apuuva..............
kertokaa millä saan amstaffini lopettaa hihnassa kiskomisen mikään ei tunnu auttavan se on iokein sen tapa vaikka on kuristuspanta niin vetää niin että kaula on rikki kuonopallakin kiskoo kertokaa vinkkejä millä mä saan kulkee normaalisti ittepäisen koirani :(
kertokaa millä saan amstaffini lopettaa hihnassa kiskomisen mikään ei tunnu auttavan se on iokein sen tapa vaikka on kuristuspanta niin vetää niin että kaula on rikki kuonopallakin kiskoo kertokaa vinkkejä millä mä saan kulkee normaalisti ittepäisen koirani :(
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tokoa tokoa :)
jos teillä on kunnossa arvojärjestysasiat..siis sinä olet pomo teidän jengissä ja silti vetää,niin.. joillain se vaan tosiaan on tapa,mutta kärsivällisyydellä saa aikaan ihmeitä. itselläni on kettuterrieri (n.11kk) joka "vetää" (siis hihna on vähän tiukalla) kun on innoissaan,mutta olen yrittänyt opettaa sitä ja tuloksia on tullut. välillä kävelee vierelläni kuin enkeli ja välillä tepastelee omaan tahtiinsa hihna löysällä. olen ottanut tavoitteeksi,ettei koiran tarvitse sivulla kävellä,mutta hihna ei saa kiristyä. jos hihna kiristyy pysähdyn. pysähtymisellä olisi tarkoitus opettaa koira tulemaan omistajansa viereen ja sitten taas voisi jatkaa matkaa. jos pysähdyt kun koira vetää,se alkaa ihmetellä, että mitä ihmettä nyt tapahtuu ja tulee luultavasti luoksesi. meillä ei näin ole,vaan koiramme tyyli on istua heti kun pysähdyn. kun koira istuu lähden taas liikkeelle ja jos vetää,niin pysähdyn uudestaan ja koira istuu taas..jne. eli näin koira tajuaa,että jos vetää,niin ei pääse eteenpäin ja kun ei vedä,niin matka jatkuu.
vanhemmillani on hovawart,joka on kohta kahden vuoden ikäinen..he ovat treenanneet vetämättä kävelemistä koko ajan,siis siitä asti kun pentu alkoi kulkemaan hihnassa ja vähitellen koira on alkanut oppia,mutta vetää edelleen jos tulee jotain kiinnostavaa vastaan. eli yksilöissä on paljon eroja. kärsivällisyyttä! ja pysähtyminen täytyisi tehdä joka kerta ja jokaisen,joka koiraa taluuttaa täytyy se asia sisäistää. lenkeillä saattaa kulua aika rutkasti aikaa.. siis todella paljon. vanhempani koiran kanssa aikoinaan puolen kilometrin lenkki saattoi kestää puoli tuntia.
kannattaiskohan ostaa koiralle valjaat tai ihan tavallinen panta,joka tuntuu hyvältä kaulassa, sillä vetäminen saattaa johtua myös siitä,että koira pyrkii koko ajan kauas "kivun aiheuttajasta".
no joo..olikohan vähän sekavaa,mutta kaipa tästä jotain selvää sai..
Meillä tehosi aika hyvin ja nopeasti tuo Jan Fennelin tapa kouluttaa koiraa vetotilanteessa... Elikkä, Kun koira alkaa vetämään pysähdyt ja lähdet kävelemään siihen suuntaan mistä tulittekin. Ja kun koira taas vetää, toistuu sama, todella monta kertaa.
Meillä koira ainakin ihmetteli sitä suunnattomasti miksi piti kääntyä, ja kävelikin vähän aikaan vierellä minuun katsoen. Sitten käännyttiin menosuuntaan ja vähän aikaa nätisti käveltyään veti taas, no ei muuta kun uusiksi... Näitä sai toistaa aika monesti ja monena lenkkikertana, vieläkin silloin tällöin.
Nyt olen tehnyt niin että jos vetää, sanon "EI VEDÄ" ja nyppäsen vähän hihnasta, jos tämä ei toimi niin käännytään ympäri ja yleensä sen jälkeen kävelee taas ihan nätisti.
vinkin, että jos on esim valjaat,sanoo koiralle että "ei vedä" ja läpsäsee hihnalla KEVYESTI mutta niin että koira tuntee sen selälle. tämä ihminen keltä kuulin, oli opettanu jonku koiran niin ja omaki koira näytti menevän tosi hienosti.
ja heti kehuja!!!!! Kehumalla koira oppii vaikka seisomaan saksaksi :)
Kiskominen, jatkuvat ei't ja läpsiminen taitaa aika harvalle villikolle aiheuttaa mitään uudelleen oppimista.Ja jos näitä on jo riehuttu ja on nähty, että eivät tehoa, sitten makupalat, kehut ja uudelleen oppimisen logiikka käyttöön?
Itse opetin koiralleni sanan, jolla se menee tien reunaan ja tämän tehdessä se unohti vetää, ja sitten kehuin, se ei muistanut varsinkaan vetää.
Nyt kun se on vanha, se ei enää muista muuta kuin vetää, mutta vain kotiin tullessa :)
elikkäs koiranpentu käy välillä lahkeeseen kiinni, ottaa kovaa ´kiinni, murisee, eikä päästä irti ennen kuin antaa luunapin kuonoon..
mikä neuvoksi?
kielto ja se huomio pois moisesta riehumisesta ja sitä kehumista...
Kannattaa lukea ihan perusoppaat koiran kasvatuksesta myös. Nyt heti.
tein veljeni koiralla niin että ensimmäiseksi opetin sanan 'seis' :) Ja siitä lähti: joka ikinen kerta kun hihna kiristyi käteeni epämiellyttävästi komensin koiran seis ja samalla itse pysähdyin. Alussa koira piti käskeä vielä istumaan koska muuten se hiippaili kokoajan eteenpäin. Ja kehuja kehuja.. Eikä muuten mennyt kuin muutama lenkki niin tämäkin elämäntapakiskoja tajusi että nopeammin pääsee perille kiskomatta ;) Valitettavasti harjoituksen puute palautti pahan tavan ja nyt on veli taas liikenteessä vetokoiransa kanssa..
Meillä on valjakosta tullut husky,jolla vetäminen oli aikalailla verissä.Noin vuoden ajan tehtiin tuota pysähtely juttua ja annettiin nameja joka kerta kun koira oli vierellä.Mutta vuodessakaan ei tullut tulosta.Nyt olen muutaman viikon käyttänyt tuota että lähdetään aina toiseen suuntaan kun koira vetää ,ja jotain tuloksia on jo huomattavissa.Lisäksi koiraa on vieläkin palkittu aina kun kävelee nätisti.Veto on selvästi vähentynyt ja koira seuraa tarkemmin emännän liikkeitä.Suosittelen kokeilemaan.
Tuossa koulutus keinossa sitten pitää olla valjaat ,koska käännyttään yhtäkkiä suunnasta toiseen ,voi tuollaisella kuristus tai kuonopannalla tulla pahaa jälkeä.Niin ja kounopannasta vielä ,että se ei pelkälteen auta vetämiseen ,vaan sen kanssa pitää kouluttaa.Mutta tsemppiä.
Osta sellanen kuonopanta. Siinä kun taluttaa voi pidellä vaan muuttamalla sormella hihnasta kiinni, eikä koira jaksa kiskoa. Muista lukee tuotteen käyttöohjeet kunnolla.