Kuulin, että esimerkiksi lentolippujen varaaminen tulisi halvemaksi vpn-yhteyden kautta, eli vpn:n avulla voisi säästää selvää rahaa. Onko muita rahanarvoisia juttuja, miksi VPN kannattaisi hankkia? Itselläni on MacBook Pro (16-inch, 2019). Käyttis Big Sur. Mikä VPN sopisi parhaiten. NordVPN on kehuttu, koska heillä on tupla vpn. Kokemuksia? Ehdotuksia?
Kannattaako VPN?
Anonyymi
291264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Lentäminen saastuttaa.
Heh! Että ihan vitsillä täräytit heti alkuunsa! Voi mahoton, sinä oletkin kuule hauska tapaus. Ala stand up koomikoksi, olet niin lahjakas! Mulla meni ihan ohi ensin, ajattelin että vakava asia, mutta sitten tajusin että sehän oli sellaista älykästä sarkasmi ironia huumoria :)
Säälittävää että luulet sitä vitsiksi. Kyllä se ihan totta on.
VPN on täyttä turhuutta.
Joo ei se suojaa mitään!
Miksi ihmeessä VPN:llä saisi halvempia lentolippuja?
Oletko kenties ymmärtänyt väärin sen mainoksen, että VPN:llä säästää lentolippujen hinnan, kun ei tarvitse matkustaa Atlantin yli nähdäkseen jenkkien Netflixiä?
Lentoyhtiöillä on eri hinta riippuen mistä matka varataan. Jos esimerkiksi varaan matkan Qantasilta Helsingistä Melbourneen, varausohjelma muuttaa hinnan automaattisesti punnista euroiksi (Qantasille edullisella kurssilla). Jos sen sijaan ostan lipun ikäänkuin Englannista, voin maksaa punnilla. Myös eri maiden hintataso ja näin ollen hinnoittelu on erilaista.
Lisäksi olen kuullut että jos käyt katsomassa jotain matkaa ja tulet myöhemmin sitten ostamaan sen, niin hinta on noussut kun nettisivu muistaa sinut ja että olet kiinnostunut tuosta.
Tosin tuon estämiseen ei tarvita VPN:ää, riittää esim. että poistaa keksit (cookies) koneelta.
Ei muuten riitä.
Poistoon se Pappawindoosa , se on hanurista!
Windows saastuu hetkessä!
VPN ei suojaa mitään!
Tuo on täysin totta ja kokemusta on!
Taannoin ennen koronaa siis olimme vuosittain erilaisilla kokoonpanoilla käyneet kanarilla tuossa marraskuun puolivälissä silloin kun hätäisimmät jo vaihtaa nastarenkaita !
Ja nyt oli minun vuoro hoitaa ja siis keksiä joku hotelli ja kohde ylipäätään
,,olin sellannut ko. paikan matkatoimiston sivulta useamman kerran ja sitten päätetttin että me kokoonnumme kaikki 6 henkeä ja teemme päätökset ja varaukset samalla kertaa
,,,,niin kyseinen matkapaketti oli minun läppäriltä varattuna 150 euroa kalliimpi kuin muilla jotka eivät ko, matkapaketin tietoja eivät olleet klikanneet!
Ei kannata. On aivan turhake
VPN vaan hidastaa nettiä.
Windows on paha haitake!
Amerikan Netflix näkyy. Ohjelmatarjonta laajenee huomattavasti.
Winkura on paha haitake!
Maakohtaiset alennuskampanjat voi hyödyntää vpn kautta paremmin?
Älä nyt satuja kerro!
Poistin sen windowsin!
No, jos haluaa esim. steam:ia pelata koulusta saaduilla läppäreillä - voi huomata tämän olevan mahdotonta, koska järjestelmänvalvoja on estänyt portin. vpn:ää tarvitaan tähänkin, mutta on vain osa ratkaisua - enkä taida kertoakaan loppuja. Opiskelkaa!
Tässä vinkit, kuinka vpn auttaa hankkimaan halvemmat lentoliput: https://www.vpnmentor.com/blog/how-to-get-cheap-flights-and-save-money/
Älä satuja kirjoittele!
Pellen satuja!
Poistahan nyt se windows kuitenkin ensin!
Pitää paikkansa, että maa-IP vaikuttaa siihen millaisia hintatarjouksia eteensä saa, joskin tulisi tietää missä maassa ne kiintoisammat hinnat on saatavilla.
Samoin se, miten uusi saman sivun haku voi antaa kalliimman hinnan, sekä se miten eri sivustoto seuraavat hakuja ristiin ja hinnoittelevat sen mukaan.
Mutta VPN:n suhteen yksi oleellinen asia on sen tietoturva ja se mitä infoa se kerää, taltioi, seuraa ja luovuttaa kolmansille osapuolille.
Ruotsalainen Mullvad on saanut melko paljon kiitosta siellä täällä. Ilmeisesti edelleen 5e / kk kolmelle laitteelle ja ilman sitoumusta (?).
*
"100 VPN Logging Policies Debunked"
Sekä alaotsikko: "All 100 VPNs And What Logs Are Kept":
- https://thebestvpn.com/118-vpns-logging-policy/
Noiden lippuhintojen ymv. lisäksi VPN tarjoaa tietoturvaa esimerkiksi jukisissa Wifi-verkossa surfatessaan, vaikkapa matkoilla hotelleissa, joskin joskus kuulema hotellien langaton verkko ei ehkä toimi VPN:n takaa (?).
VPN yleensä hidastaa netin ihan tolkuttomasti eikä se mitään suojaa!