Bluetooth on äänenpilaaja. Miksi ihmeessä ei ole häviötöntä langatonta äänentoistoa??

Anonyymi

Meillä on kotona Bluetooth-kaiuttimia ja -kuulokkeita. Sen verran olen niitä kokeillut, että no thanks. Ehkä taustamusiikkiin menee, mutta varsinaiseen musiikinkuunteluun ei yhtään.

Mieluummin johdolliset kuulokkeet. Johdoista vapautuminen ei ole äänenlaadun menettämisen arvoista.

Vielä kun puhelimen yhteydessä käyttää langallisille hifi-kuulokkeille erillistä DA-muuntimen sisältävää kuulokevahvistinta, ääni on taivaallista. Voi keskittyä musiikkiin.

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useimmat ihmiset ovat sellaisia kumikorvia, että kaikki menee läpi.

      • Anonyymi

        Iän karttuessa aika moni putoaa peltikorva-kategoriaan. Itselleni kelpaavat jo sellaiset äänilähteet joille nuorempana irvistelin.

        Kun huomaa että heinäsirkat lakkaavat soittamasta heinäkuussa niin kannattaa tarkistaa omien korviensa erottelukyky ja se, minkä suuruiset virheäänet kompressiosta edelleen häiritsevät eli minkä tasoisille laitteille oikeasti on tarvetta. Ferrari on autona hyödytön 50 km/h nopeusrajoitusten alueella eikä häviötön äänentoisto hyödytä silloin kun omat korvat hukkaavat kaiken 15 kHz yläpuolelta.

        Olosuhteet joissa BT laitteita käytetään ovat yleensä meluisia ja muutenkin häiriöisiä eli ei niitä BT-virityksiä ole alun perin tarkoitettukaan keskittyneeseen musiikin kuunteluun.


    • Anonyymi

      Mikään ei estä välittämästä ääntä häviöttömästi langattoman verkon yli mutta sellaiselle sovellukselle ei ole kysyntää tavisten markkinoilla. Ammattilaitteista tuollaisia aivan varmasti löytyy kun langattomat mikrofonitkin ovat digitaalisia.

      Minun läppärini siirtää ongelmitta .wav tai .flac tiedoston langattomasti palvelimeen. Siirto on tietenkin häviötön.

      Ongelmana on se, että wlan verkot ovat häiriöisiä ja niissä tieto ei siirry välttämättä synkronisesti. Eli jos kuunnelllaan musiikkia streamina sinne toiseen päähän tarvitaan streamin vastaanottoon laite, joka osaa puskuroida dataa enemmän kuin mitä yhteyden pätkimisestä aiheutuu katkoja. Jos sitten yhteyttä käytetään esimerkiksi monitorin tai telkkarin kuvaa katseltaessa pitää järjestelmän osata säätää viiveet oikein niin, että kuvaa viivästetään puskuroinnin verran.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1832
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1287
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      80
      957
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      736
    Aihe