Turkulaisen rakennusliikkeen legendaarinen lausahdus. "Teimme uusintasaumauksen puutteellisesti, koska vanhassakin saumassa oli puutteita. Tilaajan olisi pitänyt mainita, jos uudesta saumasta halutaan vanhaa parempi."
Just ja joo. Miksi ihmeessä elementtisaumat olisi uusintasaumattu, jos vanhoissa saumoissa ei olisi ollut vikaa? Jos vanhasta saumasta puuttuu pari cm ja sauma vuotaa, niin millä logiikalla on hyvän rakennustavan mukaista jättää uusikin sauma vajaaksi pari cm, koska vanhakin oli? Sauma vuotaa edelleen, mutta rakennusliike kehuu, että se on samanlainen kuin vanha. "Rakennuttaja ei ollut määritellyt, että uuden sauman olisi pitänyt olla 2 cm pitempi", jotta se täyttää koko pituudelta elementtien saumattavan sauman.
On ihan hyvä, että "Vuodesta 2020 eteenpäin palveluistamme jäänyt pois saumaus- ja palokatkotyöt." Ei olisi kannattanutkaan tarjota saumauksia, jos niitä ei tee kunnolla.
"Otamme julkisivurakentamisen ja saneerausurakat kunniakysymyksinä. Sen vuoksi palkkaamme vain työntekijöitä, joissa ammattiylpeys näkyy asenteessa, olemuksessa ja lopputuloksessa."
Vielä kun takuukorjauksetkin hoidettaisiin samalla asenteella.
Teimme uuden huonosti, koska vanhakin oli huono
2
189
Vastaukset
- Anonyymi
En ole koskaan ymmärtänyt, miksi raksaliikkeet ottavat niin huonosti vastuuta hommistaan. Jos virheellinen työ aiheuttaa vahinkoa, heillähän on vastuuvakuutus sitä varten!
Jos vuotava elementtisauma aiheuttaa vesivahingon, eihän raksaliikkeelle tule kuin omavastuu maksettavaksi. Muu osa menee vastuuvakuutukseen.- Anonyymi
Vastaan itselleni: Miksi ottaa vastuuta tekosistaan, jos ei ole pakko? Jos voit sanoa asiakkaalle "haista kukkanen", miksi et sanoisi?
Kuka asiakas eli rakennuttaja vie oikeuteen alle 10 000 euron rakennusurakan, josta aiheutui rakennuttajalle 5000 euron vesivahinko, kun rakennusurakka oli tehty hyvän rakennustavan vastaisesti? On ihan selvää, että vastuunsa tunteva raksaliike tässä kohtaa haistattaa asiakkaalle pitkät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa791748Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771285- 391260
- 791080