Buddhalaisuuden paramitat

Anonyymi

Treenaatteko paljon paramitoja? Otatteko yhdeksi päiväksi yhden tavoitteeksi ylläpitää, vaiko oletteko ottaneet jo pitemmäksi ajaksi haasteeksi, ehkä useampiakin?

4

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne 10 "paramitaa" ovat hyveitä. Ihanteita joita jokaisen buddhalaisen kuuluisi pyrkiä toteuttamaan elämässään. Hyveet tuovat onnea, joka on paljon pysyvämpää ja tyydyttävämpää kuin pelkät nopeasti ohimenevät ja usein kalliiksi tulevat aistinautinnot.

      Toisaalta, mitä lähemmäs ihminen kehittyy valaistumista, sitä enemmän nuo 10 paramitaa toteutuvat hänen toiminnassaan, ilman että hän "itse" yrittää tai edes ajattelee niitä, tai on edes kuullut niistä.

      • Anonyymi

        Valaistumiseen ei tarvii muuta kuin että homman hiffaa. Kossua voi edelleen heittää huiviin aina jos siltä tuntuu.


    • Anonyymi

      Miksi "Mikä on paramitta" viestini on poistettu.
      Otin selvää siitä kun kuuntelin erään dharmapuheen.

    • Anonyymi

      Sitä, kun asustellaan näin pohjoisilla asteilla, ei niin helposti ole omaa opettajaa saatavilla. Joutuu itse ottamaan selvää. Lukemalla on tullut itselle montakin "ahaa!" elämystä buddhalaisuudesta. Toisaalta, muistaakseni jossain myös taidettiin sanoa, että liiallinen lueskelu voi myös olla hidaste henkisellä polulla. Niin tai näin, joillekin se on motivoivampaa tietää tarkemmin asioita, miksi ja mitä.

      Itse en niin aktiivisesti ajattele paramitoja. Luin kuitenkin, että jotkut munkit harjoittavat niitä tarkoituksella. Maallikkomunkit vähemmän, lyhyempiä aikoja, varsinaiset luostareissa olevat enemmän ja pidempiä aikoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2063
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1876
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1524
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1192
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      82
      1148
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1093
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1066
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1013
    Aihe