LASKUVARJOJÄÄKÄRI Filatjev, 34, ponnahti julkisuuteen julkaistuaan kriittiset muistelmansa kokemuksistaan Ukrainan sodassa.
Filatjev julkaisi 141 sivun mittaisen tekstin VKontakte-sivullaan elokuun alussa. VKontakte on venäläinen sosiaalisen median sivusto, joka muistuttaa Facebookia.
Lue lisää:
”Minulta kesti viikkokausia ymmärtää, ettei Venäjällä ollut sotaa” – Venäläinen laskuvarjojääkäri tuomitsi sodan Ukrainassa ja pakeni maasta
Hän pakeni Venäjältä elokuun puolivälissä. Ranskaan hän saapui Tunisian kautta.
Filatjevin alkuperäinen suunnitelma oli julkaista muistelmat ja antautua sitten poliisille. Ihmisoikeusjärjestö Gulagu.netin perustaja Vladimir Osetškin sai käännettyä Filatjevin pään, ja julkaisun jälkeen hän vaihteli olinpaikkaansa Venäjällä ennen pakoaan.
FILATJEV lähetettiin Venäjän hyökättyä helmikuussa Etelä-Ukrainaan, missä hän taisteli Hersonin ja Mykolajivin alueella kahden kuukauden ajan.
”’Meillä ei ollut moraalista oikeutta hyökätä toiseen maahan, varsinkaan kun se oli meitä kaikkein lähimpänä sijaitseva”, hän kirjoitti muistelmissaan.
Filatjevin mukaan suuri enemmistö sotilaista ei hyväksy sotaa, mutta ei uskalla sanoa sitä ääneen. Kannattajia oli hänen mukaansa vain kymmenen prosenttia.
Hänet evakuoitiin rintamalta silmätulehduksen vuoksi Krimin Sevastopolissa sijaitsevaan sotilassairaalaan.
FILATJEVIN mukaan Venäjän hyökkäys on kaoottinen ja sotilaat nääntyneitä. Sotilaat olivat huonosti koulutettuja ja asevoima surkeasti varusteltu jo ennen hyökkäyksen alkua.
”Asevoimat on samassa alennustilassa johon Venäjä on viime vuosina vajonnut”, hän kertoi uutistoimisto AFP:lle lentokentällä. ”Kaaos ja korruptio lisääntyvät vuosi vuodelta."
Filatjev sanoo, että jos hänelle myönnetään turvapaikka Ranskasta, hän lupaa jatkaa työtään sen hyväksi, että sota saataisiin loppumaan.
”Miksi kerron tästä kaikesta yksityiskohtaisesti? Haluan ihmisten Venäjällä ja maailmassa tietävän, miten tämä sota alkoi ja miksi ihmiset yhä lietsovat sitä”, hän sanoi.
Hänen mukaansa suuri enemmistä sotilaista ei halua jatkaa taistelua, mutta eroaminen on tehty hyvin vaikeaksi. Jotkut ampuvat itseään päästäkseen rintamalta ja saadakseen luvatun kolmen miljoonan ruplan (noin 50 000 euron) korvauksen vammautumisesta, Filatjev sanoo.
HS: Eräs totuus Ukrainan sodasta
Anonyymi
1
86
Vastaukset
- Anonyymi
Kokenut kaikki tietää.
Vaivainen kaikki kokee.
Putleristi ei halua uskoa tosiasioita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33412681Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko573666- 853254
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1333048- 1032998
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta512848S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam772769Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592654Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2782542Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju422378