PJ järjesti satoja turhia kokouksia - omaisuus takavarikkoon

Anonyymi-ap

Taloyhtiö syytti puheenjohtajaa satojen turhien kokousten järjestämisestä, kertoo tuore uutinen tänään. Turhia kokouksia siis voi olla, kuten minä olen tällä palstalla monta kertaa todennut, mutta palataan aiheeseen:

"Vuoden 2019 tilinpäätöksessä väärinkäytökset paljastuivat. Sittemmin selvisi, että hallituksen puheenjohtajalle oli maksettu kilometrikorvauksia, kokouspalkkioita ja muita kuluja lähes 96 000 euron edestä tarpeettomasti."

"Taloremontin aikana puheenjohtaja laskutti kokouspalkkion 669 kokouksesta, joista ei ollut pöytäkirjaa tai muistiota tehty. Eniten kokouksia oli 2019, jolloin hän nosti palkkiot 314 kokouksesta, taloyhtiön mukaan."

Aika munatonta hommaa isännäintitoimistoltakin, jos katselevat vierestä, kun puheenjohtaja rahastaa kalentrivuoden aikana kokouspalkkion 314 kokouksesta á 150 €. Kuka ne palkkiot maksoi puheenjohtajalle? Onko isännöintitoimsitolla aivan ääliöitä töissä? Eikö isännöitsijä sanonut mitään? Aivan uskomatonta! Miten menee isännöintitoimistolla läpi, että maksetaan PJ:lle 96 000 euroa turhia palkkioita.

Mitä tilintarkastaja sanoi asiaan? Tästähän olisi pitänyt jäädä heti kiinni! Koko porukka koijareita isännöitsijästä kirjanpitäjään ja tilintarkastajaan. Uskomatonta!

5

148

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokouksiin osallistuneen isännöitsijän näkemys oli, että puheenjohtaja piti selvästi tarpeettomia kokouksia ja niiden ilmeisenä tarkoituksena oli vain kokouspalkkion saaminen.

      Miksi isännöitsijä ei tehnyt asialle mitään? Onko isännöitsijän roolissa vaikea tarttua puheenjohtajan väärinkäytöksiin? Kyllähän isännöitsijän valvoo puheenjohtajan hommia, ja kuuluukin valvoa. Kuka puheenjohtajan toimia valvoisi ja niihin reagoisi, jos se ei ole isännöitsijä?

      • Anonyymi

        "Kuka puheenjohtajan toimia valvoisi ja niihin reagoisi, jos se ei ole isännöitsijä"

        Hallitus ja kirjanpitäjät. Toki myös isännöitsijän olisi pitänyt puuttua asiaan, mutta kilahtihan niitä kokouspalkkioita is:n ja varmaan suoraan ja epäsuoraan monen muunkin massiin.

        Taloyhtiöissä usein ongelmana, ettei epäkohtiin haluta puuttua.

        Meillä oli joskus saman tyyppinen homma jossa eräs yksinyrittäjäosakas puoliväkisin tunki itsensä pienehkön hankkeen valvojaksi. Mulla alkoi pikkasen hälytyskellot soittaa kun tämä teputti alati työmaalla. Hallituksen jäsenenä pyysin kopiot kaikista hankkeen laskuista. Kävin ne läpi alan ammattilaisen kanssa jonka jälkeen ilmoitin tälle yrittäjälle, ettei valvontakulut voi kustantaa yhtä paljoa kuin itse remppa. Kerroin mitä maksamme ja sen miten edetään jos asia ei hänelle sovi. Hetken mutinan jälkeen homma sovittiin. Vedätysyritys ilm. kävi sen verran Herran luonnolle, että muutti kohta muualle.


    • Anonyymi

      oiva esimerkki miten velttoa epäpätevää laiskaa ja piittaamatonta hallitusta voi käyttää hyväksi. Ei ne tollot yleensä tarkista eivätkä valvo mitään. Hallitukseen mennään pakosta tai näyttämisen tarpeesta, Yli miljoonan kiinteistöomaisuutta hoitavat epäpätevät maallikot, joilla ei ole paitsi osaamista edes halua mihinkään perehtyä. Epäilen suuresti ettei issari ollut tietoinen koko petkutuksesta. Issari näitä laskuja hyväksyy päivittäin ellei hallitus vaatinut joistakin toimijoista erikoismenettelyä. Omassa yhtiössä on jo 8.isännöitsijä "hoitamasssa" lumeisännöintiä ja rahastusta hallituksen luvalla.

      • Anonyymi

        Sä nyt aina haukut hallituksia. Liekö ikinä itse yhteenkään edes päässyt?
        Taloyhtiön hallinnossa on monta muutkin toimijaa, joiden olisi pitänyt puuttua eli esim toiminnan/tilintarkastaja, kirjanpitäjä. Heillähän on asuntoyhtiölain mukaan oikeus ja velvollisuus kutsua ylimäääinen yhtiökokous koolle itsenäisesti.
        Taidetaan sieläkin vaan leimailla papereita ja juodaan kahvia tai muuta isänöitsijän kanssa?


    • Anonyymi

      Miksi ette taloyhtiöt ota vanhaa mallia takaisin, eli vanhanajan talonmies. Ei tarvitse pitkää matikkaa kun edut huomaa. Mutta ei teistä monikaan elä tässä päivässä ja osaa edes laskea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      26
      1979
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      885
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      131
      684
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      616
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      587
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    9. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      527
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    11. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      513
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      33
      457
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      102
      424
    18. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe