Vuodesta toiseen teillä oli ketju, jota veti yksi ja sama kirjoittaja, johon innokkaasti kirjoititte.
Nyt, kun vetäjä ”väsyi”, niin mitä te teette. Katoatte yksi toisensa jälkeen, vaikka
tämä vetäjä kirjoittaa näin:
"Olenkin tehnyt päätöksen, että noja-tuoli kohdaltani saa jäädä unholaan, palstalla pistäydyn, viestitänkin, jos löydän aihetta.
Kiittelen kaikkia kirjoittajia näistä melkein 20 vuodesta, oli ilo saada palstalta ystäviksi asti tulleita kirjoittajia, heille erikoiskiitos;)”
Missä on teidän kiitollisuutenne häntä kohtaan?
Eikö teistä jonkun pitäisi nyt avata ketju, johon hän vuorostaan vuosi kirjoitella.
Suoraan sanoen, hävetkää.
Nyt, kun vetäjä ”väsyi”, niin mitä te teette. Katoatte yksi toisensa jälkeen, vaikka
tämä vetäjä kirjoittaa näin:
"Olenkin tehnyt päätöksen, että noja-tuoli kohdaltani saa jäädä unholaan, palstalla pistäydyn, viestitänkin, jos löydän aihetta.
Kiittelen kaikkia kirjoittajia näistä melkein 20 vuodesta, oli ilo saada palstalta ystäviksi asti tulleita kirjoittajia, heille erikoiskiitos;)”
Missä on teidän kiitollisuutenne häntä kohtaan?
Eikö teistä jonkun pitäisi nyt avata ketju, johon hän vuorostaan vuosi kirjoitella.
Suoraan sanoen, hävetkää.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Skillanin lähtö on ollut anonyymien kirjoittajien vuosien työn tulos. Hänet karkoitettiin edelliseltä saitilta ja nyt 80 palstalta. Jokainen vakikirjoittaja tietää olevansa seuraava kohde, joten on ymmärrettävää, että vetovastuu siirtyy anoille, jotka nyt voivat avata uusia ketjuja.
Mitään perusteluja tälle häirinnälle ei ole ollut, paitsi usein toistettu ilmoitus, että kuka tahansa saa ketjuihin kirjoittaa.
Tavoitteena on aina ollut sekoittaa keskustelun kulku.
Olisi mielenkiintoista tietää, keiden tulisi hävetä.
Kyllä se oli rekattu nikki, joka kehoitti kahvipirtin siirtymään 80 plussaan.
Mielestäni ei anonyymien, vain yhden rekatun, joka uhosi jyräävänsä kaikki ja onnistuikin siinä, joten hyvät hänelle.
Nyt on ilmeisesti kiva kertoa, kulumisensa, mutta kenelle?
Tosin itsekkin kaipasin kirjoittajilta oman perheensä "kokoonpanosta" siis oliko yksinäinen ja oliko muua perhettä, esim. lapsia tai lapsenlapsia ja heidän touhujaan.
Entisessä Kahvipirtissä toki tiedimme toinen toisistamme ja siellä kirjoitti jopa pariskunnat viestejä.
Liian rauhalliselta tuntui sitten meidän keskustelut, joten "kehiin" astui "korppi", joka alkoi sisustamaan SkillaniN kahvipöytää ja sitten tulikin "pulu", joka kaipasi jotain "äksönia" keskusteluun, sivuutan meidät "mummot".
Nämä molemmat oli alle 80-v, joten on heillä vieläkin opitavaa pysyä omassa lestissään.
Eikö ole vaikeaa kun ei voi hyväksyä kuin yli 80-vuotiaitten päivittäiset puuhastelut. Piipahdus torilla tai marketin tarjoukset.
Kun aloitin kahvipirtissä aikoinaan matkustelin Hollannin ja Suomen väliä, kiersimme maailmaa. Se oli ilmeisesti liikaa ikäihmisille, vaikka kirjoittamani asiat olivat meille P.n kanssa ihan tavan arkeä. Siis mistä johtuu? että kaikki mitä kirjoitan mitätöidään ja minut syyllistetään palstojen tuhoajaksi, vaikka käyn harvakseen kirjoittamassa, luen toki eikä ole yhtään ketjua, jossa ei mainittaisi nimimerkkiäni.
Miksi olen kivi kengässäsi, kerro?
Olen kerran julkisesti pyytänyt anteeksi kirjoituksiani jota olivat loukanneet vaikka ne kirjoitukset olivat kyseinen henkllö itse palstalle tuomia. En saanut anteeksi, minussako vika?
Miten niin liikaa kahvipirtille, jos mstkustelee? Hyvin monilla suomalaisilla on kakkoskoteja ja kolmoskoteja etelässä, lapissa jne. Ei tuo Hollantilaisen kämppä omassa maassaan mitään erkoista ole, tuskin kukaan haluaisi siellä ahtaassa maassa asua. Lentomatkat ja risteilyt ei ole mitään erikoista myöskään, suhteellisen halpaakin nykyisin. Moni 80 v on vaan sen vaiheen ohittanut eikä enää kiinnosta sellaiset, ei jaksa yhtyä sen hehkutukseen, joille ne on jotain uutta ja hienoa.
Kun eräällä ei ole lastenlapsia, pitää todistella ettei lapsia edes kannata tehdä sotien ja ilmastonmuuksen keskelle. Koira on parempi valinta.
Olet salaa tyytyväinen siihen kun sait pirtin hajotettua.
Turha esittää muuta.
nimim. "Hävetkää". Häpeä itse ! Vain yksi rekattu on aiheuttanut tilanteen.
Älä puutu asiaan, jota et mitä ilmeisimmin et tajua yhtään.
nm. Mitä muuta on jäänyt väliin ?
Ettei vain asianomainen häiriköijä itse yrittäisi vierittää syyt anonyymien
päälle ....?
Skillanin lähtö on ollut yhden rekisteröidyn henkilön vuosien työn tulos.
Kateus teettää kaikenlaista kieroilua. Kateuden merkki voi olla esimerkiksi se,
että joku on toistuvasti ilkeä.
"Teillä" oli ketju, jota sabotoit ?
Suoraan sanoen, häpeä itse.
Kyllähän SkillaN voi halutessaan osallistua vaikka tähän sinun ystävällisesti ja sopuisasti aloitettuun ketjuun.
Kateus lymyää siellä, missä on jotakin meille tärkeää ja mitä janoamme itsellemme. Kateus on katkeransekaista tunnetta, joka motivoi suoraan tai epäsuoraan aggressiiviseen käytökseen. Toista painetaan alas, jotta itse noustaisi ylös.
Kyllä se näin on! Tehdään täysin luvattomia asioita tuhotakseen kateuden kohde!
"Eikö teistä jonkun pitäisi nyt avata ketju, johon hän vuorostaan vois kirjoitella".
. . . . ja sinä tulisit taas häiriköimään . . . ?
Viikon luontoääni: pulu
Kiitos viesteistänne jota olette laittaneet.
Syytöksiinne vastaan, että en ole kirjoittanut Skillanin ketjuihin 80 plus palstalla.
Olen ihan ehta anonyymi ja pyydän teitä muistamaan sen, että myös rekattu voi kirjoittaa anonyyminä eli oikeiden anonyymien haukut on usein aiheettomia.
Pyydän teitä kertomaan, miten salaa anona esiintyvä rekattu erotetaan "oikeasta" anonyymistä.
Mikä oikeus anonyymeillä on arvostella rekattujen kirjoittamista kirjoittautumattomina?
Se on yhtä lailla oikeus kuin anojen tunkeutuminen nojatuoliin repostelemaan menossa olevaa keskustelua.
Anot katsovat oikeutetuksi teoksi käydä yhden rekatun kimppuun ja heittää ylenkatseellisia välihuomautuksia hänen tekstinsä perään. Vaikka rekatun teksti ei miellyttäisikään, ei jokaiseen kommenttiin silti ole pakko ottaa kantaa. Anot ovat kuitenkin katsoneet, että heillä on oikeus kommentoida yhden kirjoittajan jokaista lausetta, vaikka kuinka on pyydetty, että arvostelut pysyisivät muissa ketjuissa.
Kyllähän sinä Makriina tiedät, että tämä on yleinen keskustelupalsta eli jos yksi arvostlee, niin toinenkin saa arvostella.
Sabotoija ei vaan nyt voi määräillä eikä käskeä ketään toista, vaikka pomottamisen
tarve onkin täysin pidättelemätön.
Oikeudet kirjoittaa tai arvostella ei riipu siitä on rekattu vai ano.
Rekattu on sitäpaitsi yhtä ano kuin ano.
Keksitty nimimerkki ei tee rekatusta "erikoispersoonaa".
Juuri siksi snot vastaavat koska tietävät tämän yhden rekatun vastaavan heille. Tätä yhtä rekattua on pyydetty jatkuvasti ettei hän vastaisi SkillaNin ketjussa.
Heidän täytyy nimenomaan saada sotkea ketjut.
Heille ei riitä oma riitaketju.
"Pyydän teitä kertomaan, miten salaa anona esiintyvä rekattu erotetaan "oikeasta" anonyymistä."
