet ovat pienkalusto kuten dronet, lennokit. Raskaskalusto on vain näkyvää ja kuluttaa paljon vaimavaroja heikentäen euroopan taloudellista vakautta.

Ihmettelee vain Venäjänki sotilaallisia toimia kun maailman köyhimmissä maissa kuten Afganistanissaki talebanit valtasivat keskeiset alueet 100kilometrinki hyökkäyksen tekivät alle kolmessa päivässä vain tavallisilla autoilla (herätti vähemmän huomiota).
Venäjälläki taitaa edelleen olla uusia myyvättäviä autoja vähemmän 70% siitä mitä edellisenä vuonna eli varmaanki yksi miljoona lisäksi vanhempaa autokantaa. Sitä vaan miksi Venäjä ei käytä nopeakulkuisia autoja sotatoimissa (kuten talebanit käytti) niitä kun on vaikea edes droneilla erotella siviilikäyttäjistä? Siihen kun vielä pistävät Ukrainalaiset rekisterikilvet kun ovat Ukrainassa niin eipä ole helppoa tietää keitä autoissa on. Samalla kuljettavat autoissa ruokaa monelle päivälle, ammuksia, leluja, räjähteitä niin ettei tarvitse mitään keskusvarastoa ja 100000 autoa pääseepi nopiampaa joka paikkaan kuin millään muulla tavalla. Onko Myös Ukrainalaiset tämän siviili autojen hyötykäytön huomanneet?

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Länsimaiden tiedustelupalvelu huomaa kyllä jos jos autoliikenne vilkastuu sotatoimialueilla. He sitten tarvittaessa varoittavat Ukrainaa. Täytyy muistaa myös että kaupalliset yhtiöt välittävät tarvittaessa tarkkoja satelliittikuvia joista selviää yhtä sun toista. Lisääntynyt vanhojen autojen liikkuminen herättää taatusti epäilyksiä.

      • Anonyymi

        Autoihin ei helposti kurkita, sitä paitsi tietyn rintama alueen ylityksen jälkeen on kaupunkeja jossa liikennetä on paljon.
        Varmaan rintama alueilla asia huomattaisiin jos sitä iso jono olisi menossa, se pitäisi vain yksittäisiä ajoneuvoja kulkea.

        Tuo Venäjän kulku Ukrainaan sodan alussa oli älytön, ihmetyttää miten heikkotasoinen toimintasuunitelma Venäjällä on , lähtivät jonossa rintaalle tuhomaan omaa kaustoa. Sehän on vastustajille herkullisin kohde kun kilometreittan ajoneuvoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4826
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      177
      4328
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      133
      3993
    4. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3922
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3721
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3538
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      100
      3088
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2915
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2736
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      17
      2534
    Aihe