Minulla on cd-levyllä auton korjausopas, WIN10ssä tietysti toimii, mutta miten saan sen ohjelman toimimaan myös android-tabletissa tai puhelimessa? Olen siirtänyt cd:n mediasisällön tablettiin kopioimalla ne sinne, ja olen siirtänyt myös imagen eli ISO-tiedostona. Miten saan ne nyt toimimaan tabletilla. Millä androidin ohjelmalla voin mountata ohjelman tablettiin, vai onko jokin virtual machine-ratkaisu olemassa...CD-levyllä on .dat tiedostoja, niiden konvertointi pdf-muotoon ei onnistunut..
CD:n ohjelman siirtäminen Android-laitteeseen
13
148
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mitenkään saa toimimaan
- Anonyymi
Et millään tavalla. Win10:n sovellukset eivät toimi Androidissa.
- Anonyymi
Android pohjautuu Linuxiin ja sopivalla emulaattorilla periaatteessa saattaisi toimia, tosin en tiedä toimiiko tuollaiset emulaattorit Android tableteissa/puhelimissa.
Mutta suoraan Win10 ohjelma ei tosiaan toimi Linuxissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Android pohjautuu Linuxiin ja sopivalla emulaattorilla periaatteessa saattaisi toimia, tosin en tiedä toimiiko tuollaiset emulaattorit Android tableteissa/puhelimissa.
Mutta suoraan Win10 ohjelma ei tosiaan toimi Linuxissa.Idiootti! Nykyisn ne on PDF formaatissa! Joskua 80 luvulla oli Macromedian lukijalla!
PDF:t näkyy Paremmin linuxeilla kuin windowsilla.
- Anonyymi
> ... CD-levyllä on .dat tiedostoja ...
.dat tarkoittaa yleisesti "data" ja se voi olla ihan missä tahansa formaatissa, mahdollisesti jopa kyseisen ohjelman omassa formaatissa jota ei ole dokumentoitu julkisesti ja jonka konvertointi mihinkään muotoon ei ole mahdollista. - Anonyymi
Tietokoneelle tehdyt ohjelmat eivät yleensä toimi mobiililaitteissa. Voit etsiä saman tai vastaavan sovelluksen Android-versiota sovelluskaupasta.
Ilmeisesti kyseinen CD on jonkin ohjelmistotalon tekemä. Siellä on jokin pieni ohjelma, joka aukaisee ne oppaan sivut. Jos virtuaalitietokoneen käyttö ei Abdroid laitteella onnistu, on melkeempä ainoa keino kuvakaappaukset Windowsissa. Toki se on työlästä, jos oppaan sivuja on satoja. Mutta kunkin näkyvillä olevan sivun voisi kuvakaappauksella tallettaa jpg-muotoon, jolloin ne aukeaa normaalisti Android laitteillakin. Eli kun haluttu sivu on auki, paina näppäimistössä prtscr tai vastaavanlaista painiketta. Sitten voit käyttää haluamaasi kuvankäsittelyohjelmaa, kuten esimerkiksi Paint, ja sitten vain liität kuvan sinne. Voit vielä halutessasi rajata turhat asiat pois ja/tai tehdä muita merkintöjä. Sitten tallennat kuvan .jpg muotoon haluamallasi nimellä. Voit luoda kansion näille tallentamillesi kuville esimerkiksi -Auton korjausopas- nimellä, jolloin voit näppärästi kopioida koko kyseisen kansion kerralla Android-laitteelle. Sitten kun olet saanut kaikki sivut tallennettua kuvatiedostoiksi, kopioinut ne kansiossa Android-laitteelle, voit avata vaikka sivun 1 kuvatiedoston ja selata kansion kuvia pyyhkäisemällä näyttöä vasempaan tai oikeaan. Tämä toiminto toki vaihtelee sen mukaan, mitä kuvaohjelmaa käytät kuvien katseluun.
