Schumi on voittanut F1-maailmanmestaruuden 7 kertaa. Onko hän parempi kuljettaja kuin muut? Onko Schumi jollain erityisalueella muita parempi? Ymmärtääkö ja hallitseeko hän lajinsa täydellisesti? Huom! Haluaisin erityisesti nimimerkin "über alles" vastaavan.
Schumi , kilpa-autoilija
Coyote
201169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vastaus kaikkiin kysymyksiisi on kyllä.
shumi on paras maailman parhaalla autolla...tai siis oli!!!
Kumin seitsemän mestaruutta perustuvat pitkälti Fiat/Ferrari-konsernin täydelliseen yhden kilpakuljettajan auton kehittämiseen.Ferrarillahan toiset kuljettajat on aina jäänyt Kumin varjoon jo tallipäällikönkin tahdosta(tallimääräykset mm.)Menestystä on myös tuonut mailman paras kilpailutaktikko Ross Brown,joka osaa vaihdella kilpailutaktiikkaa kilpailun kuluessa muita paremmin.Myös Kumin röyhkeä ajotapa on tuonut hänelle kaksi mestaruutta tahallisilla törmäilyillä muiden kilpailijoiden kanssa.Nämä hän on myös itse myöntänyt.
Keskiverto kuljettaja,röyhkeällä ajotavalla parhaassa tallissa ylivoimaisella autolla on mahdollistanut nuo seitsemän mestaruutta.
Mielestäni jokaisessa urheilulajissa on aina joku, joka on lahjakkain. Vaikka muutkaan eivät olisi välttämättä huonoja, on aina yksi joka on muita parempi ja erottuu joukosta.
Formuloissa, tällä hetkellä, tämä henkilöityy Michael Schumacheriin.
Aloittaessani seuraamaan formuloita nuorena tyttönä, seurailin Schumia lähinnä sen takia millainen hän oli ja miltä hän näytti, lapsellisista syistä siis. Ikää tullessa lisää vakuutuin koko ajan enemmän ja enemmän Schumin ajokyvyistä, jotka, kuten jo tiedämme ovat vertaansa vailla. Mitä enemmän opin formuloista, sitä selvemmäksi, ainakin minulle, kävi se, että tässä oli kuski, joka erosi muista.
Edelleen vuodet ovat puhuneet sen puolesta, että Schumacher on useilla eri tasoilla muita edellä. Hän on jo nyt legenda, jonka ennätyksiä saa joku rikkoa hyvän tovin. Kukaan ei kuitenkaan ole täydellinen, joten virheitä tulee myös Schumille, mutta silti vähemmissä määrin, jonka voi lukea tuloksista.
Schumia pidetään myös verrattomana auton kehittäjänä - kyky kertoa millainen auto toimii juuri hänelle jne. Hän osaa rakentaa ympärilleen niin toimivan tiimin kuin autonkin. Siitä kertoo mm. se, että Benetton ei voittanut ennen häntä mm:ää eikä hänen lähtönsä jälkeen.
Voitti I maailmanmestaruutensa jo -94 vaikka oli aloittanut vasta -91. Ensin voitti Fordin koneella ja jo vuodessa Renaultilla. Ferrarin tarinan kaikki jo tietääkin.
Schumin ajotaidoista.. Viime Imolan kisa oli oiva esimerkki siitä, että ajamallakin pääsee kärkeen. Ikuisesti muistan -94 (tai -95) Span osakilpailun, johon Schumi lähti 16:sta ruudusta ja Hill paalulta. Kumpi voitti? Schumi(!) ja Hill tuli toiseksi. Tällaisia suorituksia ei tee kukaan muu tällä hetkellä (koko Schumin uran aikana). Sadekelillä Schumi on myös pistämätön.. Moni on menettänyt voittonsa Schumille juuri sateen sattuessa. Loisto kuski ajaa kuitenkin säällä kuin säällä hyvin.
Schumi on ollut formuloiden ihmelapsi jo siitä asti kun Jordanin rattiin -91 hyppäsi, eka voitto benettonilla jo -92. Tällaisia tuloksia ei ole kukaan nykyinen, nuori kuski kyennyt esittämään. Villeneuven -97 maailmanmestaruus oli silti kova veto, mutta tiedämme kaikki että siihen se sitten jäikin. Loistava kuski poimii mestaruuksia, öö.. sanotaanko, että ainakin 7 kymmenen vuoden sisällä (-94-2004)
Suomalaisnäkökulmani juontaa kaukaa.. En arvosta suomalaisia kuskeja kovinkaan korkealle, verratessani heitä Schumiin. Täällä Suomessa vain on omituinen tapa (pakko) kannattaa oman maan kuskeja, oli ne millaisia tumpeloita (puhumattakaan kuvasta jota esim. kämä maailmalle levittää; viinaa ja onanointia) tai onnenkantamoisia tahansa. Useat natsittelut kokeneena, olen totaalisen täynnä turhanaikaista sinivalkoista, perusteetonta huuhaata. Jääkiekossa kannatan kyllä Suomea mutta formuloissa maailman parhainta, Schumia. Kannatin tosin jo ennen kuin yhtäkään mestaruutta oli plakkarissa - no valitsin voitokkaasti..
Siinäpä sulle. Yksityiskohtia Schumista tulee kyllä lisääkin jos tarvitaan..
Schumi on kuski siinä missä muutkin huiput (Alonso, kimi, häkä yms.). Schumi on vain päässyt aina sinne missä on voittaja autot ja kuten tiedetään että schumi on taitavempi taustapeluri kuin kukaan muu, niin koskaan schumilla ei ole ollut huippu tallissa hänen tasoistaan kuskia tallikaverina.
Mutta jos schumilla ois aina ollut esim. häkä tallitoverina, niin maailmanmestaruus taulukko olis aivan toisenlaista luettavaa.
Lisäksi schumilla on ollut lähes aina käytössä huippu-auto jolla on helpompi tehdä tulosta kuin jollain arrowsilla, eli F1 on väline urheilua.
Toki schumi on loistava kuski, ehkä yksi parhaista, mutta ei ylitse muiden.
Vai niin Schumi osasi sitten haistaa, että Benetton on huippuauto juuri vuodet -94-95? IStui kyytiin silloin kun se kulki ja osasi lähteä juuri silloin pois kun Benetton lakkasi toimimasta? hah hah!
Ferrari ei ollut ollut huippuauto suoritustasoltaan pitkiin aikoihin ennen Schumia ja Schumillakin kesti aikansa ennen kuin kaikki napsahti paikoilleen, mutta sen jälkeen loppu onkin jo historiaa..
Häkän ajotaidot kyllä nähtiin - 2 maailmanmestaruutta on aika vähän siihen nähden kun miettii kauanko se siellä jaksoi rullata ennen kuin luovutti eikä sen Mclareninkaan pitänyt mikään paskin mahdollinen talli olla? Heikko esitys, edelleen, Schumiin verrattuna..
eikä paalulla, ja kisa oli Belgian Spa 1995.
Jep, sotkin lahjakkaasti Magny-coursin kisan -94, jolloin Hill paalulla Ja (muistaakseni) Mansell kakkosena. Schumi (kolmosruudusta) tämänkin kisan kuitenkin vei, mutta Hilli siis 8:ksas eikä paalulla..
Kiitos korjauksesta, herra Hill.
ei ollut huippuauto vuosina 1993-1997.
Kirjoitat "olen totaalisen täynnä turhanaikaista sinivalkoista, perusteetonta huuhaata."
Itselläsi on sitten puolestaan erittäin voimakkaat punakeltamusta-lasit, jos et pysty myöntämään esim. Häkkisen voittoja Schumista kausilla 98 ja 99, puhtaasti ja reilusti ajamalla. Tai sitä että Kimi on huippulahjakas kuljettaja, joka voi hyvinkin päästä vielä lähelle Schumin mestaruusmääriä tulevaisuudessa.
Onhan Schumi loistava kuljettaja, tottakai. Hänellä on eniten mestaruuksia ja saavutuksia ja tässä valossa on selvästi suomalaisia kuskeja parempi.
Mutta on silti aivan turha vähätellä suomalaisia sen vuoksi. Heiltä löytyy (Häkkinen/Räikkönen)vuorenvarmasti sama nopeus, jopa enemmän, kuin Schumiltakin. Heidän tiimiltään eli McLarenilta on vain aina puuttunut sama jatkuvuus tekemisen suhteen, eli huipulla ei tunnuta pysyvän millään kovin pitkää aikaa ja luotettavuusongelmat ovat aina vaivanneet tiimiä, kautta aikojen enemmän kuin esim. Ferraria.
Meriiteillä mitattuna Schumi on siis ilman muuta minunkin mielestäni kaikkien aikojen paras kuski, mutta kannatan silti suomalaisia ilolla!
Esim. Imolassa Kimin keskeytys oli karmaiseva pettymys minulle, mutta täytyi antaa kaikki tunnustus Schumille kertakaikkisen loistavasta kilpailusta.
Mielestäni on typerää haukkua ja alentaa ketään kuljettajaa, suomalaista tai muun maalaista.
Tärkeintä on suoritukset radalla. Virheitä tekevät niin Kimi kuin Schumi kuin kaikki muutkin. Niin elämässään kuin radallakin.
Kannustetaan omaa suosikkia ja annetaan tunnustus myös toisille kuljettajille!
Schumi on kuski siinä missä muutkin huiput (Alonso, kimi, häkä yms.). Schumi on vain päässyt aina sinne missä on voittaja autot ja kuten tiedetään että schumi on taitavempi taustapeluri kuin kukaan muu, niin koskaan schumilla ei ole ollut huippu tallissa hänen tasoistaan kuskia tallikaverina.
