Kohta on taas Ruska-aika

Anonyymi

Koivut ovat jo alkaneet kellastua ....punaisia vaahteroitakin jo tullut ...'Ruskan aika on niin kaunista katsottavaa ...
mimmimum-..mi

18

409

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ON siellä Muoniossakin joitain ketaisia koivuja ....mutta kun pari pakkasyötä on ....niin silloin on jo enemmänkin...
      mimmimum-..mi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mutta miksi aloittaja kirjoittaa niinkin arkisen sanan kuin "ruska- aika" isolla alkukirjaimella...

      • Anonyymi

        Tee ilmoitus ylläpitoon jos ei kelpaa.


      • Anonyymi

        Eihän se niin arkista ole ....Halusin vain korostaa sitä ruska sanaa...
        mimmimum-..mi


      • Anonyymi

        Jos ei ymmärrä asiaa,ei se ole alkukirjaimen syy.


    • Anonyymi

      Pakkasta ensin.

    • Anonyymi

      Kauneus on katsojan silmissa .

    • Anonyymi

      Kanna mukanasi unelmaa, sillä unelmat kantavat meitä.

    • Anonyymi

      Aivan ihania kommentteja ,,,,,vaikka ei liity aiheeseen ....kiitos niistä,,,,
      mimmimum-..mi

    • Anonyymi

      Ruska sinänsä ei mitään tunteta heitä ....mutta sen hehkuva hetki on niin ihana kun sen oivaltaa,,,
      mimmimummi

    • Anonyymi

      Syksy jes.

      Ite pidän syksystä, kai eniten vuodenajoista. Jotenkin rauhoittaa, kun illat alkaa pimeneen ja onhan syksy sadonkorjuunkin aikaa. Vaikken ikinä ole viljellyt yhtään mitään, tottunut pöndellä kuunteleen kuivaamojen surinaa.

      Toki syksyisin syysmyrskyjä ja sen sellaista, net kuuluu asiaan. Voihan sitä olla sisällä, jos kehnot kelit.

      Sinällään ruska toki hienon näköistä jos silleen sattuu. Mutta tavallaan värit jotenkin ei istu suomeen. Hah, ennen talvea pitää olla värikästä. Mutta toisaalta, ruska merkitsee talviunta luonnolle, talveen valmistautumista. Jotain tekemistä luonnon kiertokulun kans ja silleen..

      Mutta ruska ei ole ykkösjuttu, se osa kokonaisuutta. Sitäpaitsi, putoavista lehdistä ongelmia, tahtoo olla liukkaita, etenkin sateella. Tukkivat auton ilmanottoja ja niitä pitää pihalta haravoida jonnekin pois haitosta.

      Että lehdet ok, kun net on vielä puissa, värikkyys on ihan ok. Mutta kun net tippuu, net muuttuu enenpi kiusankappaleiksi, vaikka tietenkin ovatkin lannoitetta --Lannoitetta asfaltille?

      =DW=

      • Anonyymi

        Sanoit että syksy rauhoittaa ....ja syksyllä voi vaikka kynttiän illalla sytyttää tunnelmaa luomaan...
        mimmimum-..mi


    • Ruska on mieleistäni aikaa,
      värit ja värit ja se pieni hetki kuin kaikki lehtipuut riisuuntuvat,
      paljastavat taas virpovat vitsansa.

      Ruskassa on myös ihan oma tuoksunsa,
      suomättään viipyvä lemu,
      joka viileähkön ilman kanssa tuntuu jopa raikkaalta.

    • Anonyymi

      Heti ensiksi olen lukihäiriöinen .Anteeksi teksti virheeni. Rakastan Suomen vuoden aikoja. On aina odottaa jotain uutta. 4 vuoden aikamme ei petä koskaan ,aivan varmasti tulevat Syksy, tavi ,kevät, kesä aina. Koivut lehtineen todella alkavat kelastua ja tippua puista. Omaa väriä teke jo vaahterat lehtiin. Vahvana vihreänä yhä ovat mänty ja kuusi. Kun usein mainitaan omistusasunt. Niin ihan asun vuokralla Helsinkin Kaupungin pieni vuokra asunto.Enkä häpeä sitä. Pesä munaa kun ei ollut perintöjä ymm. Tai miestä miehen rahat.Mutta itse ansaittu eläke ei kelan. Joten ylpeä olen ja iso on tuo ikuna huoneistossa. Jossa näkyy kauniit puut,Koivut,kuset mänty. Talvella ne ovat lumen peitossa. Mikä hieno ilmainen maisema taulu on ikkunani.Ja vaihtuva.Kun pimeä aika katuvalo sen alla tansii sade pisarat tai lumihiutaleet tai tulikärpäset. Hienoa katsella. Ja oneksi vasta päätä ei ikunan taloja.Ettei sytetä nyt se akka taas kytää ikunasta. Hyvää syksyä.Vanha nainen itä Helsinki,käymässä 70v.

    • Anonyymi

      Kävin äsken metsäkävelyllä. Kyllä on kaunista. Oranssit, keltaiset ja pynaiset lehdet korostuvat vihreiden lomassa ja havupuiden seassa. Oli kohtuullisen mukava tuuli, joka sai haavat havisemaan.
      Tykkään syksystä. Nyt odottelen illaksi ja pariksi päiväksi vesisadetta. Metsänpohja on rutikuiva. Sienet ja ötökät kaipaavat vettä.

    • Eilinen puolukkaretki päättyi onnellisesti ,
      ämpärillinen puolikoita ja pussillinen kanttarelleja.
      Puolukat olivat mehukkaita ja pakkanen ei ollut vielä kanttarelleja puraissut,
      mutta muuten oli vähän sieniä.
      Talveksi olisi ollut hyvä saada kunnon sienisaalis.
      Ehkä tarvitaan toinen pelkkä sieniretki.

      Koivuihin on tullut paljon keltaisia lehtiä ja
      nytkin tuuli ttupsauttaa kunnon koivunlehtisateen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      340
      3976
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3610
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2322
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1714
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1658
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1359
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      990
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      102
      989
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      885
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe