"Korpelan Voiman johto toivoo, että suomalaiset pystyisivät ohjaamaan omaa sähkön käyttöä halvemmille tunneille yöaikaan ja viikonlopulle. Sillä on merkitystä koko Suomen energian riittävyydelle."
Näin keparissa korpelan voima.
Ei tuolla ole sähkölaskuun mitään merkitystä, eivät ne, jotka joutuvat maksamaan sähköstä yli 30 sentin/kWh hintoja, niin eivät ala valvomaan öitä ja käytä sähkölaitteita yöllä, ainoastaan pörssisähköä käyttävät hyötyvät öisin, jolloin sählön hinta on muutama sentti.
Ei korkeampaa sähkönhintaa maksaville mitään alennusta sähkönhintaan anneta, jos käyttää sähköä kun sähkön hinta on alle 2senttiä/kWh.
Tuossahan paljastuu se tosiasia, ettei sähkö ole loppumassa, miten sitä sähköä riittäisi yöllä, jos kaikki alkaisivat käyttämään sähköä yöllä.
Saman verran sitä sähköä kuluisi, kuin päivälläkin.
Valehdellaanko meille sähkö pulasta
15
178
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä ihan meidän oma hallitus aiheuttaa meille säkhköpulan siis valehtelemalla,että johtuisi mukamas Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan.Vittu mitä paskaa ja kansaan uppoaa täydestä.Tämä maa on kohta tuhottu pohjavesiä myöten,mikäli porukat jatkaa unta,eikä saada suuria ihmismääriä kadulle. Maailman talousfoorumi järjesti 24.8.2022 tiedotustilaisuuden koskien heidän uusia suunnitelmia päästä paremmin käsiksi ihmisten juomaveteen. Tämä maailman vaarallisin kansainvälinen rikollisjärjestö WEF tunnetaan hyvin siitä, miten heillä on tapana kätkeä tieteellisten termien ja kauniiden solidaarisuuden korulauseiden taakse heidän omaa todellista agendaansa, joka on kaikkea muuta kuin ihmiskunnan vilpitön ja hyväsydäminen auttaminen.
WEF ajaa itsenäisten kansakuntien tuhoamista ja maapallon väestönmäärän radikaalia vähennystä. Suorempi pääsy ihmisten juomaveteen tarjoaisi WEF:lle näin ollen myös parempia mahdollisuuksia myrkyttää suoraan ihmisten juomavettä. WEF:llä ei ole tässä todellakaan puhtaat jauhot pusseissaan, kuten ei myöskään pääministerillämme, joka tunnustautuukin, kuinka ollakaan, WEF:n opetuslapseksi. Pastori Chris on myös varoitellut viime aikoina juomaveden myrkytyssuunnitelmista.
Koko saatekirjoitus linkkeineen: https://rapsodia.info/wef-me-tahdomme-ratkaista-vesiongelman/- Anonyymi
Keväällä loppui sähkön tuonti Venäjältä ja tuontisähkö Norjasta ja Ruotsista on nyt erittäin kallista. Ensi kesänä kun Olkiluoto 3 käynnistyy, mikä yli tuplaa Suomen ydinvoima sähköntuotannon ja siihen lisäksi kesään mennessä pystytetyt tuulimyllyt tekee Suomesta sähköomavaraisen. Oma kapasiteetti ei nyt vaan riitä ja tuontisähköä ei halvalla saa. Talven yli vaan pitäisi nyt jotenkin kaikkien jaksaa ja pärjätä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keväällä loppui sähkön tuonti Venäjältä ja tuontisähkö Norjasta ja Ruotsista on nyt erittäin kallista. Ensi kesänä kun Olkiluoto 3 käynnistyy, mikä yli tuplaa Suomen ydinvoima sähköntuotannon ja siihen lisäksi kesään mennessä pystytetyt tuulimyllyt tekee Suomesta sähköomavaraisen. Oma kapasiteetti ei nyt vaan riitä ja tuontisähköä ei halvalla saa. Talven yli vaan pitäisi nyt jotenkin kaikkien jaksaa ja pärjätä.
Vähän hirvittää tuo Olkiluoto 3, kun joka testauskerran jälkeen joku osa tippuu tai hajoaa.
Saadaankohan koskaan sitä tuomaan sähköä tai taphtuuko se pelätyin
- Anonyymi
Kukaan yöllä jaksa valvoa.
- Anonyymi
Ensimmäisenä näitä säästö talkoita voi tarjota kunnille, kaupungeille, yrityksille, ja teollisuudelle eli oikeasti sähkö kuluttajille.
