Hei!
Onko kellään tullut lähi aikoina outoja puhelinsoittoja 44 alkuisesta numerosta ulkomailta? Mulle on tullut outoja puhelinsoittoja numerosta 44 tän vuoden sisällä 4 kertaa ja loppunumerot ovat olleet aina erilaiset. En ole vastannut kertaankaan noihin numeroihin, koska en ole odottanut puhelinsoittoja ulkomailta ja ne soitot ovat niin epäilyttäviä. Ne huijarit/häiriköt eivät jätä mua rauhaan.
44 alkuisista numeroista brittien suunnilta on tullut huijauspuheluita aikaisemmin, koska olen katsonut netistä ja lukenut uutisia. Onko niitten estämisestä mitään hyötyä?
Mulle on tullut outoja puhelinsoittoja numerosta +44
6
286
Vastaukset
- Anonyymi
Itse painan vain hiljennä. Ei ole pitkään aikaan tullut puheluita kun ei reagoi.
Varokaa spooffausta. - Anonyymi
Liittyvät Microsoft huijauksiin. Itse vuosia sitten vastasin tällaiseen puheluun. Kommunikointi ei pelannut koska emme ymmärtäneet toisiamme. Sitten tuli tekstiviestejä. Loppui aika lyhyeen. Esiintyvät Microsoftin it- alan asiantuntijoina/ tukena ja huiputtavat uskomaan että tietokoneessasi on jotain vikaa. Laita esto päälle.
Toinen mitä aloin epäilemään olivat Apple tuen soitot Corckista, Irlannista.. kysyin asiaa Applen myymälästä ja siellä kerrottiin, että tukipuhelu voi tulla myös sieltä.
Aika outo juttu.
No pariin otteeseen laiteyhteydet luotu kyseiseen tukeen koska ipadissa oli jotain häikkää. Näköjään olen havainnut, mitä useampi yhteys ns.tukeen sitä enemmän ongelmia alkaa ilmaantumaan.
Lopputulos oli: iOS Account Managment : lla on joitain oikeuksia google- tiliini liittyen palveluihin jne. Safari katosi johonkin .. - Anonyymi
Joo, kerran vastasin ja lukivat koraania ja rukoilivat
- Anonyymi
Ihan suomesta tulee nuo puhelut suomalaisilta operaattoreilta mutta käyttävät ulkomaalaisia maskattuja numeroita
- Anonyymi
Se on se vankilassa töissä oleva seksinussija.
- Anonyymi
Mulle tuli eilen soitto Venäjältä nrosta 7 954 027-xx-xx. En ole koskaan aiemmin saanut sieltä soittoja? Onko nyt alkanut nyt sieltä suunnalta häiriköinnit? Mitä hyvää sieltä suunnalta voi edes odottaa...? Ryssittely taitaa nostaa päätään tällaisten myötä?
Tänään ilmoittelivat, että omakannassa on toiminnallisia ongelmia ja viiveitä? Veikkaan, että itänaapurin aiheuttamia ongelmia nekin? Hiton örkit, pitäisi sinkaittaa kuuhun tollaset, joista ei ole muuta kuin harmia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1788531KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4567745Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763910Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521643794Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään742993Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211911