Sähkölaskuun 119 prosentin korotus.
Kyllä nyt kelpaa järsiä jäistä kinkkua Jouluna.
Tähän asti ollaan juuri ja juuri pärjätty asumismenojen kanssa, mutta nyt tulee seinä eteen.
Onko täällä ketään, joka vaihtaisi vanhan omakotitalon leipäkortteihin ja toppahousuihin?
Kyllä nyt kelpaa järsiä jäistä kinkkua Jouluna.
Tähän asti ollaan juuri ja juuri pärjätty asumismenojen kanssa, mutta nyt tulee seinä eteen.
Onko täällä ketään, joka vaihtaisi vanhan omakotitalon leipäkortteihin ja toppahousuihin?
Vastaukset 53
Vanhimmat
Uniper on yli 10 ja fortum vajaa 9 prosentin laskussa tänään
nyt on ollut pari dippipäivää
en osta niitä
mutta ostan teollisuutta olettaen
että Putin päästää osan kaasusta jakoon lähipäivinä
tällä voitolla voin maksaa sähkölaskun nousut vuosikausia eteenpäin
Pertikki se vain jaksaa mainostaa varallisuuttaan.
pertik on siitä jännä miljonääri että ei osaa englantia mutta sijoittaa
normaalisti mahdoton yhdistelmä koska sijoitus n angloamerikkalainen idea
mutta pertikiltäsekin käy
Entä esim. vuoden kuluttua?
Jos kyttäät pörssikursseja päivä päivältä, älä ala sijoittajaksi.
On niitäkin sijoittajia jotka pelaavat jopa päivittäisellä kurssiseurannalla ja - kaupalla mutta se on niin intensiivistä toimintaa että en suosittele. Se on vähän kuin puoliammattimainen vakioveikkaus jota jotkut harrastivat aikanaan, nyt sekään ei juuri ole mahdollista kun kohteisiin on sotkettu vaikka mitä alasarjan pelejä yms.
Posteljooni vähän sekaisin ....aukaisin kaksi kirjettä missä lasku ... kumpikaan ei ollut minulle tarkoitettu...pitää keskiviikkona katsella koska posti tuleee että voin antaa ne ja palutetta samalla...
mimmimum-..mi
ei kannata sitten maksaa niitä vaikka posti kannattaa niitä
Valtiyritykset Fortum, Posti ja VR vitsi vitsi
Nykyään posti kestää noin 10 vrk ja saattaa tulla lauantai yönä 21. Joo. Kulttuurin vaihto. Jonkun posteja saattaa nähdä jalkakäytävällä kirjeitä pudonnut postin kyydistä.
Kyllä Fortum on osin saksaa ja venäjää.
Miksi minut mainitaan, en syyllinen aloitukseen.
Täällä kirjoittelee "selvännäkijät" mutta näkevät outoja asioita. Tällaisista ne valeuutisetkin lähtevät.
On ollut jo tovin tiedossa Uniper mokailun maksaminen meillä veronmaksajilla.
Mutta tällä kertaa ei sentään ostettu ilmaa kuten Umts kaupoissa saksan kanssa.
Johtajat tekee maanpetoksia tai hukkaa meidän yhteisiä rahoja heidät pitää pakottaa maksamaan ne takaisin aloitetaan miljoona asunnoista.
Eikö Putin sitten olekkaan syyllinen.
EUn vihersiirtymä on suurempi syyllinen hirvittävästi nousseeseen energian hintaan
Putte Putin pienempi tekijä energiassa, eu juoksee koko aika päin seinää viherveroillaan ja erityisesti Suomi on tyhmä
Meilläkin on sama ongelma.
Mutta minulla on parempi tarjous:
Kaupan päälle tulee vielä viluinen vaimo ja neljä nälkäistä lasta.
Sitäkö kaipaat, en usko että kukaan sinua huolii.
Voi...onko minusta nyt tullut täysi nolla...oi ei!
Nolla, jos minun päälle käydään ilman syyttä monessa aloituksessa, kyllä huomaan niin en jätä vastaamatta.
Miksi menette henkilökohtaisuuksiin, provot kylvää kaikenlaista nytkin monessa aloituksessa ihan tahallaan, mikä on tarkoitus.
Mielummin asia linjalla, lietsotaan jostain pakolaisista kun ympärillä on tuhatkertaa ikävämpiä esillä kaiken aikaa, energian, ruuan kallistuminen.
Valtio joutuu ahdingossa tekemään älyttömästi velkaa että selviäisimme, varmasti huolestuttaa jokaista. Koittakaa pitää jotai rajaa ettei mene älyttömyyksiin.
Et sinä pertikki ole tehnyt mitään väärää....mutta tiedät mitä palstalla on useinkin...
mimmimum-..mi
miten päättömän päälle voi käydä asia linjassa jos on asian tuntia
Mihin unohtui persut pertikki.
Kaikkihan on niiden syytä. Energiakriisi, pakolaiset jopa Ukrainan sota. Tämän havainnon olen tehnyt esiin tuloistasi.
No vaimo töihin
Kristittyjen tappajat
Päätön pää saattaa päästä Ylen erikoisasiantuntijaksi
Huono, erittäin huono provo.
Miksi valitusta.? Marini kehu,miten suomalaiset tykkää maksaa pakotekulut? Eikö ne galubissa halunnut lisä pakotteita Venäjälle?
Marini lopetti halvan öljyn ja kaasun oston Venäjältä!
Kaikki on nykyään Piraattia. Kierrätyskamaa uuden hinnalla ja Vietnamissa Kiinassa tehtyä sekundaa.
Luhta Halti Kiinassa ! Hyi.
Mutta tuohan on pieni korotus, monilla korotus on luokkaa 400- 700 prosenttia1
Vaihda nyt älytön jo yhtiötä.
Aivan. Sata prosenttia on pieni
MIKÄ ON TAVISSUOMALAISEN PUTINLISÄ sähköön?
Kerrostalossa useilla kulutus on vähän alle 2000 kun ottaa kohtuullisen tarkasti
eikä tarvitse tehdä ihmeitä
Jos korotus on jostain 7 sentistä 35:een eli 28 senttiä ja kulutus 150 kWh kuussa
ja maassa
on lisähinta 28 x 150 kuussa eli vähän yli 40 euroa eli 500 EUROA VUODESSA PUTINLISÄ
Asian pihvi on minusta ne julmetut voitot joita sähköyhtiöt nyt tekevät!
Seinähullua HYVÄKSYÄ moinen hallituksen taholta.
Täysin perusteetonta, koska Suomessa ei kaasulla sähköä tehdä.
Fortumin korkein arvo on ollut noin 28 ja nyt se on hiukan yli 9
No nyt pitäisi päättää mitä siitä voisi maksaa? jos katsoo että valtio kippaa
siihen rahaa joka muuttuu voitoksi
en itse uskalla koskea
olen tällä viikolla ostanut volatiileja teollisuusosakkeita
sen sijaan ja katson voisinko niillä rahoittaa loppuelämäni sähkölaskut
putinlisineen tai ilman
ps. en usko että tilanne on niin paha kuin yle ja hesari ja tämän listan porukka
jauhaa
toimittajat ovat heikkotasoisia hysteerikkoja jauhavat omiaan
Asian varsinainen pihvi on kuitenkin tolkuttomat ja perusteettomat voitot yhtiöille.
Tuo pitäisi nyt hallituksen vaan torpata eikä suinkaan tunkea firmoille vielä lisää rahaa!
Maalikon tietämys ei yllä päättäjien ja ministeriön tasolle.
vio vutti mäti psahaa
Terävä huomiokykysi järkyttää.
Yleensä kouluja käymätön juntti uskoo eliitin tietoon ja siksi polkee heiniä paikallaan
pienellä palkallaan
Mitä tyhmempi kouluja käymättömämpi mänpi sitä varmemmin se on ampparimies
ja pihalla kaikesta
En usko kouluja käymätön on sen tyhmempi, viisaus voi suuntautua moneen suuntaan.
Hyvä politiikon ei tarvitse olla sitoutunut ideologisesti, ideologisesti suuntautunut on yleensä ajatukseltaan kapeakatseinen. Sitoutumaton katselee maailmaa avarakatseisesti ymmärtäen jokaisen tarpeen, sellainen sopii vaikka presidentiksi jota saa laajan kannatuksen yli puolue rajojen.
Ja mihin suuntaan Perkitin "viisaus" suuntautuu, ainakaan näillä sivuilla hän ei suurta viisauttaan näytä?
Me emme elä Suomessa jossain umpiossa, jossa määräytyisi itsenäisesti sähköenergian hinta, vaan olemme osa eurooppalaista poolia.
Huomioi EUn pooli on nostanut sähkön hintaa 40% , mutta vain eu alueella
Kohta eu hörppää, vaikka ohjaa suomalaisia sossun asiakkaiksi, vaikkeivät ole ikinä sossussa poikenneet
Peräti puoli miljoonaa suomalaista pakotetaan sossun asiakkaiksi
Venäläiset on leipäjonoissa vaikka käy töissä ja arabit kirkon Ruuassa vaikka on moskeijoisss ruokaa.Ahneus myös hellareita ollut luterilaisen kirkon ruokia syömässä vaikka heillä itsellä on ruokajakelu kuten Korson hellareissa ruokakassit.
Ai ulkona on kyllä ulkogrillejä missä voit kreikkalaiseen tapaan aasialaisen uhrata sikoja. Muissa uskonnoissa ne uhraa kyyhkyjä ja lampaita vuohia oinaita ruokia ja tuoneet niitä myös kirkkoihin ruokauhriksi. ✝️
Omatokotalon pihalla on yleensä grilli eikö niin.
Sokos lopetti Venäjällä mutta silti on venäläistä textiä purkeissa mehu ja muu.
Ano 12:31
Mun mielestä taas tyhmyys on älyn puutetta, älykäskin voi olla ilkeä ja huonotapainen. En siis ajattele, että tyhmyys olisi jokin yleissana kaikelle ikävälle, tyhmyyttä kuvaa kun nimittelee amppariksi, kouluja käymättömäksi savolaiseksi niin sanoja luulee olevansa muita parempi.
Sitten tämä älykäs haukkuu muut puolueet laidasta laitaan, yhden asian puolueella ei ole muuta kuin maahanmuutto ja bensan hinta..millään muulla ei ole väliä.
Tyhmäkin voi olla todella kiva ja ystävällinen.
Jotkut on kritisoineet sähkön alehintoja. 😅😅😆
Jos aloittaja noin on Fortumille katkera niin miksi hän ei kilpailuta sähköenergiaansa? Muilta toimijoilta saisi varmaan paljon edulisempaa sähköä...
Lähettäkää terveiset viherpiipertäjille ja kysykää ovatko nyt tuulimyllyihinsä tyytyväisiä. Tälläkin palstalla arpuuteltu ja oltu huolestuneita sähkön riittävyydestä, mutta ne kirjoitukset lytätty populistipulinoiksi. Ennen Ukrainasotaa, aikana jolloin EU Eurooppa kuunteli ruotsalaisen teinin saarnaamista ihmisistä luonnon tuhoajina. Erillaiset sukupuolisuudet, woket ja canceloinnit, blm, täyttivät medioiden tiedotukset. Taustalla muhi ikävyyksiä, joista asioista ymmärtävät varoittelivat, mutta eipä heidän varoituksiaan kuunneltu. Nyt ihmetellään ja taivastellaan. Vihersiirtymä, boomerit, jäitä hattuun. Tovottaa bile hile vallankammarista.
Keskivartalolihaville kaljamahoille tekee hyvää olla ilman kinkkua.