Seuraavaksi voidaankin sitten potkia nämä microsoftin ja muiden palvelinkeskukset pihalle suomesta microsoftin palvelinkeskus vetää jonkun 100MW.Eli meidän pitää tarjota valmis infra ja investoinnit jotta joku ulkomainen yritys saa sähköa halvalla.
Suomen sähkönkulutus 7840 MWh/h. - Anonyymi
On se kumma, että aina on hallituksen vika, korona oli hallituksen vika ja nyt Ukrainan sotaja siitä aiheutuneet inflaatio, sähköpula ym. sivuvaikutukset ovat taas hallituksen vika. Menee kyllä opposition uskottavuus, jos sitä Sipilän hallituksen jälkeen oikeistolla on edes ollut.
- Anonyymi
Pörssisähkösopimuksella voit täällä hetkellä saada satunnaisesti yöaikaan jopa alle centin/kWh, mutta päiväsaikaan pulitat helposti 60-100 centtiä pörssisähkösopimuksella.
- Anonyymi
Mielnenkintoista kuinka nyt näin kriisiajan kynnyksellä kun meitä Suomalaisia koetellaan eri tavoin mm sähkön riittävyyteen ja hintaan riivaavin ongelmin niin tuntuu taannoinen korona ongelma jääneen kokonaan unohduksiin,vai oliko koko koronapandemia vain ainoastaan tämän viherpunikki hallituksen jota Marini johtaa pirullinen juoni saada kansalaiset ottamaan rokotteita joissa oli ties mitä haittavaikutuksia sisältäviä aineita eihän niistä edes puhuttu kansalle,eivät edes rokotteiden pirulliset antajat jotka hymyssä suin piikittivät ihmisiä tienneet mitä aineita nämä heidän piikittämänsä rokotteet sisälsivät,Sanna Marin hymyili ja puhui suu vaahdossa tv ssä kuin esko aho aikanaan kun eu hun liityttiin ei kukaan saanut kyseenalaistaa sama oli koronarokotteiden suhteen,Entäpä nyt tämän uuden ongelman joka koskee sänhön riittävyyttä ja hinnoittelua? taitaa sekin olla pelkkä Marinin punikkihallituksen katala juoni
- Anonyymi
Koronahysteria laantui pitkälti siksi kun nykyiset virusvariantit eivät nää ole niin vaarallisia ja myös korkea rokotekattavuus vaikutti vahvasti ettei sairaaloilla enää ole vaaraa ylikuormittua koronapotilaista. Putinin aloittama sota aiheutti energiakriisin, missä on se erinomainen puoli että päästään nopeutetusti eroon venäjän tuontienergiasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koronahysteria laantui pitkälti siksi kun nykyiset virusvariantit eivät nää ole niin vaarallisia ja myös korkea rokotekattavuus vaikutti vahvasti ettei sairaaloilla enää ole vaaraa ylikuormittua koronapotilaista. Putinin aloittama sota aiheutti energiakriisin, missä on se erinomainen puoli että päästään nopeutetusti eroon venäjän tuontienergiasta.
Anteeksi kun kysyn sinulta mutta oletko tyhmä? sinuun näyttää demujen aivopesu tuottaneen tulosta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Anteeksi kun kysyn sinulta mutta oletko tyhmä? sinuun näyttää demujen aivopesu tuottaneen tulosta
Rokotteesta olisi noussut kohuja ympäri maailmaa, mikäli se olisi jotain huijausta.
- Anonyymi
Lestaatiolainen apuhoitaja mahapystyssä kohta kymmenettä kertaa antaa ohjeita sähkönkulutuksesta ja hinnoittelusta.
- Anonyymi
Energian hinta on noussut lähes kaikkialla maailmassa, eli Suomen hallitus ei voi siihen olla syyllinen. Monessa Euroopan maassa sähköstä joudutaan nyt pulittaa reilusti enemmän kuin meillä. Suomi on aina ollut enimmäkseen tuontisähkön armoilla, joten hinta nousee meillä siksikin täysin armotta.
- Anonyymi
Ei Suomi ole enimmäkseen tuonti sähkön armoilla. Kulutus huipun aikana puuttuu parituhatta megawattia. Se että sähköä tuodaan Suomeen koko ajan ei tarkoita että olisimme sen varassa. Suomesta myös viedään sähköä koko ajan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Suomi ole enimmäkseen tuonti sähkön armoilla. Kulutus huipun aikana puuttuu parituhatta megawattia. Se että sähköä tuodaan Suomeen koko ajan ei tarkoita että olisimme sen varassa. Suomesta myös viedään sähköä koko ajan
Arvioidaan että ensi kesänä suomi tuottaa sähköä yhtä paljon kuin kuluttaa. Vaikuttaa kummasti olevan katkera paikka monelle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235098Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo623022Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122910HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432821Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi181597Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861570Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271516Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4091221- 681110
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei218992