Mutta jos schumilla ois aina ollut esim. häkä tallitoverina, niin maailmanmestaruus taulukko olis aivan toisenlaista luettavaa.
Lisäksi schumilla on ollut lähes aina käytössä huippu-auto jolla on helpompi tehdä tulosta kuin jollain arrowsilla, eli F1 on väline urheilua.
Toki schumi on loistava kuski, ehkä yksi parhaista, mutta ei ylitse muiden.
Halusin kysymykseeni vastauksen varsinkin sinulta koska olen lukenut kirjoituksiasi Schumi vs. Häkä -ketjussa. Tummut olevan kovin varma ja ehdoton mielipiteissäsi joissa ylistät Schumia mutta Häkkistä et arvosta lainkaan. Häkkistä kuvailet mm. seuraavasti: "suami mopo", "Suomen pässi", "ääliö", "moukka", "tumpula on aina tumpula,alusta loppuun" jne. Mestaruudet Häkkinen on mielestäsi saanut hyvällä tuurilla jne.
Schumi taas on kanssasi aivan eri linjoilla, hän on useasti kertonut Häkkisen olevan kovin ja rehdein F1-kuski jota vastaan hän on kilpaillut ja ainoa kuljettaja jota hän todella kunnioittaa. Kun Schumilta kysyttiin ketä hän pitää koko uransa ajalta kovinpana vastustajana tuli vastaus epäröimättä: Yksi on selvästi yli muiden, Mika Häkkinen. Eikä kysyjä ollut mikään suomalainen toimittaja...
Schumi taitaa olla totaalisen toivoton arvioimaan kilpakumppaneitaan ...tai hetkinen.. voisikohan ollakin niin että sinä, "über alles", olet kyvytön/haluton näkemään Häkkisen suuruutta nykyaikaisen F1-sarjan historiassa?
Schumi on formuloiden Gretzky, tohon ei varmaan muuta tartte lisätä:o)
Suomihuuman pakkosyöttö on saanut niin suuret mittasuhteet, että suomalaisten yliampuva vouhotus saa aina näkemään punaista. Jo aikanaan kammottava Kyllönen oli niiiin rasittavaa kuultavaa, että vastenmielisyys vain kasvoi. "toivotaan, että muut keskeyttävät, että meijän pojat pärjää- vaikka eihän me oikeasti sitä toivota..höhöö" Niin varmaan. Nytkin möykätään kuinka Alonsolta menee pasmat sekaisin kun Kími niiiin ylivoimaisesti voitti ym. YKSI ketun kisa! JOtain järkeä pitäisi olla - vaikka suom. olisivat ok kuskeja, eivät ollenkaan niin hyviä kuin niistä jauhetaan. Kunnia niille jotka sen ansaitsevat ja oikeissa mittasuhteissa.
Useat miespuoliset ihmiset ovat tulleet kyselemään mm. ferraripaidastani, johon olen asiallisesti (vielä silloin) selittänyt olevani vahvasti Schumin kannalla. Mitä siitä on seurannut? Suomalaiset miehet hyppii silmille, rähisee niin, että kuolaa lentää: "...tanan natsi! Sut sais tappaa, Häkkinen o ainut vtun kurko! Ja lässyn lässyn..
Tuollaista käytöstä kun kuuntelee (siis jopa suhteellisen fiksuilta ihmisiltä siistimpänä versiona), alkaa todella ärsyttämään..
Tästä syystä koen, että pitää aina olla puolustukannalla, koska yleensä kukaan ei halua kuulla kuin oman "totuutensa" Tästä syystä on pakko vetää saksa-lasit silmille, sitä saa mitä tilaa.
Kenellähän tässä oma totuus on sumentunut pahemman kerran.
Jaa'a.. ei muuta sanottavaa kuin, että katsokaa TULOKSIA/SAAVUTUKSIA, ne puhukoon puolestaan.. Ja Schumin suhteen suomalaiset häviävät ja pahasti..
Se, että te suomalaiset öykkärit (ehkei silti kaikki, sen myönnän) on juntteja ei ole se syy miksi en arvosta suom. kuskeja vaan syy on se, että niistä ei ole samoihin tuloksiin kuin Schumi..piste.
Suomiöykkärit vain lisäävät mielipidettäni..
Olet yksi niistä öykkäristä...
En ole, luepa viestejäni.
Olen nais-ihminen, joka on tottunut suomalaisiin paskiaisiin (sori!), joten en kaikkea muuta kuin halveksu suomalais-patriootteja.. pthyi...
Meneeköhän sulla tuo vouhotus liian pitkälle, pura ylimääräistä energiaa johonkin hyödyllisempään.
Hän on saanut ajaa poikkeuksellisen hyvällä autolla pitkään. Ehkä moni muukin olisi harkinnut uransa jatkoa tuollaisella autolla ja palkalla. Hyvä kuljettaja, nopea luotettava auto, täydellisyyttä hipovat taktiikat...tällä hetkellä tärkeää kokemusta huomattavasti enemmän kun monekka muulla.