Kissan anaalirauhaset tyhjennettiin, ramppaa edelleen koko ajan laatikolla

Anonyymi

3v kollimme aloitti lauantaina vimmaisen pepun pesun, sunnuntaina sitten ravasi koko ajan vessassa muttei saanut pissattua, muutamat pienet lirut teki sinne tänne (sänkyyn, lattialle) vastoin normaali käytöstä.

Ensin ajattelin että osoittaa mieltään koska vaihdoin hiekan pellettiin (hermostuin siihen että hiekkaa ympäri kylppäriä matoista huolimatta), vaihdoin siis hiekat takaisin mutta sama käytös jatkoi.

Käytimme katin päivystyksessä jossa ei osattu diagnosoida virtsatietulehdusta koska rakko oli tyhjä ja näytettä ei saatu otettua, mutta anaalirauhaset alkoivat tihkua kun lääkäri mittasi lämmön, joten tyhjensi ne. Ulos tuli paksuhkoa rakeista tahnaa. Idiopaattinen virsatulehdus kai diagnoosina ja hoitona viikon kipulääkitys.

Kissa on reipas, leikkii, syö, tekee tarpeet, mutta tuntuu että se ramppaa ihan koko ajan kuoputtamassa hiekkalaatikkoa. Onko tämä hiekkalaatikolla ravaus nyt ihan normaalia vai tulisikos olla huolissaan? Lekuri sanoi että seuratkaa vointia ja puhelua jos tulee jotain kummallista niin kirjoittaa ab-kuurin, joskus tuo rakeinen anaalierite saattaa aiheuttaa bakteeritulehduksen joka vaatii lääkityksen.

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1104
      2. 69
        1044
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        48
        964
      4. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        948
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        51
        905
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        694
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        32
        674
      8. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        34
        597
      9. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        50
        580
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        536
      Aihe