Hei!
Onko kellään tullut lähi aikoina outoja puhelinsoittoja 44 alkuisesta numerosta ulkomailta? Mulle on tullut outoja puhelinsoittoja numerosta 44 tän vuoden sisällä 4 kertaa ja loppunumerot ovat olleet aina erilaiset. En ole vastannut kertaankaan noihin numeroihin, koska en ole odottanut puhelinsoittoja ulkomailta ja ne soitot ovat niin epäilyttäviä. Ne huijarit/häiriköt eivät jätä mua rauhaan.
44 alkuisista numeroista brittien suunnilta on tullut huijauspuheluita aikaisemmin, koska olen katsonut netistä ja lukenut uutisia. Onko niitten estämisestä mitään hyötyä?
Mulle on tullut outoja puhelinsoittoja numerosta +44
6
274
Vastaukset
- Anonyymi
Itse painan vain hiljennä. Ei ole pitkään aikaan tullut puheluita kun ei reagoi.
Varokaa spooffausta. - Anonyymi
Liittyvät Microsoft huijauksiin. Itse vuosia sitten vastasin tällaiseen puheluun. Kommunikointi ei pelannut koska emme ymmärtäneet toisiamme. Sitten tuli tekstiviestejä. Loppui aika lyhyeen. Esiintyvät Microsoftin it- alan asiantuntijoina/ tukena ja huiputtavat uskomaan että tietokoneessasi on jotain vikaa. Laita esto päälle.
Toinen mitä aloin epäilemään olivat Apple tuen soitot Corckista, Irlannista.. kysyin asiaa Applen myymälästä ja siellä kerrottiin, että tukipuhelu voi tulla myös sieltä.
Aika outo juttu.
No pariin otteeseen laiteyhteydet luotu kyseiseen tukeen koska ipadissa oli jotain häikkää. Näköjään olen havainnut, mitä useampi yhteys ns.tukeen sitä enemmän ongelmia alkaa ilmaantumaan.
Lopputulos oli: iOS Account Managment : lla on joitain oikeuksia google- tiliini liittyen palveluihin jne. Safari katosi johonkin .. - Anonyymi
Joo, kerran vastasin ja lukivat koraania ja rukoilivat
- Anonyymi
Ihan suomesta tulee nuo puhelut suomalaisilta operaattoreilta mutta käyttävät ulkomaalaisia maskattuja numeroita
- Anonyymi
Se on se vankilassa töissä oleva seksinussija.
- Anonyymi
Mulle tuli eilen soitto Venäjältä nrosta 7 954 027-xx-xx. En ole koskaan aiemmin saanut sieltä soittoja? Onko nyt alkanut nyt sieltä suunnalta häiriköinnit? Mitä hyvää sieltä suunnalta voi edes odottaa...? Ryssittely taitaa nostaa päätään tällaisten myötä?
Tänään ilmoittelivat, että omakannassa on toiminnallisia ongelmia ja viiveitä? Veikkaan, että itänaapurin aiheuttamia ongelmia nekin? Hiton örkit, pitäisi sinkaittaa kuuhun tollaset, joista ei ole muuta kuin harmia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392803Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351442- 1211172
- 1081133
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867