Pesällä Oli kiinteistö joka tuli riitelyn jälkeen yhdelle. Saaja tiesi kiinteistön olevan asumiskelvottoman purkurakennuksen ja velattoman. Mutta kalliiten purkukustannusten vuoksi siirsi purkua ja päätyi kiinteistön peruskorjaukseen ja rakennusluvan hankintaan.
Hän tarvitsi pankkilainaa ja esitti kiinteistöä pantiksi jolloin selvisi, että yksi pesän osakas oli pantannut sen omiin nimiin pesän omistusaikana. Tästä panttauksesta ei ollut pesän hoitaja eikä pesän jakoa valvonut lakimies ilmoittanut jaossa.
Kysymys, mikäli pantti olisi mennyt lunastukseen olisiko kiinteistön omistaja ollut velvollinen luopumaan siitä panttitakauksena. Entäpä jos kiinteistön omistaja olisikin purkanut kiinteistön ts. tuhonnut pantin. Olisiko hän vastuullinen.
Ja kolmas kysymys, mikä laki oikeuttaa tämmöseen toimintaan.
sallittu teko
Anonyymi
0
202
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561