Kauppias veti juomakaappien töpselit seinästä ja säästää puolikkaan omakotitalon verran energiaa: "

Anonyymi

Uutinen: https://yle.fi/uutiset/3-12615522

Tehkää ihmeessä muutkin kauppiaat samoin! Kaikki tuotteet vaan pois kylmähyllystä, mikä lämpimässä säilyy, ja kylmäkaapit pois päältä. Ei kylmän kaljan saaminen kaupasta ole mikään ihmisoikeus, toisin kuin sähkön saaminen kotiin keskeytyksettä, jos on esim. hengityskoneessa.

7

231

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onpas tuossa uutisessa näkyvä myymälän tiedote aika hassu. Siinä on uskottu mitä lehdissä kerrotaan. Ei se olkiluoto 3 ja tuulivoima hintoja tule pelastamaan, vaan kaasun ja sähkön hinnan eriyttäminen sekä muut ylemmän tason päätökset. Energian hinnat ovat aina olleet riippuvaisia sodista ja niin tälläkin kertaa.

      Tuossakin kaupassa näyttää olevan vanhat avohyllyt ilman suljettavia lasiovia, jotka vievät sähköä todella paljon. Olisivat menneet romuksi jokatapauksessa.

      • Anonyymi

        Jes, ja muutenkin kannattaa vähentää kylmiä juomia. Ihmiset voi kukin kotonaan jäähdyttää tarpeen mukaan. Idea kai on, että kylmät juomat nautitaan kunhan kassalta on päästy eikä viedä omaan jääkaappiin.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Nuo "ylemmän tason" päätökset eivät lisää sähkön tuotantoa yhtään, saattavat jopa osin heikentää sitä! Pula ja ahdinko tulee, jos kulutus esim. kylmänä pakkas-aamuna ylittää tuotannon, ihan noista päätöksistä riippumattomasti.

      Siksi kaikkea tuollaista "keskakulutusta" kannattaa välttää, etenkin tyyninä pakkkaspäivinä => sähkön hinta pysyy järkevällä tasolla ja ei jouduta katkoksiin! Tämä koskee myös jokaista kotitaloutta, ei ainoastaan kauppoja ja julkisia tiloja (teollisuus osaa tämän jo nyt).

      InsinööriX

      • Anonyymi

        Pahinta kerskakulutusta pakkasaamujen sähköpulassa on laittaa auto töpseliin!


    • Anonyymi

      Tuossahan tulee "kaksinkertainen" säästö kun ei viedä kylmiä juomia kotiin sitä jäähdyttämään ja taas käytetä energiaa sen kumoamiseen.

    • Anonyymi

      Lidl:stä ei taida saada kylmiä juomia nyttenkään. Esimerkkinä
      ykkös- olutta. Mökille mennessä on kolme Lidl kauppaa, sieltä
      ostelen ruokatarpeet ja autossa olevaa kompressorijääkaappin.
      Paikalliset kauppiaat jäävät nuolemaan näppejään.

      • Anonyymi

        Lidl ei ole laittanut juomiaan kylmäkaappeihin (paisi maidot) Kesällä tosin on siinä kasssojensuulla näkynyt joitain kylmäkaappeja, joiss juomia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe