https://www.tivi.fi/uutiset/tv/7e86ff73-13b7-40db-b36f-7360e02ed5f6?ref=ampparit:9667
merkki siitä että kohisten nousee kohta osake?
WithSecuren hallitus on päättänyt uudesta osakepohjaisesta kannustinjärjestelmästä
14
569
Vastaukset
- Anonyymi
vakaana pysyy eli nousua edessä
- Anonyymi
ei kohise mutta vakaa sanoo tuorein uutinen
- Anonyymi
eli turvallinen kohde sijoittaa
- Anonyymi
hysss-varma sijoitus?
- Anonyymi
Moktar gubta suomi24
Tietääkö - Anonyymi
OP suosittaa
- Anonyymi
op osta suositus
- Anonyymi
op osta
- Anonyymi
Osta op sanoo
- Anonyymi
nyt ostoon-halpaa
op suositus on - Anonyymi
OP suosittaa yhä ostamista
- Anonyymi
Tietoturvabudjetit räjähtävät käsiin – nämä uhat ovat kasvun taustalla
Marko Pinola23.1.2025 10:16|päivitetty23.1.2025 10:16KyberTietoturva
Johtajat ovat huolestuneita organisaatioidensa tietoturvaosaamisesta web 3.0 -protokollissa.
Kyberhyökkäyksiä. Iso osa it-johtajista on sitä mieltä, että metaversumin ja tekoälyn yhdistyminen tulee näkymään kasvavana määränä kyberhyökkäyksiä. Kuvituskuva. Jakub Porzycki
@
Moni suuren it-yrityksen johtaja povaa metaversumin, tekoälyn ja koneoppimisen vauhdittavan kyberhyökkäyksiä tulevaisuudessa.
Asia käy ilmi yhdysvaltalaisen Naoris Protocol -tietoturvakeskuksen selvityksestä, jossa lähestyttiin liikevaihdoltaan yli 300 miljoonan dollarin (noin 288 miljoonan euron) it-yrityksiä ympäri maailman.
Tivi pitää sinut ajan tasalla – Tilaa uutiskirjeemme ja saat it-alan tärkeimmät puheenaiheet suoraan sähköpostiisi.
Selvitykseen vastanneista 60 prosenttia on vahvasti sitä mieltä ja 37 prosenttia osittain sitä mieltä, että metaversumin yhdistyminen tekoälyn kanssa kiihdyttää tuntuvasti kyberhyökkäysten määrää. Selvitykseen vastasi 100 it-alan johtajaa.
Selvityksestä käy ilmi myös kasvava huoli web 3.0 -protokollia kohtaan. Toisin kuin web 2.0 -protokollissa, web 3.0 -protokollien lähdekoodi, käyttö ja data ovat täysin avoimia.
Selvitykseen vastanneista it-johtajista vain 35 prosenttia kokee edustamiensa organisaatioiden täysin ymmärtävän web 3.0:aan liittyvät tietoturvariskit. Vastanneista 46 prosenttia kokee tietämyksen riskeistä olevan hyvällä tasolla, puolestaan 19 prosenttia vastanneista pitää tietämystään keskinkertaisena tai suorastaan huonona.
Vastanneista seitsemän prosenttia tunnustaa suoraan tietämyksensä web 3.0:aan liittyvistä kyberriskeistä olevan huonoa tai erittäin huonoa.
Budjetit paisuvat
Uhkaavat kyberriskit näkyvät jo it-talojen budjeteissa, selvitys paljastaa. Vastanneista 38 prosenttia yritystensä nostaneen tietoturvabudjettejaan dramaattisesti viimeisen kahden vuoden aikana.
Vastanneista 47 prosenttia puolestaan raportoi kohtuullisista budjettilisäyksistä tietoturvapuoleen. 15 prosenttia kertoi budjetin pysyneen samalla tasolla viime vuosina.
Merkillepantavaa on ennusteet kahdelle seuraavalle vuodelle: selvitykseen osallistuneista jopa 97 prosenttia odottaa tietoturvabudjettien nousevan kahtena tulevana vuotena.
Vastanneista 25 prosenttia odottaa budjettien nousevan jopa yli 50 prosentilla. - Anonyymi
OP suosittaa yhä
- Anonyymi
Pilvi jysähtää...
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17422333Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.307519Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1836010Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot405015HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399