Valtava tukkirekkaralli jatkuu viikosta toiseen Ansiolahdentiellä. Valtaisat puut kyydissään tukkiauto toisensa perään kaartaa kylän keskustaan.
Voimme vain kuvitella minkälainen rahanahneiden henkilöden, sukujen avohakkuut ja luonnon raiskaus on Ansiolahden suunnan ikimetsien luonnossa menossa.
Ikimetsät ovat maapallon keuhkot joiden avulla hengitämme.
Hirvittelemme luontodokumenteissä Amazonin sademetsien raiskausta palmuöljytuotantoon ja samaan aikaan Kuhmoisten kirkonkylän lähimetsät avohakataan aivan samalla rahanahneudella puupelloiksi.
Näitä hakkuita, kuka ikinä onkin hakkuiden toimeksipanija, ei voi kutsua kuntalaisten saati luonnon ystäväksi.
Avohakkuut ovat täydellistä luonnonmonimuotoisuuden raiskausta johon ei päättäjien tulisi antaa enään lupia missään tapauksessa.
Tuhotaanko Ansiolahdentien ikimetsää uuden kansallispuiston pelon alta Päijänteen lähituntumassa?
6
280
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskinpa yksityismetsien hakkuisiin mitään lupia tarvitaan
- Anonyymi
Mikäs kansallispuisto sinne on tulossa - kunpa oliskin!
- Anonyymi
Ei tiedetä mistä hakataan, eikä että millä laajuudella. Metsän hoito vaatii myös harvennusta, se että tukkiauto ajaa täydessä kuormassa puita useamman reissun, ei tarkoita että siellä tehdään avohakkuuta. Toisilla on takametsää muutakim kuin pari omenapuuta, sekös köyhiä harmittaa kun varakkaat hoitavat metsiään ja nettoaa tuhansia, ainoa mitä valittajat voivat, on myydä ämpärillinen omenoita omasta takametsästään. Summa summarum, jotta metsä voi hyvin, on sitä myös hoidettava. Jos metsätalous on tulonlähde, tarkoittaa se muutakin kun naavan keräilyä ja kuvitteellisten lento-oravien bongailua.
- Anonyymi
Vihreäsiirtymä kuhmoisiinkin? Toivottavasti ei! Kaikki muut lahkolaiset täällä jo onkin.
- Anonyymi
Suojellaanko samalla aloittajan pää pipolla kun pakkaset alkaa, kun ei enää ole paljon jäljellä, niin kai suojelukohde sekin.
- Anonyymi
Täällähän on hyvä keskustelu menossa.
Muutama asiaton jo ehti kuumakallena mukaan.
Yleensä suutahdetaan kun osuu. Pipo pois niin kyllä sieltä pipon alta pään viilentyessä ehkä järkevää asiaakin saattaa tulla ulos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392407
- 561372
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...371295- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39924Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122808- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586