Moi,
Olen seurannut sattuneesta syystä pörssisähkönnhintaa viimeaikoina hieman tarkemmin. Olen huomannut että Fingridin sivun ja muiden, esim. sahko.tk sivujen välillä ei ajan hetkellä ole sama hinta. Esim. nyt klo 07:02 Fingrid näyttää 30,5 c/kWh ja sahko.tk vain 10,72 c/kWh. Kumpi on reaaliaikainen? Siis oikein Suomen aikaa?
Olen seurannut sattuneesta syystä pörssisähkönnhintaa viimeaikoina hieman tarkemmin. Olen huomannut että Fingridin sivun ja muiden, esim. sahko.tk sivujen välillä ei ajan hetkellä ole sama hinta. Esim. nyt klo 07:02 Fingrid näyttää 30,5 c/kWh ja sahko.tk vain 10,72 c/kWh. Kumpi on reaaliaikainen? Siis oikein Suomen aikaa?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Fingridin+käyrästöltä+katsottuna+tunnin+07-08+hinta+oli+8,65+senttiä+kWh.+Tunnille+10-11+näkyy+olevan+26,26+senttiä+/+kWh.+Samaa+näyttää+myös+sahko.tk,+kun+katsoo+ALV+0%+hintoja.
Eikä+ole+olemassa+reaaliaikaisia+hintoja,+ne+ovat+aina+edellisenä+päivänä+määriteltyjä+tuntihintoja.
Kyllä se joskus voi olla melkein sama mutta esim juuri nyt klo 10:56 sahko.tk 26,26 ALV 0. Fingrid 13,9 senttiä. Ei selity alvilla.
Kyllä se edellispäivänä määritelty tuntihintaa on se millä velotaan seuraavana päivänä.
En näe eroa...
Kello 21.58 Fingrid 160€/MW, sahko.tk 16 snt/kWh.
Mistä lie aloittaja katsellut hintoja, kyllä ne aina täsmälleen samaa näyttävät joka paikassa.
No mistä itse katselet?
Fingrid mobiili online ja sahko.tk näyttää nytkin 08:16 ihan eri hintaa.
Eri sähkön myyjillä on yleensä samat hinnat kuin sahko.tk palvelussa.
Mikä Fingridin palvelu tuo on? Käyttämäni mobiili online näyttää pelkästään sentteinä hinnat.
Heitä vittuun ne mobiilisi, katso suoraan nettisivuilta päivän tuntihinnat.
Laitatko linkin?
Miksi hinnat on silti eri suuruiset samaan aikaan?
Jos Fingridin käyrästöltä haluaa tunnin hinnan katsoa, niin linkki on tämä:
https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/sahkojarjestelman-tila/
Vie kohdistimen aika-akselilla oikealle tunnille, niin alla näytetään sen hetken arvo kaikista käyristä.
Saattaa olla että sekoilet verollisten ja verottomien hintojen välillä.
No niin, tuolla on tuo hinta joka on sama kuin Fingridin sivuilta ladattavassa mobiili onlinessa. Tämä ihan selvää. Mutta kun vertailet tuota sähkönjakelioiden tai vaikka sahko.tk tuntihintoihin niin ne ovat usein ihan erit. Varsinkin kun hinta on nopeasti muuttumassa. Molemmissa lukee "hinta tällä hetkellä". Miksi näin? Osaan kyllä valita alvilliset tai alvittomat hinnat.
Tänään 17.9. pörssisähkö on kello 1 - 24 joka tunti sama 0,29 senttiä/kWh.
Niin varmaan.
Taidat katsoa hintoja kahvinporoista. 🤣🤣
Pörssisähkö on tänään 0 cen sähköyhtiön proviikka joka esim vattenfallilla on 0,29 cen/ kwh
2000a
Tänään aamupäivällä listahinnan ilmoitettiin olevan se 0,29 senttiä/kWh mutta kun katsoin nyt niin hinnat olivatkin tavallista viikonlopun tasoa. Joku häiriö näyttää olleen, en ole havainnut tällaista koskaan aikaisemmin.
No eipä ole 0 snt/kWh. NordPoolin sivuilta näkee oikeat pörssihinnat, tänään minimi tuntihinta on näköjään 1,496 snt/kWh ALViton hinta. Ajassa on tunnin heitto Suomeen koska NordPool kulkee CET/CEST eli Keski-Euroopan ajassa
Se mitä kukin sitten sähköstään kenellekin maksaa, riippuu ihan sopimuksesta.
No ei olekkaan. Äsken katsoin niin vattenfall näytti jo oikein. Ennen oli koko päiväksi vain tuo 0.29cen, eli oli joteski jumissa
Sähköpörssissä ei ole mitään aamupäivän hintoja vaan tulevalle päivälle huutokaupataan aina etukäteen jokaiselle vuorokauden tunnille oma veroton pörssihinta. Pörssistä ostava sähkön myyjä lisää siihen ALVin ja oman provikkansa ja myy sillä eteenpäin.
Ei ole mitään aamupäivän hintoja mutta Vattenfallin tuntihinnat oli vedetty jostain puskista eli olivat vääriä.
Muuten Fingridin äppiin voi syöttää sähkönmyyjän marginaalin, ja appi lisää sen sitten hintoihin. Tämähän voisi aiheuttaa vähän eroa...
Varmaan mutta ei silti selitä tuota eroa. Varsinkaan jos ei syötä mitään marginaalia. Jotenkin se liittyy aikaeroon. Hinnat määritellään Nordpoolissa Norjassa. Olisi vain mielenkiintoista tietää sähkönkulutuksen ajoituksen kannalta kumpi on se tuntihintaa mikä milloinkin laskutetaan.
Kukaan muu ei ole nähnyt hinnoissa eroa, taidat vaan trollata.
Jos vielä muuta väität, pistä kuvaa todisteeksi.
No eipä täällä moni ymmärtänyt koko kysymystä. Mutta käy itse vertaamassa niin näet. Nytkin on Fingrid online vs. vaikka Fortum jotain kolmen sentin ero.
No joo onhan siellä nytkin ihan selvä ero. Yhdeksän jälkeen illalla.
Näkyyhän nuo aamunkin erot noissa apeissa ihan selvästi