Katsoin männäyönä uuden Elvis -filmin HBO:lta, ei mitenkään kovin häävi mutta meni se viiniä lipitellessä.
Yhteen asiaan kiinnitin huomiota (paitsi että filmin Elvis ei turvonnut sellaiseksi pullukaksi kuin olisi pitänyt): ilmeisesti kukaan ei enää valmista salamalamppuja eikä vanhaa varastoa ole jäljellä.
Nimittäin kun kuvaajat piirittivät Elvistä pariinkin otteeseen, kamerat olivat pikaisesti arvioituna melko ajanmukaisia, eli Speed Graphic, Horseman jne laakafilmikameroita joissa iso salamalaite kyljessä. MUTTA: salamalamput olivat mattapintaisia eivätkä välähtäessään muuttuneet mustiksi, eikä kukaan kuvaajista ottanut käytettyä (kuumaa) lamppua irti ja vaihtanut uutta tilalle. Eikä laakafilmikameroitten käyttäjät sulkeneet suojapeltiä, vetäneet kasettia ja kääntäneet sitä tai kaivaneet uutta tilalle poplarin taskusta. Räpläsivät vain suljinta tai jotakin, tuli varmaan päällekkäisvalotuksia.
Kaikkein ällistyttävin oli se kuvaaja, jolla oli kinofilmikamera (Leica tai Contax) ja mainitunlainen salama, ja hän kykeni ottamaan useita kuvia peräjälkeen vaihtamatta lamppua ja virittämättä kameraa välillä. paineli vain laukaisinta ja lamppu välähteli.
Siis jotain rotia näissä pitäisi olla, kai siellä joku vielä muistaa millaisia kamerat olivat tuohon aikaan.
Elvistä valokuvaamaan
Anonyymi
0
252
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2244546Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4453298Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142208Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa191864Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51198- 741033
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat261005- 76938
- 54926