5kk pennun kovapäisyys.

Anonyymi

Moikka!

Ajattelin täältä kysyä, kun mulla oikeesti alkaa keinot loppua ja lenkeille meno on todella stressaavaa jo valmiiksi.

Minulla on siis 5kk ikäinen paimenkoira ja sisällä ollessaan kaikki menee todella hyvin. Koira on rauhallinen, leikkii luilla ja välillä pyytää minuakin leikkiin mukaan. Älkää ymmärtäkö väärin, leikitään myös sisälläkin siis ja kaikki toimii. Omilla ehdoilla mennään, jos lopetan leikin niin se on koiralle ok ja koira jatkaa leikkiä yksin. Lepää myös paljon ja on rauhallinen.

Kuitenkin kun menemme lenkille, se alkaa.
Koira on todella sosiaalinen ja käydään myös pitkillä lenkeillä ja annan koiran myös haistella paljon. Heitellään myös keppejä, heittelen namupaloja tietyillä alueilla että koira pääsee haistelemaan / väsyttämään itseänsä. Välillä kuitenkin tietyillä alueilla, ei kokoajan vaan nimenomaan tietyillä alueilla koira saa ihan ihme sekopääkohtauksen. Alkaa hyppimään, haukkumaan, näykkimään eikä usko siis _mitään_. Päinvastoin, kielloista hän tuntuu vaan innostuvan.
Vaikka se ei kauaa kestäkkään, niin se on ihan älyttömän noloa kun ihmisten keskuudessa koira alkaa haukkumaan ja hyppimään ja näykkimään minua.

Koira on erittäin sosiaalinen ja hän rakastaa kaikkia! Niin koiria kuin myös ihmisiä. Mistä päästäänkin tähän, että koira on alkanut hyppimään. Se hyppii ihmisiä vasten ja jos ollaan paikallaan, niin se alkaa AINA haukkumaan. AINA.
Jos koira ei leiki hänen kanssaan, niin alkaa haukkumaan. AINA.
Viime aikoina kuitenkin myös tämä näykkiminen on taas jostain syystä alkanut. Yhdessä kohtaa se lopetti sen kokonaan, mutta taas on alkanut.

Mulle koira ei sisällä hauku, mut esimerkiksi mun poikaystävälle se haukkuu / komentaa.

Anteeksi jos on sekava teksti, mut jos joku pystyisi antamaan hyviä vinkkejä tähän niin ottaisin niitä enemmän kuin mielellään vastaan. Asun koiran kanssa yksin ja vaikka tässä nyt "Vähän" ollut väsynyt, niin nautin ja rakastan meidän yhteistä aikaa enemmän kuin mitään. Mutta lenkit on itselle ainakin todella stressaavia koska tiedän että jossain kohtaan se menee "tappeluksi".

Ja ei, en kaipaa mitään vittuilevia vastauksia tähän. Jos et pysty antaa palautetta / vinkkejä asiallisesti, niin älä anna ollenkaan. :)

Mukavaa syksyä. <3

7

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko tullut aika ottaa yhteyttä ammattimaiseen koirienkouluttajaan?

      • Anonyymi

        Tätä olen itsekin miettinyt, mut ajattelin eka kysyä täältä jos joltain löytyisi vinkkejä. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätä olen itsekin miettinyt, mut ajattelin eka kysyä täältä jos joltain löytyisi vinkkejä. :)

        Kaikki koirat on vähintäinkin tapa- ja tottelevaisuuskoulutettava. Tämä onnistuu oikein vain asiantuntijoiden opastuksella ja avulla.


    • Anonyymi

      Olet itse opettanut pennulle, että sisällä ollaan suht koht rauhaksiin, mutta ulkona kuuluu tolloilla milloin mitäkin. Ymmärtäisin, jos sinulla olisi vaikka vain yksi paikka (kuten koirapuisto tai muu vastaava harrastamiseen sopiva paikka), jossa tehdään muutakin kuin lenkkeillään, mutta kun niitä on ilmeisesti useita, niin vähemmästäkin on pentu sekaisin siitä, mitä ulkona kuuluu tehdä.

      Eli rauhoita lenkkeilyt nyt ihan kokonaan ja opeta pennulle oikeaoppinen hihnakäytös. Jollain tietyllä paikalla vaikkapa koirapuistossa saa luvan kanssa hörhöillä, muttei silloinkaan käyttää hampaita ihmisiin. Jos käyttää, niin tuli lähtö.

      Alkuun välttäisin ihan kokonaan paikkoja, joissa tiedät lähtevän lapasesta. Muutoin keskityt vain normaalin, suht rauhallisen mielentilan säilyttämiseen lenkkeillessä. Kannattaa ylipäätään miettiä, millaista mielentilaa ihan itse tulet vahvistaneeksi; kun tähän asti lenkit ovat olleet nimenomaan hörhöilyä varten, niin ei kait se mikään yllätys ole, että vahvistat silloin juuri sitä käytöstä. Ihan oikeasti kannattaa myös harkita ammattilaisen puoleen kääntymistä. Se on jo erittäin iso asia, että elikko haukkuu vieraita ihmisiä, kun tähän maailmaan ihan oikeasti mahtuu niitä, jotka jopa pelkäävät koiria. Muiden pitää saada olla kokonaan rauhassa koiraltasi ja viiden kuukauden ikään mennessä se olisi syytä olla paremmin hallussa. Kun omat taidot eivät riitä, niin ammattilainen auttaa.

    • Anonyymi

      Asennoidu niin, ettet osallistu siihen pennun perseilyyn. Sellainen tiukka Justiina- henkinen asento, kädet puuskaan, käännös pois koirasta ja leuka pystyyn. Aattelet rauhallisesti, että sä valitset taistelus ja osoitat sen eleettömästi sekä päättäväisesti. Tämä aika moneen toimii.

    • Anonyymi

      Teillä on johtajuus ongelma,
      Koira on huolestunut ja luulee että et pärjää ja on huolissaan tilanteesta,
      Suosittelen tottelevaisuuskoulutusta kotona sisälläkin - siis ei lellimistä-huomioi vähemmän.
      Huomioi vähemmän. Mene ovista ensimmäisenä.
      Ole jämäkkä - älä ole ilkeä älä hermostu.
      Aina kun haukkuu - polje jalkaa ja sano ei. Pitää seurata koiran liikkeitä ja ilmeitä, ennakoi on oltava aivan heti valmis kieltämään, mikäli myöhästyt on koirasta kiva kun mamikin ( haukkuu), Kaikki kumpuaa lellimisestä - en sano että tekisit väärin - mutta ota johtopaikka vaikka koirasi on varmast supersöpö.
      Samoin auttaa tilanteessa mikäli käsket istumaan - et liiku mihinkään ja sanot rauha-ei hauku ja viivyttää liikkeelle lähtöä niin kauan että koira on hiljaa ja heti kun on hiljaa-anna nami.

      Voimia- pitkäjänteisen harjoituksen tuloksena saat rakkaan elämäntoverin.
      Kokemusta on

      Sirpa

    • Anonyymi

      Klassinen demonikohtaus. Menee ohi kunhan koira aikuistuu.

      T. Saksanpaimenkoiran omistaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      106
      1918
    2. 242
      1696
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      61
      1086
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      62
      980
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      66
      949
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      63
      838
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      837
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      821
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe