Kiinnostanut jo pitkään aloittaa ampumisharrastus. En vaan oikein tiedä mistä aloittaa. Ja näin naisena ei ole juuri mitään käytännön kokemusta aseista. Olisiko kellään antaa mitään neuvoa mihin täällä Oulussa kannattaisi mennä opettelemaan? Kurssia yms.?
Harrastuksen aloitus/Oulu
Anonyymi
1
315
Vastaukset
- Anonyymi
Katso reserviläisliiton sivuilta paikallinen reserviläisseura ja liity siihen. Ressuilla on laina aseita ja koulutusta niiden käyttöön. Homma on rentoa toimintaa eikä mitään äkseerausta. Asevelvollisuutta ei tarvitse olla suoritettuna ja toimintaan on tullut monia naisia mukaan.
Katso myös mpk:n koulutuskalenterista löytyisikö alueeltasi ammunnan alkeiskursseja. Mene rohkeasti mukaan toimintaan. Tällä hetkellä ressuihin on kova ilmoittautumisruuhka.
https://www.reservilaisliitto.fi
https://mpk.fi
https://oulun-reservilaiset.reservilaisliitto.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976