- Anonyymi
Kiitos paljon neuvosta, ei yhtäkkiä tullut mieleeni tuo kuvankaappaus-metodi, työläshän se tietenkin on, mutta otan vaan osat jotka tarvitsen.
Ja kyllä, siellä on Adobe SVG Viewer-ohjelma joka aukaisee ne.
Yritin katsella noita virtuaalikoneita tablettiin, mutta en taida osata etsiä, onkos jotain ehdotuksia.. On siellä joku DriveDroid-ohjelma, joka ehken on sellainen mutten ole varma, ja pitäisi varmaan rootata tabletti jne...vaikeaksi menee..mut jos ei älli riitä niin raaka työnteko on toinen vaihtoehto eli kuvakaappauksia tekemään :) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos paljon neuvosta, ei yhtäkkiä tullut mieleeni tuo kuvankaappaus-metodi, työläshän se tietenkin on, mutta otan vaan osat jotka tarvitsen.
Ja kyllä, siellä on Adobe SVG Viewer-ohjelma joka aukaisee ne.
Yritin katsella noita virtuaalikoneita tablettiin, mutta en taida osata etsiä, onkos jotain ehdotuksia.. On siellä joku DriveDroid-ohjelma, joka ehken on sellainen mutten ole varma, ja pitäisi varmaan rootata tabletti jne...vaikeaksi menee..mut jos ei älli riitä niin raaka työnteko on toinen vaihtoehto eli kuvakaappauksia tekemään :)Ei sellaisia edes ole olemassa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos paljon neuvosta, ei yhtäkkiä tullut mieleeni tuo kuvankaappaus-metodi, työläshän se tietenkin on, mutta otan vaan osat jotka tarvitsen.
Ja kyllä, siellä on Adobe SVG Viewer-ohjelma joka aukaisee ne.
Yritin katsella noita virtuaalikoneita tablettiin, mutta en taida osata etsiä, onkos jotain ehdotuksia.. On siellä joku DriveDroid-ohjelma, joka ehken on sellainen mutten ole varma, ja pitäisi varmaan rootata tabletti jne...vaikeaksi menee..mut jos ei älli riitä niin raaka työnteko on toinen vaihtoehto eli kuvakaappauksia tekemään :)Voit myös kirjoittaa Python-skriptin, joka ottaa kuvankaappaukset paljon nopeammin ja vähemmällä vaivalla kuin itse sen tekisit.
- Anonyymi
Jos CD:llä on jokin ohjelma niin et voi. mutta jos se on vaikka html, tai joku muu yleinen tiedosto, mikä luetaan jollakin ohjelmalla niin voit käyttää missä tahansa.
Valiettavasti tuollaisten CD:iden tekijät on niin yksinkertaisia, että luulevat kaikilla olevan windows ja menettävät asiakkaita.
Tuo CD.si tai taa kuitenkin olla melko vanha, koska nykyään kansa vieroksuu CD:tä, eikä koneissa enää ole lukijoita.
CD on kuitenkin erinomainen postissa ja jotkin levyt kestää 1000 vuotta, jos ei niitä mekaaniseti riko.
Minulla on vanhoja levyja, joissa lukee 200 vuoden käyttöikä. - Anonyymi
Käytin toista ratkaisua, en ottanutkaan kuvakaappausta, vaan käytin videokaappausta. Käynnistin korjausoppaan ja vieritin sitä alaspäin ja haluttuihin kohtiin ja samalla otin videokuvaa näytöstä Xbox Game Bar-ohjelman avulla (jonka asensin Geforcen näytönohjaimen kanssa, muitakin vastaavia ohjelmia voi käyttää), tallentui MP4-muotoon ja sen tiedoston siirsin sitten tablettiin, jota sitten voin katsella autotallissa autoa korjatessani...kyllä lähtee!!!
- Anonyymi
Tuntemattoman auton korjausopas saattaisi löytyä myös netistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit375280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994541Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483829KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1443039Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku122514Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182048Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469