Huoneet rakennettiin liian mataliksi. Verhokiskoja ei voi asentaa,
jos haluaa ikkunoiden vielä aukeavan.
Yksiössä myyntihinta on neliöltä noin 8500 euroa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009053432.html
jos haluaa ikkunoiden vielä aukeavan.
Yksiössä myyntihinta on neliöltä noin 8500 euroa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009053432.html
Vastaukset 16
Vanhimmat
Niin luin, konttaamisella aloitin liikkumiseni eikä tuo ole ollu outo joskus myöhemmässä iässäkään, kyllä silleen pääsee eteenpäin majassa matalassa.
pe
Ampparialoitus
entä sitten jotain ilmastointiputkea on laskettu
Jos yrität esittää, että joku ei tiedä asuntokorkeutta ja sinä tiedät
niin eipä se paljon kiinnosta
Nämä on tarkoitettu alkeellisiksi asunnoiksi korkeita taloja
ja sijoittajille ja niitä tehdään
PAHINTA ON SE ETTÄ JOS TAVIS PANEE RAHAA KIINNI OMAAN ASUNTOON
JOSSA MUUT ON AIRBNB VUOKRA ... ASUNTOJA eikä tunne ketään talossa koskaan niin ei ole kivaa
Näitä kutsutaan myös woltti-taloiksi eli nuoriso asuu niissä ja tilaa ruokaa woltista
ja portaikossa juosee aamusta iltaan ukkoa woltista airbnbstä joita kukaan ei tunne eikä koskaan tule tuntemaan
Meidän kerrostalossa ystävällisiä asukkaita, rauhallisia ei tarvitse varoa lapsia kun ei heitä asu. Yksinäisiä naisia enimmäkseen, nuorempia, yksinäiseen mieheen kohdistuu heiltä odotuksia...josko, kun lähden ulos kuulostelen ettei käytävällä ole ketään sillä on vaara jäädä suustaan kiinni.
pe
No sitten ei auta muu kuin ostaa irtonaiset tangot vähän korkeammalle ....
mimmimum-..mi
Ei auta, kun ei ole yhtään varaa tangoille. Tanko kulkisi ikkunan yläkarmin päältä.
Ei voi tajuta tämän luokan "mittavirhettä" ollenkaan. Hölmöläisetkö on tehneet
piirustukset vai missä vaiheessa meni vikaan ?
Rakennusalan bidnes jo karannut käsistä. Myydään koirankopeja asunoiksi! 30 neliöön ja alle!
Stadissa on tärkeä missä asuu
ei jossain sturenkadulla
vaan Kruunuhaassa
siksi alueilla on kovin eri hinnat jos joutuu juoppojenja matujenpesään pääsee halvemmalla
Et ole ihan ajan tasalla, 30- neliöisiä asuntoja on aina kaupunkeihin rakennettu mutta nyt tehdään 20- neliöisiä ja 30- neliöiset ovat jo kaksioita. Kolme huonetta ja kk ynnä sauna ja pinta- alaa esim. 42 neliötä, sellaisia hirvityksiä nyt rakennetaan.
Tuli mieleen Cannesissa esitetty suomalainen lyhytelokuva "Katto".
Beng
Mitenkähän virhe korjataan? Jokaisen kerroksen kohdalle tehdään korotuspala, niin että huonekorkeus tulee normaaliksi?
Muistuttaa jotenkin nykyisen hallituksen touhuja.
Arkkitehtitoimisto vai grynderi säveltänyt hiukan matalampaa majaa 🐷 hintaan?😅😂🤣😭
Onko saatu yksi ylimääräinen kerros?
Beng
Sattuhan sitä.
Hupaisa tapaushan tuo, mutta sellaista voi sattua. Suunnitteluvirhe mutta monen osion summa. Arkkitehti ei ole ottanut huomioon ilmastointikanavien viemää tilaa. On toki ilmastointijutuissakin voinut olla suunnittelussa vikaa. Ja siten rakennuttaja on rakennuttanut piirrustusten mukaan homman valmiiksi.
Eikä kukaan ole huomannut tota juttua, ennenkuin asukas verhoja suunnitellessaan.
Sellanen kokonaisvaltanen snadi moka. Kaikki varmasti olleet tekevinään hyvää työtä ja tehneetkin, mutta projektin hallinnassa ei ole kenenelläkään ole rattaat raksuttaneet. Ihan varmastihan noita töitä on valvottu ja mittailtu piirrustusten kans, mutta enenp0i insinööriasenteella ja omia millimetrejään jokainen tuijottaen Varmasti tuli hyvä, paitsi just toi snadi perusvika.
Helpoimmalla olisi päässyt nyt, jos joku ois myynyt asuntoihin sälekaihtimet.
Vaan siellä sitten viilataan ilmaputkien koteloita pienemmiksi, että saa edes muutaman sentin tilaa enenpi. Voi olla isokin homma eikä se lopputulos ole erityisen paljoa kummempi.
Joop. suunnittelijat suunnitelleet omia juttujaan, kukaan ei ole ajatellut kokonaisuutta. Ja tuotantohan vaan tuottaa, ei suunnittele. Ei mitenkään erikoista mun mielestä rakennushommissa.
=DW=
Saitteko selville artikkelista kuinka korkeita huoneet ovat? Vai ovatko ikkunat liian suuret.? Mutta näinhän siinä käy kun rakennustarkastaja voidellaan ja rakentajat varastavat rakennustarvikkeet sekä alihankkijat laittavat töihin rakennuksille henkilöitä jotka eivät osaa lukea piirustuksia.
Tietenkin kaupungin täytyy vaatia rakentajaa purkamaan koko pytinki omalla kustannuksellaan ja teettää alusta asti uudelleen muuta kuin sutta.
Eikö asuntoja olisi voinut markkinoida pituuden mukaan?
Beng
En löisi päätäni...