Kertokaa mitä vaihdevuodet tarkoittaa

Anonyymi

Minä, mies, olen nyt ihan pihalla.

Olen ollut avoliitossa 1,5 vuotta. Seksiä ja koskettelua oli paljon, sitten alkoi rakkaalla kuumat aallot ja monia muita vaivoja. Luulee myös lihoneensa ja häpeää vatsaansa.

En kyllä huomaa lihomista ja ainakin minun silmissäni hän on kaunis.

Seksi ei häntä nyt kiinnosta ja sen jotenkin käsitän että vaihdevuodet voi sen aiheuttaa.

Sitä en ymmärrä ettei hän halua minun enää halaavan ja silittävän häntä aamuisin, kun ennen tykkäsi kovasti. Päivisinkään ei enää oma-aloitteisesti halaa mutta kestää sentään sen että minä halaan.

Onko teillä jollain tullut vaihdevuosien mukana jonkinlainen inho myös ei seksuaalista koskettelua kohtaan vai onkohan tapahtunut jotain muuta mitä minä tyhmä mies en vaan tajua?

4

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nainen ei enää välitä sinusta.

    • Anonyymi

      Vaihdevuosissa alkaa naishormonit, estrogeeni, vähentyä, joka saa naisessa aikaan kaikenlaista muutosta.

      Vaihdevuodet vaikuttavat usein myös mielialaan, saattaa tulla jonkinasteista masennustakin, ja silloin voi olla hyvinkin mahdollista, ettei juuri sillä hetkellä välitä esim. hellyydestä.

      Koska hormoneissa tapahtuu muutosta, vaikuttaa se fyysiseen olemukseen myös.
      Nainen saattaa olla aika " hukassa " tuntemuksineen ja ajatuksineen. On outo tilanne, kun kehossa alkaa tapahtua muutosta. Sitä itsekin ihmettelee, mitä tässä tapahtuu. Ns. tunnemyrsky.

      Järkevintä olisi, jos pystyisitte asiasta puhumaan tämän puolisosi kanssa.
      Voisitte keskustella, mikä on muuttunut, mitä on tapahtunut, ja mitä asialle voisi tehdä.
      Tuskin se kuitenkaan siitä johtuu, ettei toinen muka enää välittäisi.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta.
        Puhuminen olisi minunkin mielestä hyvä, mutta meillä on niin päin että mä puhun ja hän ei ole koskaan halunnut puhua mistään vaikeaksi kokemistaan asioista.


    • Anonyymi

      Estrogeenin puutos aiheuttaa pysyvää haluttomuutta ja kyvyttömyyttä. Hormonihoito auttaa paljon, monia auttaa jo apteekista ilman reseptiä saatava paikallishoito (Vagifem yms.), jossa on ihan vähän hormonia. Se ei aiheuta mitään syöpävaaraa, ehkäisee kyllä kaikkia tulehduksia ja kuivumista. Sitä suositellaan käyttämään koko loppuikä. Voin suositella, seksikin kiinnostaa taas. Toinen juttu on vaihdevuosien aiheuttama masennus tai ahdistus. Silloin voi olla ihan kyvytön seksiin ja orgasmiin. Lähde vaimosi kanssa hyvälle vaihdevuosiin erikoistuneelle lääkärille ja pohtikaa yhdessä apuja tähän. Ihan jo onnellisen yhteiselämän vuoksi. Vaihdevuodet voivat aiheuttaa joillekin todella suurta kärsimystä. Siihen voi saada apua gynekolokilta, ei kannata kärsiä ja pilata parisuhdetta ja terveyttä. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 134
      3723
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      82
      3214
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      85
      2614
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      7
      2416
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      244
      2343
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2206
    7. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      53
      1099
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      959
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      948
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      53
      839
    Aihe