Kysymys akkommodoinnista

Jos normaalinäköinen henkilö käyttää silmälaseja vahvuudeltaan vaikka -4, mukautuvatko silmät tarpeeksi pitkän käytön tulokesena näkemään ilman laseja samalla tavalla kuin henkilö joka tarvitsisi oikeasti -4 lasit?
2424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

?? kyllähän se näkö siinä kärsii!

Äänestä

Oikeasti likinäköinen ei voi nähdä kauas hyvin ilman laseja. Jos normaalinäköinen käyttää -4 laseja, joutuu hän akkommodoimaan 4 dioptria omalla silmällä nähdäkseen kauas hyvin. Tämä akkommodaatio saavutetaan "lihasvoimalla" ja seurauksena voi olla akkommodaatiospasmi, jolloin lasit poisotettuaan ei saakaan akkommodaatiota rentoutettua. Tällöin näkee huonosti kauas ilman laseja.
Mitään järkeä tällaisessa lasien väärinkäytössä ei kylläkään ole...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Jos normaalinäköinen henkilö käyttää silmälaseja vahvuudeltaan vaikka -4, mukautuvatko silmät tarpeeksi pitkän käytön tulokesena näkemään ilman laseja samalla tavalla kuin henkilö joka tarvitsisi oikeasti -4 lasit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu