Jossain lehdessä näin kuvan feikki-Diamond-tuolista, mutta en ole törmännyt lehteen uudestaan. Lehdessä jopa mainittiin liike, joka tuolia myy.
Haluaisin kauniita esineitä, mutta en haluaisi maksaa kovin paljon. En edes usko olevani ainoa, joka sellaista haluaa... :)
Siis tietääkö joku jotain design-kopioista??
Kiitos, kiitos.
Feikki-desing tuotteita
5
1121
Vastaukset
- saahan niitä
esimerkiksi www.modernitklassikot.com myy "feikkinä" esim. le corbusieria ja mies van der rohea, ym. myös googlaamalla haluamaasi tuotetta, löytyy usein yrityksiä, jotka feikkejä kauppaavat.
sori vaan, mutta feikkaus sucks. kyllä kauniita ja edullisempia tuotteita löytyy kodinsisustukseen. jotenkin tuo selitys, että haluan "kauniita esineitä" puhuu kovasti statuksen tavoittelusta eikä niinkään kauniiden esineiden kaipuusta... mutta onnea sisustukseen nyt kuitenkin.- status
Vai statuksen tavoittelua, jaa. Jos nuori rahaton ihminen (tai vanhempikin rahaton) sattuu pitämään jostakin kalliista tuolista, se ei ole statuksen metsästystä. Se voi olla unelma kivasta tuolista.
Älä ole yksisilmäinen kade. - aito tai feikki
status kirjoitti:
Vai statuksen tavoittelua, jaa. Jos nuori rahaton ihminen (tai vanhempikin rahaton) sattuu pitämään jostakin kalliista tuolista, se ei ole statuksen metsästystä. Se voi olla unelma kivasta tuolista.
Älä ole yksisilmäinen kade.Onko sillä niin välilä onko jokin aito tai feikki? Samannäköisiä, eri hintaisia. Ei se mihinkää statuksen tavoitteluun liity jos joku haluaa hankkia kivan näköisiä esineitä, koristeita ja sisustaa omaan kotiaan. Sinun puheet kuulostavat perussuomalaisen puheilta, ei saa erottua joukosta, ei saa hienostella, vaan pitää olla niin kuin kaikki muut ja mahdollisiman vaatimaton ja sitten ollaan katellisia niille, joilla on joitain erilaista ja jotka poikkeavat muista.
- kade
status kirjoitti:
Vai statuksen tavoittelua, jaa. Jos nuori rahaton ihminen (tai vanhempikin rahaton) sattuu pitämään jostakin kalliista tuolista, se ei ole statuksen metsästystä. Se voi olla unelma kivasta tuolista.
Älä ole yksisilmäinen kade.En ole kade, sillä minulla on ihan aitoja merkkikalusteita. Ne on valittu huolella ja rojaltit menevät varmasti kalusteiden suunnittelijoille tai heille sopimuksilla tekeville lisenssiyrityksille. Feikkituotteiden vastustukseni ei siis perustu kateuteen vaan suunnitelijoiden ja heidän innovatiivisuutensa arvostukseen.
(Vaikka kommentti, jossa pääteltiin, että haluan kaikkien sisustavan samalla tavalla persoonattomasti, oli täysin vailla pohjaa, niin kommentoin seuraavaa: Asuntoni on persoonallinen, vaikka sisältääkin klassikkohuonekaluja. En todellakaan halua, että ihmisten tulisi olla samanlaisia ja hissutella sisustuksissaan.)
Feikkihuonekalut ovat kuin väärennetyt Louis Vuittonin laukut: Ne näyttävät melkein aidoilta ja antavat omistajalleen statusta, joka ei ihan kestä päivänvaloa. Sillä erotuksella tosin, ettei kodinsisustus näy kadulla.
Suurempi eettinen ongelma sisältyy juuri tuohon tuotantoasiaan: kuten feikkimerkkivaatteet, feikkidesignhuonekalut tehdään ilman, että suunnittelija tai hänen perikuntansa saa mitään palkkiota työstään. Toisin sanoen jonkun henkilön hyvää ideaa käytetään sumeilematta hyväksi ilman, että ollaan valmiita maksamaan siitä hänelle. Tämä on yksi epäeettisen kuluttamisen muoto, ja sille löytyy vaihtoehtoja mm siten, että ostaa kauniita huonekaluja, jotka eivät yritä kopioida jotain muuta... Tai sitten säästää ja ostaa aidon.
- Anonyymi
Olen vuosia ihaillut Kukkapuron Karusel tuolia, mutta en ole koskaan istunut siinä.
Sehän on todella kallis!!! Onko kellään kokemusta onko se tämmöiselle 160 cm vanhalle naiselle helppo ja leppoisa istuttava. Olen kuvitellut Kukkapuron pitkäksi laihaksi mieheksi, joka on oman kropansa mukaan ks. tuolin suunnitellut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1863693Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332964Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️272832Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.32752Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem642728Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k212725Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2192147Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872046Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91978- 81771