Rekatun anon kirjoitustyylistä.
Uusi komentelija on ilmaantunut palstalle.
Palstalle kirjoittaminen on yksilölaji,
joten jos sinulla on niin voimakas tunne,
että uusi nojatuoli pitää aloittaa, niin aloita.
"Palstalle kirjoittaminen on yksilölaji"
Ehkä sellainen kokeen sen yksilölajina, joka ei kaipaa kirjoituksiinsa kommentteja.
Tämä nyt kuitenkin on keskustelupalsta.
Ano 12:48 Et tainnut tajuta.
Aloittaja kehottaa muita kollektiivisesti kiitollisuudesta SkillaNia kohtaan
aloittaman ketjun johon SkillaN voi osallistua.
Jokainen kirjoittaa tänne yksilönä.
Ei täällä kukaan voi ryhmänä eikä yksilönä käskyttää ketään,
vaikka ymmärrän kyllä aloittajan tarkoitusperän saada ryhtiä nojatuoliryhmään,
jotka heittivät hanskat tiskiin !!!
Niin kauan kelpasi kun SkillaN teki aloitukset ja otti ilkeydet vastaan.
Puolustiko häntä Nojatuolista kukaan ??????
Ei.
Mutta ANOT puolustivat ja kannustivat.
Ja MITÄ tapahtuikaan ?
Makr alkoi yhdessä ilkeilijän kanssa nimitellä
anoja naakkaparveksi, olmeiksi ja p*rskärpäsiksi.
Järki hoi, äly älä jätä !
Kiitos sinulle, että ymmärsit tarkoitukseni.
aloittaja
Te ihanat ANOT, te pyhimyksien ylipyhimykset, tehkää nyt SkillaNille aloitus!
Kaikessa hyvyydessä, mitä teistä vain löytyy.
(nimetön)
Ja sinä puolustit? Et tosin voi todistaa puolustamistasi.
Parempi olla pyhimys, kuin kaltaisesi tekopyhä.
Kk:lle. Paraskin siinä ketään arvostelemaan!!!! Kaikki sinua lukuunottamatta oli ja on Skillanin puolella, sekä anot että rekatut. Ettes osaa edes hävetä, onko nyt hyvä mieli kun sait kateuden ja maalituksen kohteesi lopettamaan aloitusten teon? D on aina ollut hyvä tuki kaikille ja palstasuosikki. Häntä kohtaan on käytöksesi anteeksiantamatonta, mitään rajaa ei ole loukkauksillasi ja kateudellasi.
No, mitä pahaa olen tehnyt Skillanille, yksilöi?
Miten kateuteni ilmeni?
Anteeksiantamattomat kirjoitukseni voisitko kopioida ja liittää, haluaisin lukea ne🤗
Veikkaan, että ilkeilijä romahtaa aika pian. Järki on lähtenyt jo aikaa päiviä.
Oletko noin typerä, että et muista omia kirjoituksiasi?
Minä muistan niistä useitakin ja sinun ilkeät viestisi, ja utelusi toisilta kirjoittajilta, joista et saanut "selvää", kuka oli jättänyt jonkun ja mitä tapahtui?
Kuitenkin sanot/kirjoitat, että sinua ei kinnosta toisten elämä, mutta miksi sitten toisaalla kommentoit niitä toisilla saiteilla ja tääläkin?
Kiero olet ja salakavala ystäväksi kenellekkään, paitsi pojillesi, mutta taitaa se toinenkin poikasi vältelä sinua, kun ei ole ole kuulumisia häneltä.
No, myrkyn keittelitte Paloman ja Tiinan kanssa, josta kuviakin löytyy, mutta Tiinakaan ei taida enää kylään kutsua, vai kuinka?
Moni lukija ei ainakaan muista. Panes esille ne naakkalauma ym. kirjoitukset, että ulkopuolisetkin voivat niihin tutustua.
Alkaa vähän ihmetellä, mitä niissä kommenteissa on oikein ollut.
No sinullahan kk on ihan oma käsitys hyvästä ja pahasta.Se on sitä ihan omaa yksilöimistäsi.
Vai oikein todistaa, raastuvassako🤣🤣🤣
Kyllä moni muukin nojatuolin ulkpuolelta asian ymmärtää, nojatuolissa taitaa olla
jokunen niitä, jotka vähiten tajuavat ehkä siksi, että kun ihminen ei halua uskoa
mitään pahaa, se ei näe sitä ?
Ihmettelee aina ihmisiä, jotka ympäristössään jopa mielistelevät yksilöitä,
joitten ilkeys ja kierous ei voi olla terveen ihmisen päästä.
