Alkolisti nainen yritti lavastaa vielä ampumisen itsemurhaksi.
"Mies kertoo tietävänsä suurin piirtein yrittäjänä työskennelleen miehen, jonka on ”joskus nähnyt”. Helsinkiläismiehellä oli mökki Sodankylässä, mutta hän ei ollut paikallisille kovin tuttu, vaikka Sodankylä oli hänelle Iltalehden tietojen mukaan ”kuin toinen koti”.
Poliisinaista mies ei myöskään tuntenut, vaikkakin tiesi hänet näöltä.
– Olen kuullut, että kuolemaa olisi ensin tutkittu itsemurhana ja sitten olisi huomattu, ettei se ihan niin mennyt, hän kertoo.
Syyttäjä ei ole kertonut miehen kuolinsyytä eikä sitä liittyykö tapahtumiin esimerkiksi ampuma-ase. Kylillä liikkuvien huhujen mukaan mies olisi kuollut ilmeisesti pistoolin laukaukseen.
Suurin osa Iltalehden jututtamista paikallisista kertoo kuulleensa yrittäjämiehen kuolemasta vasta, kun IL uutisoi mysteeristä viime viikolla. Eräs mies kertoo kuulleensa jo ennen perjantain synkkiä uutisia, että aiemmin Sodankylässä poliisina vaikuttaneella naisella on ongelmia alkoholin kanssa. Hän on myös kuullut, että nainen seurusteli kuolleen yrittäjämiehen kanssa."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/eedea100-019e-4e84-a89e-79cd9d178e58
Että sellainen lainvalvoja tällä kertaa. Ivalossa olisi mennyt varmasti itsemurhana.
Kyttä murhasi Sodankylässä
5
400
Vastaukset
- Anonyymi
Kyttä ja nainen, yrittävät jättää tuonkin tuomitsematta.
- Anonyymi
Kytät hutkii ja ämmä syyttäjänä toteaa ettei rikosta ole tapahtunut, mutta hutkinta salataan. Sillä tavalla, mikään ei Suomessa muutu, akat ja kytät saa tehdä mitä tahansa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e11d501f-14d6-4b3f-88d2-b1665e51b570- Anonyymi
Olikos Sinulla esittääjotain konkreettista näyttöä että rikos olisi tapahtunut?
Videokuvaa, äänitallennetta tms? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olikos Sinulla esittääjotain konkreettista näyttöä että rikos olisi tapahtunut?
Videokuvaa, äänitallennetta tms?Motiivi ja tutkimusten salaus. Liitelevä huppisko se taas kävi itsemurhaamassa miehen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Motiivi ja tutkimusten salaus. Liitelevä huppisko se taas kävi itsemurhaamassa miehen.
Ja mikähän se motiivi olisi?
Ja ainahan ei rikos -perusteiset kuolemansyytutkinnat salataan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521703896Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813099Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462143Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232073Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?541921TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341- 401270
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758