Psykiatria ehdotti pois muuttamista

Anonyymi

Kajaanin psykiatrit hoitavat kajaanilaisia lähetteellä?

20

656

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainoa todettu hoitomuoto.

    • Anonyymi

      Lähetteen tekee yleensä päivystävä lääkäri. Päivystävä lääkäri on yleensä saanut kolmannen osapuolen ilmoituksen hoidon tarpeesta. Tämän hoidon tarpeen on yleensä arvioinut ensihoitoyksikkö. Ensihoitoyksikön tarpeen on puolestaan yleensä arvioinut joku muu kuin asianomainen henkilö. Tämä joku muu voi puolestaan olla virkasuhteinen työläinen joka perustaa arvionsa aivan muuhun kuin lääketieteelliseen arvioon.

      Esimerkiksi poliisi ei ole koulutettu natamaan arvioita henkilön terveydentilasta. Mutta kenttätyössä on hyvin yleinen käytäntö että poliisi näin tekee ja välittää tietonsa terveydenhuoltoon..

      Muistuu mieleen eräs suomalainen Poliisi -TV jakso jossa naiskonstaapeli kuunteli poliisiauton vierellä lähellä Kauniaisten keskustaa metsästä kuuluvaa isoäänistä valitusta ja ulvontaa , todeten diagnoosiksi että se on varmasti psykoosissa . Ilmeisesti kyseinen poliisi kuitenkin tarkoitti ihmistä , vaikka jättikin kameroiden todistaessa tehtävänsä kesken ja partio poistui paikalta. Kyse lienee virkavelvollisuuden rikkomisesta ja se- arvoisen henkilön heitteillejätöstä.

    • Anonyymi

      Mutta sotkumassapa kuulemma katsotaan ihmisen olevan masentunut vain , jos hän yrittää itsemurhaa. Diagnoosit onnistuvat ihan henkilöä näkemättä, juorujen perusteella.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kuka hoitaa Tamperelaisia taiteilijoita?

      • Anonyymi

        Ovatko he siis muuttaneet Kainuuseen. Sekaisin ovat, hoitoon heti.


    • Anonyymi

      Taiteilijoita ei tarvi hoitaa nehän on taiteilijoita ja saavat olla ihan mitä tahansa. Siihen ei tehoa mikään hoitomuoto.

      • Anonyymi

        Totta. Usein ymmärtämättömät tulkitsevat sairaudeksi, vaikka kyseessä on taiteilija. Psykiatria ei ole tiedettä. Se on pseudotiedettä, jossa diagnoosit annetaan mututuntumalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Usein ymmärtämättömät tulkitsevat sairaudeksi, vaikka kyseessä on taiteilija. Psykiatria ei ole tiedettä. Se on pseudotiedettä, jossa diagnoosit annetaan mututuntumalta.

        Mututuntuma puolestaan on sumeaa logiikkaan ja tämä puolestaan on synnynnäinen tapa käsitellä muita ihmisiä naisvaltaisissa työyhteisöissä.


    • Anonyymi

      Jonkinsortin auktoriteetti sanoo, että olet hullu, niin täytyyhän sinun silloin olla? Heikompitahtoiset ihmiset ovat hyviä uhreja. Pääset sisään järjestelmään, jossa sinulla tehdään rahaa. Psykiatrian keksi viinihuuruiset äijät, jotka huomasivat, että kuuntelemalla muita humalaisia omakin tuoppi pysyy täytenä.

    • Anonyymi

      Mihin psykiatriset sairaat tarvitsevat valoisia ja viihtyisiä tiloja? Sairaiden kuntoutus erilaisin sähkökouristus ja pistoshoidoin tuo avun. Uudessa sairaalassa on kaiketi siihen hyvät tilat. Muualla maailmassa on myös sähkölobotomiahoitoja.

      Ennen vanhaan hullut pidettiin kettingeillä seinässä kiinni.

      • Anonyymi

        Nykyisin ei ole mahdollista sitoa hoitohenkilökuntaa kettingeillä seinään kiini. Vaikka syytä olisikin ollut kahlita näitä väkivaltsisia puukottajia. Ei kahlittu vaan jatkaa edelleen virassaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyisin ei ole mahdollista sitoa hoitohenkilökuntaa kettingeillä seinään kiini. Vaikka syytä olisikin ollut kahlita näitä väkivaltsisia puukottajia. Ei kahlittu vaan jatkaa edelleen virassaan.

        Näitä kyseenalaisella älyllä toimivia kaheleita on toiminut kaksissa muuallakin kuin psykiatrisella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näitä kyseenalaisella älyllä toimivia kaheleita on toiminut kaksissa muuallakin kuin psykiatrisella.

        Millariikka Rytkösen tapa käyttäytyä julkisuudessa vaikuttaa omaksutun terveydenhuollon tavasta toimia ja kommunikoida asiakkaiden kanssa. Kiristystä , uhkailua ja haukkumista sekä syyttelyä.


    • Anonyymi

      Hullut paranevat parhaiten sähköllä.

      • Anonyymi

        Toimiiko tuo myös traumaperäistä stressihäiriöä sairastavan hoidossa.


      • Hulluja ovat myös ne, jotka Kiusaavat minua eri Tavoin täällä netissä Esim.Tötteröksi...ei muuta, kuin SÄHKÖTUOLIIN hoitoon ja sitä ennen molempiin PAKAROIHIN kunnolla Relaksanttia 😄


    • Anonyymi

      Maiseman vaihto voi tehdä nupille hyvää

      • Anonyymi

        Maiseman ja paikkakunnan vaihto on saanut ihmiset huomaamaan muualla lakisääteisten palveluiden saatavuus on moninverroin helpompaa ja paremmin järjestetty kuin Kainuussa.


    • Anonyymi

      Jos en suanu lääkestä niin ainakin tuli runsaasti Relagsanttia ja oli sen jälkeen melko löysät munat kun söin runsaasti relagsanttia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9218
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3706
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      57
      2277
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2120
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1500
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      25
      1329
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1217
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      926
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      853
    Aihe