Lihavuus ja masennus

Tuomiopäivän, eristyksien ja kurjuuden manaaja Saaripasanen on tällä kertaa perehtynyt oman avioliittonsa onnettomuuteen, heijastaen sen koskemaan koko ihmiskuntaa.

Luvassa on siis kaikille avioituneille sairauksia, surua, avioeroja, köyhyyttä ja kurjuutta.

Syyskuun sairaseläkerahat juonut geenitieteilijä Saaripasanen "tietää" ettei elämäntavoilla ole mitään merkitystä elämänlaatuun eikä hyvinvointiin.

Tutkijat ovat kuitenkin havainneet taas sen saman peikon, joka tekee ihmisisistä onnettomia. Nimittäin köyhyys, väärä ravinto, vähäinen liikunta = lihavuus ja sitä kautta masennus.

Saaripasanen pallero on ollut 40 vuotta lihava ja masentunut, ärtyisä ja tulehtunut.

"Saksalaisessa mallin mukaan vanhemmille haluttiin antaa tietoa oikeanlaisesta ravinnosta ja hygieniasta. Kouluissa koululääkäri tarkasti kaikki lapset tietyin väliajoin. Näin toivottiin lasten terveyden ja hyvinvoinnin parantuvan, ja niin se tekikin sosioekonomiset erot ovat kasvussa, mikä ei vähennä ongelmien määrää kouluissa"

– Kaksi pandemiaa on yli muiden: lihominen ja mielenterveysongelmat, Kosola toteaa Kimppakyyti-ohjelmassa. Kosolan mukaan nämä kaksi pandemiaa nivoutuvat usein yhteen"

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/b7e1ed76-1a02-4eaf-8db4-b2477d9e4b7d

Hyvä kommentti artikkelista:
"Onko ihme jos lapset lihovat? Pizzat, hampurilaiset, sipsit, karkit, jokis, energiajuomat ynnä muu roska ruokana yhdistettynä tietokoneen edessä istumiseen ja pelaamiseen. Pienetkin kävelymatkat hoidetaan sahköpotkulaudalla kun ei muuten jaksa. Ja lihavuudesta johtuu tämän jälkeen päävaivat kun peilistä näkyvä henkilö ei vastaakaan median luomia ihanne sixpäkkejä"

Keski-ikäisillä ihmisillä on ollut länsimaissa tietoa saatavilla jo kymmeniä vuosia ja meidän lapsuudessa ei ollut kännyköitä, videopelejä, tietokoneita eikä sähköpotkulautoja.

Koulumatkat hoidettiin kävellen tai fillarilla. Jokaisena välituntina pelattiin palloa kentällä tai tehtiin jotakin muuta liikunnallista. Nurkissa ei norkoiltu. Lihavuuteen myös puututtiin ja kouluterveydenhoitaja valisti vanhempia ravinnon suhteen.

Työttömyys, köyhyys, tietämättömyys ja lihavuus tuppaa kulkemaan käsi kädessä aikuisilla. Vain narkkarit tekee tässä poikkeuksen, kun heillä raha riittää vain huumeisiin.

"Raskasluisista" puhuminen meni pois muodista viimeistään 90- luvun alussa. Kilpirauhaset on helppo tarkastuttaa ja hoitaan lääkityksellä, jos on vajaatoimintaa. Tutkimuksiin pitää hakeutua itse, sillä julkisella puolella ne ei automaattisesti sitä tarjoa Suomessa.

On olemassa niinsanottuja "läpipaskoja", jotka saavat syödä ja juoda ihan miten vaan ja näyttävät silti keskitysleirin asiakkailta, mutta heitä on harvassa. Me tavalliset ihmiset joudutaan katsomaan itse, mitä suuhunsa laittaa.

Meidät pelasti lapsena se että äiti uskoi ravintosuosituksia, joita koulu tarjoili. Näin toimi melkein kaikkien muidenkin vanhemmat. Pari pulskaa maajussin perhettä oli kotikylällä ja syynä ei ollut mikään muu kuin että elivät leivonnaisilla, leivällä ja possulla.

Painon vuoksi liikunta ei heille sopinut, vaikka nimenomaan he sitä olisivat eniten tarvinneet ihan oman hyvinvointinsa vuoksi.

Huomattavan ylipainoiset ovat valitettavasti aina omissa ja muiden silmissä b-luokan kansalaisia. Heitä ei valita jalkapallojoukkueeseen, ei edustustyöhön, ei helpolla edes parisuhteeseen ja ei sellaisen kaverin kanssa lähdetä patikoimaan luontoonkaan, ei edes marjastamaan.

Se on karu totuus. Pullukat kokevat rasismia miltei kaikkialla.

PS: Hammashuolto ja hampaiden pesu on yleisen hyvinvoinnin ja terveyden kannalta miltei yhtä tärkeää kuin ravinto ja liikunta. Tutkimuksen mukaan pelkästään likaiset hampaat voi aiheuttaa yli 100 erilaista sairautta ja vaivaa etä- ja yleisinfektiot mukaanlukien.

PPS: Saaripasasta tämä ei enää koske, kun hällä ei ole enää hampaita.

PPPS: Kirjoittelen näitä terveysuutisia vanhana valmentajana, urheilijana ja ravitsemusterapeuttina joka on paininut näiden asioiden kanssa suunnilleen armeijasta lähtien.

Liikunnan määrää kun lisätään, siinä menee yksilöllisesti aina uusiksi myös ravinto. Yhdeltä loppuu puhti eri puutostilan vuoksi kuin toiselta. Se on yksilöllisesti löydettävä mikä kellekin sopii.

Valitettavasti monet meistä rankaisevat itseään hankkimalla puolitahallaan vaivoja, jotka ovat sitten elinikäisiä tai vaikeasti korjattavissa. Lääkkeillä hoidetaan usein vain seurauksia, eikä syytä.

1

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        149
        2489
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        146
        2352
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        97
        999
      4. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        871
      5. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        60
        753
      6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        273
        691
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        18
        677
      8. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        85
        670
      9. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        202
        648
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        21
        637
      Aihe