Sinua ainakin tuntuu kiinnostavan toisten elämä. Tarkka on kirjanpitosi Korppiksen kavereista, heidän kyläkutsuista ja perheenjäsenetkin kovin sinua kiinnostavat.
Onhan tuo kirjanpitosi sikäli hyvä että sinulta voi näköjään kysyä jos jotain tietoa Korppiksen elämästä haluaa. Minä en tuollaista kyylääjää tosiaankaan haluaisi ystäväpiiriini. Vaikka eihän sinulla taida aikaa ystäville ollakkaan kun elämäsi täyttää toisen ihmisen kyttääminen.
Johan se on itse vuosikausia elämäänsä yksityiskohtia myöten levitellyt tänne.
Ei tarvitse erikoisesti "kyylätä", kyllä se takuuvarmasti joka päivä useaan kertaan
tulee ilmoittamaan tänne kaiken ruumiintoimintojaan myöten ja varsinkin ne.
Ja sinähän luet halukkaasti...
Lukutaito se näyttää sullakin vaivaavan.
Kyllä hän oli oikeassa. Kirjoitti totuutta.
On se todella ikävää, kun anot ei pysty antamaan niitä kuuluisia puekkuja hyvästä kirjoituksesta. Tässäkin ketjussa sen näkee.
Se on puute, ettei anot voi peukuttaa.
mutta hyvin peukuttavat tässäkin ketjussa.
SkillaN teit viisaasti, kun lopetit aloituksien teon.
Kuten näet, kyllä nämä osaavat riitaketjun avata ihan itse.
Hyvä te, Korppis ja "loukkaantuneet anot"!
😇
Kiitos kiitos, pitäähän näitä jonkun syöttää ja nyt oli taas luppoaikaa. Nyt jätän naakkaparven räksyttämään sähkölinjoille ja poistun takavasemmalle👍
Viisaasti teit SkillaN. Hyvä, että suojelet itseäsi henkiseltä väkivallalta,
jota kateellinen narsisti sinuun kohdistaa.
Älytöntä kirjoittaa henkisestä väkivallasta eli kirjoittaja on täysin tietämätön mitä
todellinen henkinen väkivalta on.
Nämä palstakirjoitukset ovat suunsoittoa eivät väkivaltaa.
Järki päähän kirjoittaja.
On monta tapaa mitätöidä pitkään jatkunut henkinen väkivalta.
Sinun yrittää olla uksi tapa ?
Henkinen väkivalta on systemaattista toimintaa, joka tiedostaen tai tiedostamatta yrittää murtaa kohteen minäkuvaa ja itsetuntoa.
Ei kahta sanaa, kuka on se kirjoittaja.
Itselleen itsensäfanittaja täällä vastaa, itseään kehuu ja peukuttaa.
Minkä kirjoittaja?
Hiton hyvä kun se päiväkirjan pito loppus
voihan hän kirjoittaa sitä kotonakin kirjaan
lapsenlapsille jää lukemista
Unohtumaton esimerkki suuren kirjailijan työstä (suomenkielinen, vaikka linkki on englantia)
https://fi.psychowiki.com/7457663-diary-of-a-madman-a-vivid-example-of-delusions-of-greatness-crazy-characters
Henkinen väkivalta kulkee käsi kädessä narsismin kanssa.
Henkinen väkivalta on vakava ja tuhoisa väkivallan muoto, jonka tarkoitus on toisen ihmisen mitätöiminen, alistaminen ja hänen tunteillaan leikittely. Se on uhrille hyvin vahingollista, eikä sitä tule sietää.
Manipulointi on yksi henkisen väkivallan muoto.
Henkinen väkivalta on vakava asia myös palstoilla.
Se ei johdu uhrista, vaan siitä, että tekijä tyydyttää henkisellä väkivallalla omia hallinnan ja kontrollin tarpeitaan.
Myös kiusaaminen ja muu henkinen väkivalta voidaan katsoa pahoinpitelyksi, joka kielletään rikoslaissa.
Vieläkö aloittaja ihmettelee?
Rekatut siirtyvät anoiksi ihan vapaaehtoisesti.
No niinhän sinä jo kerroit dellanneesi nikkisi omassa aloituksessasi.
Minusta tuntuu, että täällä kirjoitetaan ihan "pöpöjä".
Jos täällä on lakien vastaisia kirjoituksia, ne poistetaan sääntöjen vastaisena.
Jokaisen on hyvä pitää mielikuvituksensa aisoissa.
Voi suositella mielikuvituksensa aisoissa pitämistä niille, jotka loukkaavat muita.
Iltalehdessä esitettiin kysymys nettipoliisille
Kysymys: Minua loukataan ja/tai uhkaillaan netissä, mitä minun pitäisi tehdä?
Vastaus: Ensisijaisesti tulee käyttää palvelun tarjoamia estolistoja ja ilmoittaa asiasta ylläpitoon. Mikäli häirintä kuitenkin jatkuu, voit olla yhteydessä nettipoliisiin. Kun ilmoitat asiasta, kerro lyhyesti mitä on tapahtunut ja kenen taholta. Merkitse selkeästi materiaaliin kohdat, mihin haluat nettipoliisin kiinnittävän huomiota ja ota mahdollisuuksien mukaan kuvakaappauksia tapauksesta. Lähetä myös suorat linkit osallisten profiileihin.
Hyvä tieto 👍👍👍
Miten ilmoitus ylläpitoon tehdään ?
Taitaa useilakin se mielikuvitus tuoda asiattomia viestejä jotka poistetaan, joten eiköhän ole jo kana kynitty(korppis), joten aloitetaann alusta.
Muistelen alkujen alussa, että oli teksti palstoilla, että tämä on leppoisa kahvipirtti, jossa vaihdetaan kuulumisia.
SkillaN illa oli jo oma aloituksensa ja hän ei mitenkään kopioinnut tätä otsaketta. Ilmeisesti hän vain halusi porukan sinne Kahvipirttiin, jota itsekkin vieraksuin, ymmärtämättä, että tämä onkin virtuaalinen yhteisö, koska olinhan huomannut tuolla Porintien varressa olevan Kahvipirtin.
No, aikanaan tyhmällekin selvisi, mistä oli kysymys ja mielenkiinolla seurasin porukan matkaa sinne kyöpelin vuorelle, josta jäin pois.
Olisi montakin muisteloa, mutta olkoon ne omina tietoina ja kaiholla muistelen SkillaN in aamun viestejä, joita ei ilmeisesti enää tule.
Toivotaan että tauon jälkeen Skillan taas palaa.
Noin ne rekatutkin muistaa, et ei yksin anot.
Anoja vaan aina syytetään.
Kyllä magriina on nyt pettynyt, kun jopa sinä itse muistat vanhoja loukkauksiasi muita kohtaan.
Miksi palaisi ? Nämä riitelyt ei anna viitteitä, että kannattaisi.
Anot ei juurikaan kommentoi kuin jyräämistä ja muuta sellaista ihmisten nimittelyä ja mitätöintiä, mutta nyt saamme lukea mihin rekatut "pystyvät".
Jutut on Seiskan ja Alibin väliltä. Kampaamossa olen saanut tutustua
ko. lehtiin ja ihmetellyt kuka niitä lukee, mutta nehän näyttää olevan yhden rekatun
"peruskauraa".
Yksi rekattu eli kk kaivelee menneitä ja iskee yhä uudestaan , älä puhu monikossa.
Anot on yksikkö, kyllä : D
Sokealle yksikkö.
Ennenvanhaan sanottiin, että johonkin ihmiseen on "iskenyt piru".
Nettiäkin koskee lakipykälät.
Sananvapaus koskee myös nettiympäristöä.
On kuitenkin syytä muistaa, että vapaus tuo mukanaan vastuun:
sananvapauden nimissä ei voi loukata mitään toista lakipykälää.
Näin ollen toisen haukkuminen netissä ei ole sananvapauden hyödyntämistä,
vaan mahdollinen kunnianloukkaus.
Manipulointi on henkistä väkivaltaa, ihan vakavasti otettava asia.
Ilmoituksen voi tehdä nettipoliisille.
Hyvä tietää.
Kiitos tiedosta.
Informaatio nettipoliisista poistettiin vähän äkkiä .
Se ei ainakaan ollut epäasiallista.
Jollekkin tuli pelko persiiseen🫣
Joskus lähetetty kommentti näkyy aika pitkälläkin viiveellä.
Voi luulla, että se on heti poistettu. Sitäkin tapahtuu, vaikka ylläpito pahoittelee,
että ainakin pari päivää ennenkuin ehtivät poistaa.
🎯 napakymppi !
Kuka ne pikapoistot sitten tekee
Pitääkö nyt aina kiistellä?
Sileäpohjaiset kengät jalkaan, sievää päälle, takkutukka järjestykseen ja päivätansseihin.
Siellä ikävät ajatukset karisevat. Mieli on iloinen ja tylsät 80 -keskustelut unohtuvat.
Ehkä 80 ihmisillä on jotain muutakin mielessä kuin päivätanssit ?